Kobiety wściekłe na posłów PiS. Skrzykują się na Czarny Piątek

Komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerywania ciąży z powodu ciężkich wad płodu. Strajk Kobiet już zapowiada protest. Amnesty International zbiera podpisy pod petycją przeciwko zmianie prawa.

Stosunkiem głosów 16:9 sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała restrykcyjny projekt komitetu "Zatrzymaj aborcję". Nikt nie wstrzymał się od głosowania.

Rekomendacja pokazuje, że zwolennicy całkowitego zakazu przerywania niechcianej ciąży są w ofensywie. Wydatnie przyczynili się do tego biskupi rzymskokatoliccy, którzy przed tygodniem w specjalnym komunikacie ogłosili, że "apelują o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych" nad projektem firmowanym przez Kaję Godek i "Zatrzymaj aborcję".

Pomysłodawcy zmian chcą całkowitego zakazu aborcji z powodu ciężkich wad płodu. To z tego powodu przeprowadzanych jest w Polsce ok 95 proc. zabiegów przerwania ciąży.

- Wchodzicie w butach do życia kobiet, dręczycie je i chcecie je zmusić do heroizmu. Polityk nie ma do tego prawa - oceniła posłanka PO Monika Wielichowska.

Ale zwolennicy zakazu aborcji mieli przewagę. Wsparł ich m.in. Marek Jurek, były marszałek Sejmu, a obecnie eurodeputowany Prawicy Rzeczypospolitej. - Żyjemy dlatego, że po prostu ktoś nam to życie dał. I nie tylko w tym ostatnim pokoleniu - ale  żyjemy dzięki tej transmisji życia i powinności macierzyńskiej, która do nas dotarła. To często bywa bardzo trudne, ale dzięki temu po prostu żyją ludzie - mówił.

Według Kai Godek wynik dzisiejszego głosowania może oznaczać, że sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny już w środę zacznie prace nad projektem zakazującym aborcji. 

Czarny Piątek

Odpowiedzią środowisk kobiecych na dzisiejsze głosowanie posłów PiS ma być Czarny Piątek.

"Sejmowy festiwal pogardy i nienawiści do kobiet trwa, właśnie odebrano głos organizacjom pozarządowym, posłom opozycji i przegłosowano projekt zakazu aborcji w Komisji "Sprawiedliwości" i "Praw Człowieka". Nadal uważacie, że tego nie zrobią? Bądźcie z nami" - piszą organizatorki protestu. 

Strajk Kobiet i organizacje kobiece (Warszawskie i Łódzkie Dziewuchy, Radomska Inicjatywa Kobieca, Nie Składamy Parasolek z Katowic, Śląskie Perły, Feministyczna Brygada Rewolucyjna, Protest Kobiet i kilkanaście innych) apelują do wszystkich organizacji i partii politycznych o wsparcie protestu.

Polski oddział Amnesty International zbiera podpisy pod apelem do prezydenta, premiera, parlamentarzystek i parlamentarzystów o odrzucenia projektu zaostrzającej prawo aborcyjne. "Wesprzyj prawa kobiet w Polsce i wyraź sprzeciw dla kolejnej próby ich podważania" - apeluje AI przypominając, że obowiązujące w Polsce przepisy są jednymi z najbardziej restrykcyjnymi w Europie.

Czytaj też: Biskupi chcą zakazu aborcji z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu. Protesty pod diecezjami w całym kraju>>>

Według opublikowanego w styczniu przez OKO Press sondażu 15 proc. Polaków chce całkowitego zakazu aborcji. Według 37 proc. przepisy powinny być zliberalizowane.

Gretkowska o prawie do aborcji: "Kobieta w Polsce jest tabernakulum chodzącym na dwóch nogach"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (117)
Kobiety biją na alarm. Po głosowaniu posłów PiS w sprawie przerywania ciąży, skrzykują się na Czarny Piątek
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 29 razy 25

  Skoro życie nienarodzone jest ważniejsze od kobiety, to w takim razie 500+ powinno być płacone od poczęcia.
  A co to oznacza?
  Trzeba przed urodzeniem dziecka nadać nr PESEL, gdy poroni lub urodzi się martwe to zasiłek pogrzebowy itd.
  A teraz ciekawostka.
  W przypadku poronienia z urzędu będzie sprawdzanie czy nie doszło do celowego poronienia.
  I tak z urzędu będą zaglądać między nogi szukając czy przypadkiem niedoszła rodzicielka podpada pod paragraf z KK.
  Teraz pytanie do PiSiorów i wszystkich zwolenników totalnego zakazu.
  Co zrobicie i jakie będą wasze odczucia gdy w opisanej sytuacji znajdzie się wasza : żona, narzeczona córka, siostra?
  Tylko tak szczerze.
  Czy bez żadnych emocji przyjmiecie to, że słowa?
  Jak to w życiu bywa w amoku walki z aborcją i z rozpędu do pudła wsadzą kogoś z waszych bliskich.
  W ten sposób PiS-owska ustawa będzie pożerać własne dzieci.

 • 55kris

  Oceniono 19 razy 17

  Polska to dziwny kraj:
  - władcą jest poseł bez trybu,
  - oszołom zostaje ministrem obrony i wsławia się atakiem na kancelarię Sojuszu NATO,
  - jeden z największych pieniaczy jest ministrem sprawiedliwości (chłechłe),
  - marszałkiem Sejmu jest komuch,
  - hierarcha Kościoła życzy śmierci Papieżowi - no ale szybkiej i bezbolesnej...
  - itd itp, że o tzw. żołnierzach przeklętych nie wspomnę.
  I co Ty na to Jezu Chryste, Królu Polski?
  I co Ty na to, Matko Boska Królowo Polski?

 • evergreen111

  Oceniono 21 razy 17

  I czemu tu się dziwić, skoro w Polsce rządzi SADYSTA???

  Jarosław Kaczyński połowa października 2016:
  „Będziemy dążyli do tego, by nawet w przypadku ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię”

 • Michał Piechowiak

  Oceniono 24 razy 16

  Jestem przeciwny tej ustawie. Uważam że obecnie jest dobre rozwiązanie prawne w Polsce i nikomu nie życzę jechać do Czech przez tych fanatyków religijnych.

 • matts06

  Oceniono 15 razy 15

  Żarty się skończyły, albo ktoś jest za świeckim państwem, prawami kobiet, albo wspiera Kościół i będzie grzecznie chodził do kościółka, rzucał na tacę, słuchał swoich biskupów etc. Albo-albo, koniec z siedzeniem okrakiem na barykadzie. Albo zaczniecie wywierać nacisk na swój Kościół by zaczął się reformować i odczepił się od polityki, a zajął się tym czym niby ma się zajmować, albo skończcie z hipokryzją mówią, że jesteście za prawami kobiet etc., ale w niedzielę zawsze grzecznie w pierwszej ławie w kościele i bez sprzeciwu słuchacie swojego księdza, proboszcza czy biskupa.

 • glit64

  Oceniono 25 razy 15

  Ale wszystkie pojdziecie z bachorami i z mezusiem pod krawatem do kosciółka w niedziele? czy tak?

 • mjostaszewska1

  Oceniono 16 razy 14

  "Pomysłodawcy zmian chcą całkowitego zakazu aborcji z powodu ciężkich wad płodu. To z tego powodu przeprowadzanych jest w Polsce ok 95 proc. zabiegów przerwania ciąży". 95% LEGALNYCH aborcji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX