Krasnodębski nowym wiceszefem PE za Czarneckiego? PO nie wyklucza poparcia, ale stawia warunki

Platforma Obywatelska nie wyklucza poparcia dla prof. Zdzisława Krasnodębskiego na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, ale stawia warunki. Na początek dwa.

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski miałby zastąpić na stanowisku wiceprzewodniczącego PE Ryszarda Czarneckiego, odwołanego w związku z wypowiedzią o europosłance Róży Thun

PO: Czekamy na oficjalną decyzję

- Jeśli pan Krasnodębski przeprosi przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska za wysyłanie go po obywatelskiego niemieckie, a także wypowie się wyraźnie, że jest zwolennikiem trwałej obecności Polski w Unii Europejskiej, to być może rozważymy jego poparcie - zapowiedział Rafał Grupiński. 

Krasnodębski od dawna nie kryje swojej niechęci do Donalda Tuska. W jednym z wywiadów stwierdzi, że stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest niepotrzebne, a Tusk powinien przyjąć niemieckie obywatelstwo. W ten sposób zareagował na informację, że polski polityk chce ubiegać się o drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi zarząd PO, który odbył się w piątek - 23 lutego - w Warszawie, nie dyskutował na temat kandydatury Zdzisława Krasnodębskiego. Dlaczego? - Powód jest prosty - twierdzą politycy. 

- Zawsze popieraliśmy Polaków na wszelkie stanowiska międzynarodowe bez względu na ich poglądy, ale decyzję podejmiemy po tym, gdy kandydatura zostanie oficjalnie zgłoszona - wyjaśnia poseł Jan Grabiec. 

Na razie nie wiadomo, kiedy profesor Krasnodębski stanie się kandydatem na zajęcie stanowiska po odwołanym Ryszardzie Czarneckim. Głosowanie na stanowisku wiceprzewodniczącego PE ma nastąpić 1 marca.

O "konieczności referendum"

Słowa europosła PiS wielokrotnie wzbudzały sensację wśród komentatorów. Szczególnie dużo emocji wywołały te o referendum w kontekście wyjścia Polski z UE, po tym, gdy europarlament wezwał Polskę do opublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Najpierw socjolog napisał na Twitterze, że "są takie chwile i takie dni, kiedy jasno widać, kto kim jest".

Następnie zasugerował, że "jeśli politycy Unii Europejskiej nadal będą działać z takim taktem politycznym i znajomością rzeczy, to wkrótce Polska stanie przed koniecznością przeprowadzenia referendum ws. obecności w UE".

Zobacz także: Prof. Wnuk ostro o słowach posła Rzymkowskiego: To moment, w którym historyk staje się bezsilny

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Krasnodębski nowym wiceszefem PE za Czarneckiego? PO nie wyklucza poparcia, ale stawia warunki
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy 5

  Z nami Polakami to jedno wielkie nieszczęście.
  Nasza własna sztuka uprawiania polityki parlamentarnej w zasadzie nie istnieje.
  Nasze historyczne doświadczenia mogą uchodzić za mizerne.
  Szlachecka demokracja była tak dziwnym, odstającym od rozumu tworem, że tylko w Polsce mogła przyjąć się na dłużej. W trakcie zaborów mogliśmy się czegoś nauczyć od choćby Austriaków ale to chyba było za mało, bo skończyło się rządami autorytarnymi Piłsudskiego.
  W PRL-u sposobności do nauki być może było i więcej, lecz faktyczne starcia i podziały w monolicie partyjnym były jakby kamuflowane na rzecz fałszywego wizerunku partii.
  Nie mówiąc o dość groteskowym udziale frakcji pozapartyjnych w życiu Sejmu.
  Teraz minęło nam prawie trzydzieści lat uczenia się w warunkach mniej okrojonej suwerenności i nadal w polskiej polityce brylują postacie godne stanowiska operatora karuzeli.
  Na dodatek eksportuje się ich jako przedstawicieli naszego narodu.
  Może faktycznie jesteśmy wesołym miasteczkiem i na nic innego nie zasługujemy jak na śmiech i rechot oglądających widowisko?

 • najdul6

  Oceniono 4 razy 4

  nie popierajcie następnego durnia i głupka !!!

 • kaczoroa

  Oceniono 6 razy 4

  Jeśli platforma go poprze to tylko przypieczętuje swój los...co za matoły

 • Lech Pawluk

  Oceniono 10 razy 4

  To profesor, który tak haniebnie wypowiada o bliźnim, jakie to prymitywne i niegodziwe, ale cóż tak niektórzy mają. WSTYD!

 • getz54

  Oceniono 9 razy 3

  Czarnecki, Krasnodębski, Legutko, czy Cymański, to nędzne imitacje Benny Hilla, Jasia Fasoli, czy Fernandela. W dodatku nie na swoim miejscu. Ale jaka partia i jej przywódca takie wybory. Według planów Egona Olsena z Nowogrodzkiej, pana Tuska ma zastąpic w następnym rozdaniu eurodeputowany PiS prezes Obajtek. Ale będą jaja, Gang Olsena ubawi do łez posłów PE swoimi wystąpieniami podczas obrad. Znowu poniosą piękne zwycięstwo 1:27. Zdarza się.

 • apw1964

  Oceniono 7 razy 3

  "PO nie wyklucza poparcia ..." - naszych polityków już naprawdę nie da się zrozumieć. To chyba w ogóle nie do pojęcia jest. Czy jest tu ktoś normalny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX