"Polska od lat jest neonazistowskim zagłębiem". Dziennikarz krytykuje służby i polityków

Publikacja słynnych nagrań z urodzin Hitlera, organizowanych w lesie pod Wodzisławiem Śląskim, nie utrudniła działalności polskich neonazistów. W weekend, prawdopodobnie na Mazurach, odbędzie się koncert organizowane przez to środowisko. Wg Jacka Harłukowicza z "GW", politycy nadal bagatelizują problem.

W najbliższy weekend neonaziści organizują koncert prawdopodobnie na Mazurach. 21 kwietnia dolnośląscy faszyści zorganizują koncert ośmiu zespołów z Polski i zagranicy. Daty zapewne nie wybrali przypadkowo, bo dzień wcześniej przypada 129 rocznica urodzin Adolfa Hitlera.

A o tym jak ważna to data dla polskich neonazistów przekonaliśmy się choćby z reportażu "Superwizjera TVN", w którym pokazano m.in. nagrania z obchodów urodzin zorganizowanych przez członków organizacji "Duma i Nowoczesność".

-  Bardzo tego dużo... Mam wrażenie, że Polska staje się takim centrum tej formacji, bo tak się mówiło po 11 listopada, potem był słynny materiał "Superwizjera" - komentował Jakub Janiszewski, gospodarz "Połączenia" w Radiu TOK FM.

- Jeśli chodzi o to, czy Polska staje się zagłębiem - nie, Polska takim zagłębiem jest od lat. To na terenie Polski średnio dwa razy do roku odbywają się duże neonazistowskie koncerty. Przyjeżdżają na nie grupy z całej Europie, głównie z Niemiec - to zespoły które legalnie nie mogą występować w Niemczech. Takie imprezy odbywają się w Polsce regularnie od lat, służby o tym na pewno wiedzą - uważa Jacek Harłukowicz.

Czytaj też: "Najbardziej szokujących scen nie wyemitowaliśmy" Kittel o reportażu Superwizjera>>>

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" na jednej z tego typu imprez spotkał i policję i ABW. Obserwowali i filmowali to co działo się wokół miejsca, gdzie organizowano podobny koncert. - Ale na wejście do środka się nie zdecydowali. Jak tłumaczyli później: nie było ku temu podstaw. Koncert uznano za wydarzenie prywatne, więc według policji i ABW, nie było można było mówić o propagowaniu faszyzmu.

"To nie jest kilku idiotów biegających po lesie"

Zdaniem Harłukowicza, nie powinno zaskakiwać, że pierwszy neonazistowski koncert odbywa się niespełna miesiąc po publikacji reportażu telewizji TVN, "po wzmożeniu jakie doświadczyliśmy wszyscy".

Bo w postawie polityków, a to oni mają wpływ na działanie służb.

- Min. Joachim Brudziński miał w Sejmie wystąpienie w tej sprawie, ale ono w żaden sposób nie pozwoliło poczuć, że tym razem władza ma zamiar rzeczywiście wydać wojnę neonazistom. Odczytałem to wystąpienie jako kolejne bagatelizowanie problemu. Minister mówił przecież o kilku idiotach biegających po lesie.

Kraśko ostro o patriotach wielbiących Hitlera

A jak podkreślił dziennikarz "GW", problem jest naprawdę poważny. I wymaga poważnych działań.

- To nie jest kilku idiotów biegającym po lesie. Proponowałbym panu ministrowi jeszcze raz obejrzeć zdjęcia "Superwizjera" i to nie tych dokumentującym wydarzeni spod Wodzisław Śląskiego. Ale zdjęcia z koncertów, na które udało się wejść dziennikarzom. Widać że nie mamy do czynienia z nastolatkami,  to są ludzie bardzo często w wieku 40-50 lat, którzy zjeżdżają się całymi rodzinami z całej Europy. Więc siatka powiązań polskich neonazistów z podobnymi organizacjami funkcjonuje od wielu wielu lat- mówił gość TOK FM.

