Jeszcze niedawno smog był problemem "troszkę bardziej teoretycznym". Teraz PiS zmienia kurs

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska w latach 2007-2015 złamała prawo dotyczące jakości powietrza. Rząd Morawieckiego zapowiada program walki ze smogiem. A jeszcze rok temu minister zdrowia, mówił że nie ma powodu do paniki, a smog to zagrożenie "troszkę bardziej teoretyczne".

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że polskie władze naruszyły unijne przepisy dotyczące norm jakości powietrza.Jak podkreślono, wartości dopuszczalne dla stężenia pyłów PM10 były w Polsce przekraczane "w sposób ciągły".

Orzeczenie trybunału dotyczy lat 2007-2015. W tym czasie rządziła w Polsce koalicja PO-PSL.

Ale Platforma Obywatelska zarzuca gabinetowi Mateusza Morawieckiego, że nie podejmuje żadnych działań, by walczyć o lepsze powietrze w Polsce. Poseł Cezary Tomczyk zaapelował do rządu, by jak najszybciej zajął się problemem smogu.

-  Nie wszyscy pływają statkami, nie każdy może jeździć koleją, ale każdy z nas oddycha powietrzem. I chcemy oddychać świeżym powietrzem. Naciskajmy na władzę, by powietrze w Polsce systematycznie się poprawiało - mówił polityk PO.

Czy będzie lepiej?

Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział dziś w TOK FM program wymiany starych pieców węglowych w domach jednorodzinnych. I obiecał na ten cel sporo pieniędzy. - To będzie rozłożone na wiele lat, bo w ciągu roku-dwóch nie udałoby się tylu pieców do natychmiastowej wymiany zdobyć - mówił minister w magazynie "EKG".

Zapowiedzi ministra środowiska to nie wszystko. Premier zaprezentował dziś założenia rządowego programu "Stop smog". Jednym z jego elementów jest przygotowanie ustawy o normach jakości paliw stałych. Jak zapowiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny - projekt ma być przedstawiony na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń rządu.

Warto przypomnieć, że rządzący jeszcze niedawno próbowali bagatelizować problem zanieczyszczonego powietrza. Rok temu, przypomnijmy, ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bagatelizował problem. Pytany przez reportera TOK FM o smog mówił: Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki.

- Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy - dodał Radziwiłł, choć już rok temu znane były dane, że z powodu smogu w Polsce umiera rocznie ponad 40 tys. ludzi.

Czytaj też: Maski antysmogowe pod lupą UOKiK. Dwa modele to strata pieniędzy, bo w ogóle nie filtrują powietrza>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Jeszcze niedawno smog był problemem "troszkę bardziej teoretycznym". Teraz PiS zmienia kurs
Zaloguj się
 • Leszek Tomasik

  Oceniono 3 razy 3

  Wystarczy obniżyć cenę gazu ziemnego a problem sam zniknie ludzie umiejliczyć a napewno nikt nie pali węglem dla przyjemności.

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Poprawy czystości powietrza nie uzyskamy bez redukcji zużycia węgla, a tymczasem PiS rozbudowuje energetykę opartą na węglu! Polska jest jedynym krajem w tej części Europy, który nie ma przynajmniej jednej elektrowni jądrowej. Likwiduje się wiatraki energetyczne pod pozorem ich szkodliwości., o jest bardziej szkodliwe wiatrak cz smog?!

 • benzyl

  Oceniono 1 raz 1

  Zły PiS rząd klepie po pupciach górników i nie chce wprowadzić norm na paliwa kopalniane, czyli ten szajsowaty "węgiel" w postaci miału i brykietu który wciskają nam górnicy.

 • strass1

  Oceniono 1 raz 1

  Naiwni,trochę pieców wymienić i po smogu ? To nie piece są winne,a spalanie kopalin !
  A co z emisją liniową,a co z emisją punktową ? Bełchatów,Rybnik,Połaniec i inne to żródła sterylności ? Nadal zabobonne mniemanie o wyłapywaniu ?
  A co z emisją wtórną ?
  Dla tych emisji nie ma pomiarów,czyli ich nie ma ?
  Wg Woj Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie :80% zanieczyszczeń powietrza pochodzi z ruchu pojazdów,czyli z emisji liniowej.To nasuwa się pytanie: jaki skutek przyniesie wymiana pieców?
  A są miasta w Polsce,na których ulicach jest wyższy SDR np: ul.Rożdzieńskiego w Katowicach czy al.trzech Wieszczów w Krakowie.
  Wymiana pieców tak,ale to "częściowe zajście w......." Z tego nic dobrego nie będzie.
  Nieco mniej ludzi zachoruje,mniej umrze.....

 • Waldemar Rząsa

  0

  Jeśli jeszcze rok temu, pan minister stwierdził, że nie ma powodów do paniki, ze względu na zagrażający nam smog, a obawy są raczej teoretyczne, to jakim cudem nagle teoria zamieniła się w praktykę. A może kompetencje i inteligencja pana ministra, w ciągu roku uległy zmianie z praktyvznej na teoretyczną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX