Gretkowska o prawie do aborcji: "Kobieta w Polsce jest tabernakulum chodzącym na dwóch nogach"

Pisarka Manuela Gretkowska skomentowała ostatnią okładkę "Wysokich Obcasów" z hasłem "Aborcja jest ok". - To, co w Europie jest absolutnie normalne, u nas zawłaszczone w społeczne ramy - powiedziała na antenie TOK FM.

Materiał na temat aborcji farmakologicznej, który pojawił się w "Wysokich Obcasach" wzbudził wiele emocji. Publikację skrytykowało przede wszystkim za banalizowanie emocji kobiet wiążących się z usunięciem ciąży. - Nie rozumiem tego zamieszania. To jeden z najważniejszych reportaży, które powstały w Polsce od dawna - mówiła w audycji „A teraz na poważnie” Manuela Gretkowska. 

Watykańskie myślenie 

- Może chodzi o to, że na okładce są trzy działaczki, aktywistki w koszulkach z napisem: "Aborcja jest ok" - spytał prowadzący Mikołaj Lizut i zacytował wpis Gretkowskiej, który umieściła na Facebooku, pisząc: "Nie oburza mnie różowy kolor, brokat i aborcja. Oburzają sutanny o kroju czarnych ciążowych sukienek, noszone przez księży mianujących się władcami kobiecych sumień". 

- Narzucono nam sposób myślenia Kościoła. Rozumiem, że dla kogoś komórka jajowa z plemnikiem jest życiem. I ma do tego absolutnie prawo. Natomiast przemocą jest narzucanie prawa religijnego ludziom, które myślą naukowo albo są ateistami - argumentowała pisarka. 

I dodała: - To, co w Europie jest absolutnie normalne, u nas zawłaszczono w społeczne i kościelne ramy. Aborcja stała się elementem religijnym, a kobieta jest tabernakulum chodzącym na dwóch nogach. I jeżeli usunie ciążę, dokonuje nie tylko złamania prawa, ale też blasfemii - stwierdziła. 

Czytaj też: "Są kobiety, które bardziej boją się dentysty niż aborcji" - Broniarczyk o okładce WO

Podkreśliła również, że kobieta mieszkająca w Europie ma prawo do przerwania ciąży. - Prawo Rady Europejskiej mówi o prawach rozrodczych i jednym z nich jest prawo do przerwania ciąży. Zachód i cywilizacja to nie tylko centra handlowe. 

"Antykoncepcja jest ok"

Zdaniem Manueli Gretkowskiej za dziesięć lat okładka czasopisma - tym razem z hasłem "Antykoncepcja jest ok" - wzbudzi takie same kontrowersje, co ta z ostatnich "Wysokich Obcasów".  

- Bo czym jest antykoncepcja: farmakologiczna czy mechaniczna? Powoduje, że duch święty nie zadziała. Aborcja też powoduje, że abortujemy Ducha Świętego - ironizowała. 

Gretkowska zwróciła też uwagę na to, w jaki sposób mówi się w Polsce o zabiegach aborcji. - Doszliśmy do etapu, że samo powiedzenie: chcę przerwać ciążę, jest morderstwem. Przyjęliśmy język przemocy.

Jej zdaniem to zasługa aktualnej władzy. - Bardzo łatwo nie dokonywać wyborów. Życie bez wyborów jest łatwiejsze. I na tym jedzie PiS. Na mentalności polskiej, która wbrew okrzykom, że my kochamy wolność od zawsze, tak naprawdę od kilkuset lat jesteśmy w grajdole zniewolenia. Na własne życzenie. I ten brak chęci do wolności, do wyborów, powoduje autorytaryzm w życiu społecznym - przekonywała.

- Jeśli dla Ciebie aborcja jest morderstwem - ok, ale nie zabraniaj żyć innym w wolności. Dziewczyny, obudźcie się - zaapelowała. 

"W Polsce mieliśmy oświecenie, dziś niedoświeconą prowincję"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Gretkowska o prawie do aborcji: "Kobieta w Polsce jest tabernakulum chodzącym na dwóch nogach"
Zaloguj się
 • werner53

  Oceniono 12 razy 6

  Tylko w PL temat aborcji budzi kontrowersje, bo chyba tylko Polacy maja tak malo wiedzy na jej temat. Swiatopogladu narzucic nikomu nie mozna, a sumienie jest indywidualne, na jednostce sie zaczyna i na jednostce konczy. Wiec wszczynamy klotnie, bo po stronie kobiet sa wszystkie argumenty, przede wszystkim te medyczne, te naukowe. Aborcja jest bardzo prostym zabiegiem medycznym, trwa w warunkach klinicznych 2 minuty. Aborcja farmakologiczna, notabene nasladujaca nature, bo natura sama pozbywa sie ciazy samoistnie, z zaplodnionej zygoty tylko pewien procent konczy sie narodzinami, jest dokonywana przez kobiete samodzielnie w warunkach domowych. Zygota, plod do 22. tygodnia ciazy jest niezdolny do samodzielnego zycia, a po 22. tygodniu bez wspomagania techniczno-medycznego rowniez. Bez wspomagania techniczno-medycznego to nawet wiekszosc wczesniakow nie przezyje. Takie sa realne fakty. Ze wzgledu na prostote samej aborcji brak jest jakichkolwiek kontrargumentow.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 15 razy 5

  W kaczyzmie kobieta nie jest żadnym tabernakulum. Jest zwykłym inkubatorem.

 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 3

  Nooo, to powinnyście się cieszyć, że jesteście

  na ołtarzach we wszystkich kiściołach Rzeczpospolitej...

  ...taka nobilitacja, zobowiązuje...

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 9 razy 3

  Cokolwiek czynisz czyń rozsądnie i patrz końca.
  Pilnuj się nieustannie, żeby nie stać się pożytecznym idiotą dla Twojego przeciwnika.
  To tak a propos „Aborcja jest OK”.

 • coelka

  Oceniono 4 razy 2

  ja tam babke lubie, jest fajna , kontrowersyjna swiadomie mówiaca dosadnie i głosno co mysli i to misie podoba, rzadka cecha u opozycji przeciwko pisowej niestety, i opozycja jest przewaznie bardzo spolegliwa z kosciołem tak jak pis, wiec albo naprawde tacy sa albo udaja na czym tylko traca bo sa tchórzami, a jak najpierw sie robi jedno i póxnije sie robi afera ,ze kktos z platfory powiedziła to a to i dopiero wtedy ,ze my zrobimy porządek z kosciołem, to juz im nikt nie wierzy, przykro ,ze takich ludzi twardych o pogladach liberalnych, przeciwko kosciołowi w Polsce jest tak mało i Polska przez to cierpi bo kazdy sie boi, dlatego lubie te pania bardzo

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -1

  Bo kobieta ma byc wychodkiem spluwaczka i pisuarem.

 • Josif Stalin

  Oceniono 3 razy -3

  Kobieta jest w polsce tabernakulum a powinna być szambem. typowe lewactwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX