Jeszcze niedawno smog był problemem "troszkę bardziej teoretycznym". Teraz PiS zmienia kurs

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska w latach 2007-2015 złamała prawo dotyczące jakości powietrza. Rząd Morawieckiego zapowiada program walki ze smogiem. A jeszcze rok temu minister zdrowia, mówił że nie ma powodu do paniki, a smog to zagrożenie "troszkę bardziej teoretyczne".

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że polskie władze naruszyły unijne przepisy dotyczące norm jakości powietrza.Jak podkreślono, wartości dopuszczalne dla stężenia pyłów PM10 były w Polsce przekraczane "w sposób ciągły".

Orzeczenie trybunału dotyczy lat 2007-2015. W tym czasie rządziła w Polsce koalicja PO-PSL.

Ale Platforma Obywatelska zarzuca gabinetowi Mateusza Morawieckiego, że nie podejmuje żadnych działań, by walczyć o lepsze powietrze w Polsce. Poseł Cezary Tomczyk zaapelował do rządu, by jak najszybciej zajął się problemem smogu.

-  Nie wszyscy pływają statkami, nie każdy może jeździć koleją, ale każdy z nas oddycha powietrzem. I chcemy oddychać świeżym powietrzem. Naciskajmy na władzę, by powietrze w Polsce systematycznie się poprawiało - mówił polityk PO.

Czy będzie lepiej?

Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział dziś w TOK FM program wymiany starych pieców węglowych w domach jednorodzinnych. I obiecał na ten cel sporo pieniędzy. - To będzie rozłożone na wiele lat, bo w ciągu roku-dwóch nie udałoby się tylu pieców do natychmiastowej wymiany zdobyć - mówił minister w magazynie "EKG".

Zapowiedzi ministra środowiska to nie wszystko. Premier zaprezentował dziś założenia rządowego programu "Stop smog". Jednym z jego elementów jest przygotowanie ustawy o normach jakości paliw stałych. Jak zapowiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny - projekt ma być przedstawiony na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń rządu.

Warto przypomnieć, że rządzący jeszcze niedawno próbowali bagatelizować problem zanieczyszczonego powietrza. Rok temu, przypomnijmy, ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bagatelizował problem. Pytany przez reportera TOK FM o smog mówił: Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki.

- Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy - dodał Radziwiłł, choć już rok temu znane były dane, że z powodu smogu w Polsce umiera rocznie ponad 40 tys. ludzi.

Czytaj też: Maski antysmogowe pod lupą UOKiK. Dwa modele to strata pieniędzy, bo w ogóle nie filtrują powietrza>>>

TOK FM PREMIUM