Jesteśmy zdziwieni, że faszyści są faszystami."To lata trywializowania problemu przez polityków">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (128)
"Polska od lat jest neonazistowskim zagłębiem". Dziennikarz krytykuje służby i polityków
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 41 razy 31

  Od lat spotykam ludzi którzy żywią niechęć do innych nacji.
  Do Żydów, Rosjan, Niemców, do ludzi o ciemniejszej karnacji skóry.
  Tych ostatnich uważają za leni, śmierduchów, nieudaczników itp.
  Takie poglądy (a przynajmniej choć jeden z nich) nie są obce w zasadzie większości Polaków których spotkałem. Nie piszę tu tylko o nienawiści. Piszę o zwykłej niechęci wynikającej nie tyle z własnych doświadczeń, co z ksenofobii opartej o wpojone przez otoczenie poglądy.
  Żyda na oczy nie widział ale wszystkiemu są winni Żydzi.
  Murzyna widział tylko w telewizji ale każdy z nich to leń (nie wyłączając pewnie Obamy, czy płodnego pisarza A.Dumasa)
  Rosjanie ogólnie są głupsi i wszystko mają gorsze (pewnie nawet stacje kosmiczne i liczne satelity których my nie mamy).
  Niemcy to Niemcy i nie będzie Niemiec pluł nam w twarz ni dzieci nam germanił (choć nikt tak nie popsuł polskiej mowy jak sami Polacy w ciągu ostatnich dwudziestu lat); a lepiej mają od nas tylko dlatego, że po wojnie dostali pieniądze na odbudowę a my nie.

  Co ciekawe, gdy zapytać ich o tolerancję w Polsce, to zawsze powiedzą, że Polska jest bardzo tolerancyjnym krajem i zawsze nim była.
  O sobie mają jak najlepsze mniemanie, co skłania mnie do twierdzenia, że niemała część naszego społeczeństwa jest prawdopodobnie zbyt tępa by skłonić się ku jakiejkolwiek refleksji.
  To być może tłumaczy również dlaczego nasze elity polityczne są tak mizernego formatu.
  Wszak wywodzą się z tego ludu.
  Może to również tłumaczyć dlaczego jesteśmy w tym miejscu w którym jesteśmy, czyli zawsze spóźnieni w stosunku do Zachodu lub w całkowitym odwrocie do postępowych trendów tam panujących.
  ale w końcu wstaliśmy z kolan i teraz im wszystkim pokażemy kim naprawdę jesteśmy.
  Tyle, że na zachodzie (jak i na wschodzie) już dawno temu mieli o nas wyrobione całkiem zdroworozsądkowe zdanie.....

 • cezar85

  Oceniono 32 razy 20

  ale dopiero za pis'u, mogą liczyć na poparcie władzy

  dlatego się nie kryją i krzyczą coraz głośniej

 • sailor2016

  Oceniono 25 razy 15

  Skoro te matołki tak wielbią Hitlera, który przecież takich jak oni Słowian chciał pozamykać w obozach to może prostu trzeba zamknąć na jakiś czas w takim obozie koncentracyjnym i porządnie przećwiczyć. Może wówczas ich oświeci.

 • Jan Osik

  Oceniono 26 razy 14

  tow. Jarosław da wylizywać swój rów nawet nazistom.
  byle tylko obiecali, że będą prać "lewaków" ...

 • elenem

  Oceniono 22 razy 12

  Zgadza sie ... ci ludzie nie są nastolatkami, tylko bykami w wieku Dudy i Ziobry, którym popierdzieliło się we łbach i sięgnęli do żywej fascynacji Hitlerem. A wystarczyłby posłać ich do fizycznej pracy zeby mogli rozładować swój testosteron i żądze dziwnych doznań faszystowskiego kultu. To sa bandyci posiadający kasę z nielegalnych żródeł, wspierani przez PIS. Dlatego czują się bezkarnie. Smiało można powiedzieć ze to nowi następcy mafii pruszkowskiej w nazistowskim wydaniu. Problem jest duży i nikt z rządu NIC z tym nie robi. Działania niby Prokuratury sa śmieszne.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 23 razy 11

  A co za problem wydać wojnę neonazistom jak się ma do dyspozycji cały aparat państwowy?

  Wystarczy parę razy gnoi spałować, poprawić kulami gumowymi jakby się jeszcze pultali i gó...arzom odechce się heilowania raz na zawsze.

 • def11

  Oceniono 23 razy 9

  PiS "bagatelizuje", bo PiS nie będzie zwalczał własnego elektoratu.

 • ks.pedofil

  Oceniono 21 razy 9

  Przeciez oni dzialaj na polecenie kaczynskiego. Wciaz obawia sie kochajacego suwerena wiec na wszelki wypadek trzyma ich w pogotowiu. Ja mysle, ze nastepne swieto - dzien wolny od pracy to bedzie celebracja rocznicy urodzin Hitlera. Ustawowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX