Nadciągające zimno nie jest aż takim problemem. Gorsze jest to, co ze sobą niesie. Potężny smog

Silne mrozy spowodują smog, a sytuację pogorszy brak wiatru. - Może być naprawdę źle - alarmuje w rozmowie TOK FM Patryk Białas z Polskiego Alarmu Smogowego.

Według prognoz środa to ostatni dzień przed nadejściem mrozów. Kulminacja nastąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek. Eksperci prognozują, że na wschodzie kraju może dojść nawet do - 20 st. C w nocy. W pozostałej części Polski słupki rtęci wskażą - 15 st. C. 

Smog konta mróz 

W ciągu dnia spodziewajmy się: - 3, - 6 stopni, a północno-wschodnich regionach do: -10 stopni. Gorzej ma być tylko jeszcze w zachodniej Rosji, Białorusi czy Estonii, gdzie w połowie przyszłego tygodnia będzie nawet -25 stopni C. 

Zdaniem specjalistów siarczysty mróz sprawi, że zaczniemy borykać się ze zwiększonym problemem smogu. Jak tłumaczy Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego niska temperatura zablokuje ruch powietrza. A co za tym idzie nad Polską, pojawi się chmura czarnego smogu. - Sytuacja już nie jest dobra. Jakość powietrza jest zdecydowanie gorsza niż w poprzednich dniach - ostrzega.

- Mrozy zmuszą nas do spalania większej ilości paliw do ogrzewania mieszkań, co w efekcie spowoduje emisję spalin. Sytuację może pogorszyć brak wiatru. Pojawi się bezruch i dlatego stężenie zanieczyszczeń stanie się wysokie - wyjaśnia w rozmowie z TOK FM. - W przypadku silnych mrozów i bezwietrznej pogody, możemy mieć do czynienia z inwersją termiczną, która powoduje uwięzienie zanieczyszczeń w warstwie przyziemnej. Zjawisko to może wywołać gromadzenie się mgły lub różnice w zanieczyszczeniu atmosfery. Z tego samego powodu inwersje zalegające przez dłuższy czas mogą wpływać na koncentrację smogu nad obszarami o dużej emisji zanieczyszczeń - dodaje. 

Smog. Sprawdź jakoś powietrza 

Poziom zanieczyszczenia powietrza zależy też od jego wilgotności.

- Jeśli spadnie śnieg, zanieczyszczenia osadzą się na płatkach śniegu, a te spadną na ziemię - tłumaczy Białas, dodając, że z największym poziomem smogu mamy do czynienia rano. - Dlatego, zanim zdecydujemy się na wyjście na spacer czy pobiegać, spójrzmy najpierw w niebo. Jeśli jest szaro-bure lepiej nie wychodzić z domu mówi.- Tym bardziej, że stężenie pyłu PM w powietrzu już jest wysokie.  

Specjalista zaleca również regularne śledzenie ogólnopolskiego systemu prognoz jakości powietrza. Pomiary wskazujące jakoś powietrza w danym mieście aktualizowane są co 24 godziny. 

Pogoda na marzec

Kiedy odetchniemy z ulgą? Niezbyt szybko. Niestety marzec nie zapowiada się zbyt optymistycznie. Na prawdziwą wiosnę będziemy musieli jeszcze niestety poczekać. Zgodnie z amerykańską prognozą pogody miesiąc ten w Polsce będzie zimniejszy niż zwykle. Ma to związek przede wszystkim z tzw. ociepleniem stratosferycznym.

- Nie wiemy, dlaczego stratosfera się ogrzewa. Istnieje hipoteza, która mówi o tym, że ma to związek z burzami pyłowymi w środkowej Azji. Pył z Kotliny Tarymskiej teoretycznie może trafiać do dolnych części stratosfery, a tam pochłaniać energię promieniowania słonecznego i prowadzić do podgrzewania warstw na poziomie ok. 10 kilometrów - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl dr Mieczysław Sobik z  Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Trybunał UE: Polska złamała przepisy 

Z kolei jak zapewniała wczoraj w Poranku Radia TOK FM prezydent Warszawy, w stolicy robi się wiele, by zanieczyszczenie powietrza było mniejsze. Przykład? - Wymiana taboru komunikacji miejskiej, czyli źródła około 50 proc. zanieczyszczeń - powiedziała w rozmowie Piotrem Kraśko. 

Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, potrzebne w tej kwestii są konkretne działania rządu.

- Nowy premier zaczął na ten temat mówić, ale oprócz mówienia trzeba też robić. W związku z tym powinny być przepisy. Nie można zrzucać niepopularnych działań na samorząd, bo w tej chwili my robimy wszystko, co jest niepopularne – oceniła.

Tymczasem dzisiaj unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie o niedotrzymywanie norm powietrza w Polsce. Sędziowie orzekli, że Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza. Teraz nasz kraj musi poinformować Komisję Europejską o tym, jakie podjął działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli Bruksela oceni, że są wystarczające, nie będzie wnioskować o kary finansowe. 

Zobacz także: "Oprócz mówienia trzeba też robić" - prezydent stolicy wytyka rządowi brak działań ws. smogu

"W Warszawie problem smogu maleje" - uspokaja wiceprezydent

TOK FM PREMIUM