Pełnomocnik Ukrainki składa pozew przeciwko rolnikowi, który porzucił chorą kobietę na ławce

Pełnomocnik pani Oksany składa pozew do sądu pracy. Przedsiębiorca spod Środy Wielkopolskiej przeprasza za swoje zachowanie i obiecuje pokrycie kosztów dalszego leczenia i rehabilitacji kobiety.

Pozew zapowiedział pełnomocnik kobiety - Patryk Graczyk. Jak tłumaczy w rozmowie z reporterem TOK FM, ustalenie istnienia stosunku pracy będzie miało znaczenie m.in. w kontekście "dalszych roszczeń pracowniczych pani Oksany względem pracodawcy".

43-letnia Ukraina doznała udaru na terenie przedsiębiorstwa w Środzie Wielkopolskiej, gdzie pracowała razem z siostrą. Właściciel firmy, który został powiadomiony o tej sytuacji, najpierw zwlekał z podjęciem decyzji, a potem wywiózł kobietę i porzucił na ławce. Po czym zadzwonił na policję z informacją, że znalazł pijaną kobietę.

Wątek nieudzielenia pomocy przez mężczyznę bada już prokuratura. A biegły ma ustalić, czy wykonywana przez kobietę praca przyczyniła się do jej choroby.

Jak informuje adwokat pani Oksany, choruje ona na nadciśnienie tętnicze, a w przedsiębiorstwie pod Środą Wielkopolską miała przenosić ciężkie worki z warzywami. - Każda praca fizyczna przy nadciśnieniu nie jest wskazana. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonywana przez panią Oksanę praca miała związek z doznanymi obrażeniami.

Bezinteresowna pomoc

Policja i prokuratura sprawdzają też wątek nielegalnego zatrudnienia przez właściciela zakładu nie tylko poszkodowanej 43-latki, ale także pozostałych osób, pracujących bez umowy.

Przedsiębiorca wydał oświadczenie, w którym przeprasza za swoją postawę, obiecał też pokryć koszty dalszego leczenia i rehabilitacji kobiety.

Pieniądze na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji zebrano dzięki reakcji ludzi poruszonych historią pani Oksany. Apel o pomoc i nagłośnienie bulwersującej sprawy to efekt działań Witolda Horowskiego, konsula honorowego Ukrainy w Poznaniu.

Niestety, jak mówił w rozmowie z TOK FM, przypadek 43-latki nie jest odosobniony - przypadków złego traktowania pracowników-obcokrajowców przez polskich przedsiębiorców jest więcej.

Czytaj też: Ukraińcy oszukiwani przez polskich pracodawców. Coraz więcej skarg>>>

DOSTĘP PREMIUM