Dopiero doszło do rekonstrukcji rządu, a już szykują się kolejne zmiany. Premier przygląda się wiceministrom

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada odchudzenie swojego rządu. Zdecydował, że będzie mniej wiceministrów. W ciągu kilku tygodni poznamy skład zrekonstruowanego rządu.

Plany zmian w rządzie premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas wizyty w Poznaniu. Skład odnowionego rządu mamy poznać w ciągu kilku tygodni.

-  Zredukujemy stanowiska wiceministrów. Pokażemy bardziej szczupłą, oszczędną, mniej zbiurokratyzowaną strukturę rządową i w związku z tym dokonamy pewnych przeglądów nie tylko personalnych, ale i finansowych - podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Jeżeli chodzi o liczbę wiceministrów Polska jest liderem Unii Europejskiej. Obecnie w rządzie pracuje ponad 100 wiceszefów resortów. Więcej jest ich tylko na Węgrzech: 155. Niemcy mają o połowę mniej ministrów i wiceministrów niż Polska. We Francji jest ministrów - 18, w Hiszpanii - 11, a sekretarzy stanu - 19.

Premier pytany był też przez dziennikarzy o nagrodę, jaką przyznała sobie samej była już premier Beata Szydło. Warto przypomnieć, że była szefowa rządu jest jednym z wicepremierów w gabinecie Mateusza Morawieckiego.

Sprawa nagród dla ministrów wypłynęła po tym jak pytanie do kancelarii premiera, wysłał poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. W odpowiedzi wiceszef Kancelarii Premiera Paweł Szrot podał, że nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów i były to kwoty od 65 tysięcy do 82 tysięcy złotych.

Najwyższą nagrodę dostał Mariusz Błaszczak, który w poprzednim gabinecie odpowiadał za MSWiA. Ówczesna premier Beata Szydło przyznała mu ponad 80 tysięcy złotych.

Podczas styczniowej rekonstrukcji w rządzie Mateusza Morawieckiego pojawiło się ośmiu nowych szefów resortów.

Morawiecki delfinem Kaczyńskiego? Lis: Prezes PiS jak Klopp w Liverpoolu. Może być sobie ze 100 zastępców, rządzi Klopp

Do roszad doszło m.in. na stanowisku szefa MON, z którym rozstał się Antoni Macierewicz i MSZ. Odwołani zostali też inni kontrowersyjni ministrowie - między innymi - szef MSZ Witold Waszczykowski i Jan Szyszko, który był ministrem środowiska.

Czytaj też: "Min. Kowalczyk - nowe wcielenie Szyszki. Dziki to kozły ofiarne niechlujstwa i niedbalstwa ludzi">>>

DOSTĘP PREMIUM