Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka wzywa Sejm do odrzucenia projektu "Zatrzymaj aborcję"
Komisarz Rady Europy do spraw Praw Człowieka Nils Muižnieks jest zaniepokojony tym, że polscy posłowie zajmują się projektem "Zatrzymaj aborcję". Twórcy obywatelskiego projektu chcą całkowitego zakazu aborcji z powodu ciężkich wad płodu. W Polsce ok. 95 proc. legalnych zabiegów usunięcia ciąży przeprowadzanych jest właśnie z tego powodu.
Muižnieks w specjalnym oświadczeniu przypomina, że Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji. Jak podkreśla komisarz, dalsze ograniczanie praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet będzie sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski w zakresie praw człowieka.
Jak podkreśla w swoim stanowisku Nils Muižnieks, brak dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji to naruszenie praw kobiet.
To nie pierwszy raz, kiedy komisarz Rady Europy zabiera głos w sprawie obowiązujących w Polsce przepisów antyaborcyjnych. Naraził się tym zwolennikom ograniczania dostępu Polek do legalnych zabiegów usuwania ciąży. Np. na stronie słynnego instytutu Ordo Iuris, który stoi m.in. za projektem "Stop aborcji", nad którym Sejm pracował w 2016 roku,krytykuje komisarza, oceniając, że głosi "opinie wspierające lobby aborcyjne i antykoncepcyjne oraz postulaty radykalnej lewicy".
Czarny Piątek
Odpowiedzią przeciwników zaostrzania przepisów antyaborcyjnych na projekt "Zatrzymaj aborcję" jest Czarny Piątek. W całym kraju mają się odbyć - firmowane przez Strajk Kobiet - protesty. Największa manifestacja zaplanowana jest w Warszawie. Do stolicy przyjadą kobiety z całej Polski.
Środowiska katolickie ogłosiły w odpowiedzi "biały piątek".
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- "Z 40 jeńców Rosjanie wykastrowali ponad połowę". Polscy ratownicy idą w ogień Putina
- PiS wycofuje się z "podatku od zbiórek". Morawiecki: Dałem jasne dyspozycje
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- FBI w wakacyjnym domu Joe Bidena. W tle niejawne dokumenty. "Pełne wsparcie i współpraca"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"
- Lawina w Himalajach. Zginęło dwóch polskich narciarzy