"Nie musisz być feministką, żeby przyjść na Manifę" - 19 raz w o prawach kobiet

Tegoroczna - 19 już warszawska Manifa - odbywa się pod hasłem: "Aborcja, nie policja. Pomoc wzajemna, nie przemoc systemowa".

Jak podkreśla jedna z organizatorek demonstracji - Natalia Broniarczyk, nie trzeba być feministką, żeby przyjść na Manifę". - Zapraszamy wszystkie osoby, którym bliskie są takie wartości: solidarność społeczna, przeciwdziałanie przemocy, aborcja na żądanie - mówi działaczka Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Hasło "Aborcja, nie policja" to przypomnienia o początkach działalności organizacji. -  Porozumiem Kobiet 8 Marca powstało w 1999 roku, kiedy w rasie pojawiała się informacja, że na podstawie anonimowego donosu, do jednego z gabinetów w Lublińcu weszła policja i wyciągnęła stamtąd kobietę, na przymusowe badanie ginekologiczne - wspomina Natalia Broniarczyk.

Gretkowska o prawie do aborcji: "Kobieta w Polsce jest tabernakulum chodzącym na dwóch nogach"

Zorganizowane w weekend demonstracje - także w Łodzi i Bydgoszczy to początek, 8 i 10 marca kolejne Manify m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. W tym roku po raz pierwszy na manifowej mapie zadebiutuje Rzeszów.

TOK FM PREMIUM