Nadciągające zimno nie jest aż takim problemem. Gorsze jest to, co ze sobą niesie. Potężny smog
Według prognoz środa to ostatni dzień przed nadejściem mrozów. Kulminacja nastąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek. Eksperci prognozują, że na wschodzie kraju może dojść nawet do - 20 st. C w nocy. W pozostałej części Polski słupki rtęci wskażą - 15 st. C.
Smog konta mróz
W ciągu dnia spodziewajmy się: - 3, - 6 stopni, a północno-wschodnich regionach do: -10 stopni. Gorzej ma być tylko jeszcze w zachodniej Rosji, Białorusi czy Estonii, gdzie w połowie przyszłego tygodnia będzie nawet -25 stopni C.
Zdaniem specjalistów siarczysty mróz sprawi, że zaczniemy borykać się ze zwiększonym problemem smogu. Jak tłumaczy Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego niska temperatura zablokuje ruch powietrza. A co za tym idzie nad Polską, pojawi się chmura czarnego smogu. - Sytuacja już nie jest dobra. Jakość powietrza jest zdecydowanie gorsza niż w poprzednich dniach - ostrzega.
- Mrozy zmuszą nas do spalania większej ilości paliw do ogrzewania mieszkań, co w efekcie spowoduje emisję spalin. Sytuację może pogorszyć brak wiatru. Pojawi się bezruch i dlatego stężenie zanieczyszczeń stanie się wysokie - wyjaśnia w rozmowie z TOK FM. - W przypadku silnych mrozów i bezwietrznej pogody, możemy mieć do czynienia z inwersją termiczną, która powoduje uwięzienie zanieczyszczeń w warstwie przyziemnej. Zjawisko to może wywołać gromadzenie się mgły lub różnice w zanieczyszczeniu atmosfery. Z tego samego powodu inwersje zalegające przez dłuższy czas mogą wpływać na koncentrację smogu nad obszarami o dużej emisji zanieczyszczeń - dodaje.
Smog. Sprawdź jakoś powietrza
Poziom zanieczyszczenia powietrza zależy też od jego wilgotności.
- Jeśli spadnie śnieg, zanieczyszczenia osadzą się na płatkach śniegu, a te spadną na ziemię - tłumaczy Białas, dodając, że z największym poziomem smogu mamy do czynienia rano. - Dlatego, zanim zdecydujemy się na wyjście na spacer czy pobiegać, spójrzmy najpierw w niebo. Jeśli jest szaro-bure lepiej nie wychodzić z domu mówi.- Tym bardziej, że stężenie pyłu PM w powietrzu już jest wysokie.
Specjalista zaleca również regularne śledzenie ogólnopolskiego systemu prognoz jakości powietrza. Pomiary wskazujące jakoś powietrza w danym mieście aktualizowane są co 24 godziny.
Pogoda na marzec
Kiedy odetchniemy z ulgą? Niezbyt szybko. Niestety marzec nie zapowiada się zbyt optymistycznie. Na prawdziwą wiosnę będziemy musieli jeszcze niestety poczekać. Zgodnie z amerykańską prognozą pogody miesiąc ten w Polsce będzie zimniejszy niż zwykle. Ma to związek przede wszystkim z tzw. ociepleniem stratosferycznym.
- Nie wiemy, dlaczego stratosfera się ogrzewa. Istnieje hipoteza, która mówi o tym, że ma to związek z burzami pyłowymi w środkowej Azji. Pył z Kotliny Tarymskiej teoretycznie może trafiać do dolnych części stratosfery, a tam pochłaniać energię promieniowania słonecznego i prowadzić do podgrzewania warstw na poziomie ok. 10 kilometrów - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl dr Mieczysław Sobik z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.
Trybunał UE: Polska złamała przepisy
Z kolei jak zapewniała wczoraj w Poranku Radia TOK FM prezydent Warszawy, w stolicy robi się wiele, by zanieczyszczenie powietrza było mniejsze. Przykład? - Wymiana taboru komunikacji miejskiej, czyli źródła około 50 proc. zanieczyszczeń - powiedziała w rozmowie Piotrem Kraśko.
Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, potrzebne w tej kwestii są konkretne działania rządu.
- Nowy premier zaczął na ten temat mówić, ale oprócz mówienia trzeba też robić. W związku z tym powinny być przepisy. Nie można zrzucać niepopularnych działań na samorząd, bo w tej chwili my robimy wszystko, co jest niepopularne – oceniła.
Tymczasem dzisiaj unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie o niedotrzymywanie norm powietrza w Polsce. Sędziowie orzekli, że Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza. Teraz nasz kraj musi poinformować Komisję Europejską o tym, jakie podjął działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli Bruksela oceni, że są wystarczające, nie będzie wnioskować o kary finansowe.
Zobacz także: "Oprócz mówienia trzeba też robić" - prezydent stolicy wytyka rządowi brak działań ws. smogu
-
"Najlepiej wyrzuć na śmiecie jak obierki". Tajemnica "dzieci z beczki"
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Uchodźcy z granicy. Trafili do szpitala i wcale nie chcą go opuszczać. "To im uratuje życie"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Od wkładek do butów po nowojorską giełdę. Tak najbrzydsze sandały świata doszły na szczyt
- Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
- Polskie siatkarki pojadą na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Awans na IO po 15 latach
- Rumunia. 25-krotny wzrost liczby zakażeń COVID-19 w ciągu dwóch miesięcy. Rośnie też liczba zgonów
- Gabinet grozy. "Zabrałbym się chyba za tego HIV-a". Przyszła do niego zdrowa, a wyszła "śmiertelnie chora"
- "Jestem ultraortodoksyjną Żydówką i teściową leworęcznego rebego". O świecie europejskich chasydów w XXI wieku [FRAGMENT KSIĄŻKI]