Uwaga! Mogą wystąpić problemy z załatwianiem urzędowych spraw przez portal ePUAP

Od soboty do niedzieli pojawią się problemy z działaniem platformy ePUAP. - Nie wpłynie to jednak na możliwość podpisywania jednolitych plików kontrolnych - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji.

- Informujemy, że w dniach 24 – 26 lutego 2018 r. będą prowadzone prace serwisowe w systemie. W tym czasie mogą występować problemy z dostępem do niektórych funkcjonalności, w tym utrudnienia w korzystaniu z elektronicznej skrzynki podawczej. - taka informacja pojawiła się na twitterowym profilu Centralnego Ośrodka Informatyki, instytucji rządowej odpowiedzialnej m.in. za eksploatację systemów teleinformatycznych. 

- W praktyce oznacza problem z tzw. elektroniczną skrzynką podawczą, czyli narzędziem, dzięki któremu instytucje przesyłają sobie dokumenty. Nie wpłynie to na  możliwość podpisywania plików JPK_VAT - wyjaśnia Igor Ryciak, rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki. 

Ministerstwo Cyfryzacji w rozmowie z TOK FM  zapewnia również, że nie powinno być problemów z zalogowaniem się do serwisu i złożeniem podpisu. 

- Prowadzone prace nie mają wpływu na działanie Profilu Zaufanego, który odpowiada za składanie podpisów, ponieważ jest on wydzielonym narzędziem - wyjaśnia Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. 

Jednocześnie zachęca do skorzystania - w razie problemów - ze strony Obywatel.gov.pl. Przedsiębiorcom z kolei jest dedykowany serwis Biznes.gov.pl

Streżyńska: System do zaorania 

Platforma ePUAP została pomyślana tak, żeby dzięki niej można było załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Służy m.in. do składania wniosków w ramach programu 500+ i dowodów osobistych. Jednak systemowi bardzo często zdarzają się mniejsze lub większe awarie. Jedną z najbardziej spektakularnych była ta z 2014 roku, kiedy Polacy nie mogli za jego pomocą złożyć wniosków o pozostanie w OFE.

Ówczesna minister cyfryzacji Anna Streżyńska (odwołana w ubiegłym roku) nie pozostawiła suchej nitki na wartym 150 mln zł systemie. W jednym ze swoich wpisów na Facebooku napisała wprost, że „gdyby nie środki z UE, ePUAP należałoby zaorać”. 

Ponieważ platforma jest wykorzystywana do podpisywania wniosków profilami zaufanymi również w innych elektronicznych systemach administracji publicznej, np. na Platformie Usług Elektronicznych stworzonej przez ZUS, to usterki systemu ePUAP utrudniają załatwienie większości spraw urzędowych. 

DOSTĘP PREMIUM