W Biegu Konstytucji w Skarżysku pobiec mogą wszyscy. Ale wygrać tylko Polacy

W regulaminie 2. Biegu Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej pojawił się kontrowersyjny zapis. Szansę na nagrodę mają jedynie sportowcy posiadający obywatelstwo polskie.

"Z uwagi na patriotyczny charakter imprezy nagradzani będą wyłącznie uczestnicy narodowości polskiej" - taki zapis pojawił w regulaminie 2. Biegu Konstytucji, któremu patronuje Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej.

"Nie chcemy nikogo urazić" 

Skąd takie obostrzenia? Miasto tłumaczy, że chodzi o wsparcie biegaczy amatorów, a nie zagranicznych profesjonalistów. 

- Pomysł wyszedł ze środowiska samych biegaczy - przekonuje Izabela Szwagierek, podinspektor do spraw kontaktu z mediami. - Zwrócili uwagę na to, że na licznych imprezach o tym charakterze w Polsce pojawiają się zorganizowane grupy, najczęściej biegaczy spoza granic, którzy czynią z tego sposób na zarabianie. Chcieliśmy amatorom biegania maksymalnie ułatwić możliwość startu i sięgania po nagrody  - tłumaczy. 

Urzędnicy zapewniają, że nie chcieli nikogo urazić ani dyskryminować. Regulamin biegu ma się w najbliższym czasie zmienić. 

- Absolutnie nie było naszą intencją dyskryminowanie kogokolwiek - podkreśla rzeczniczka ratusza. - I ponieważ zapis spotkał się z pewną kontrowersją,  wprowadzone zostaną zmiany w regulaminie - zapowiada.

Zdobycie nagrody będzie zależne nie od narodowości, ale od posiadania polskiego obywatelstwa. 

Nie masz obywatelska? Nie dostaniesz nagrody 

Czy to oznacza, że jeżeli w biegu uczestniczy ktoś inny niż obywatel RP, nie może cieszyć się z takiego święta jak 3 Maja?

- Oczywiście, że może. Może brać udział w biegu, ale nie dostanie nagrody - komentuje Szwagierek. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM