Lempart o roli PiS w Czarnym Piątku. "Myśleli, że rozbiją nam protest, a wywołali dziką furię"

- Wokół praw kobiet będą się kręcić wybory - oceniła Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Dziś w Warszawie odbędzie się Czarny Piątek - protest przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.

Marta Lempart, która gościła dziś u Mikołaja Lizuta w TOK FM, jest oburzona reakcją PiS na zapowiedź Czarnego Piątku. Po tym jak Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział protest - z harmonogramu prac sejmowych nagle zniknęło posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej, która miała zająć się projektem "Zatrzymaj aborcję".

- Odwołali posiedzenie komisji, myśleli że tak rozbiją nam ten protest. A wzbudzili  absolutnie dziką furią, tą manipulacją, grzebaniem  w harmonogramie. To jest niepoważne! Powtarzają się komentarze, że to "pajace", niech dorosną. Nie będzie tak że będziemy tak... "kicać" – zwoływać, odwoływać protesty - mówiła w rozmowie z Mikołajem Lizutem w TOK FM.

Lempart podkreśliła, że taktyczne odwołanie posiedzenia komisji, która miała zająć się projektem zaostrzającym i tak już restrykcyjne przepisy antyaborcyjne, oburzyło bardzo wiele osób. - Na dzisiejszy protest ludzie idą m.in. dlatego, że takie zachowanie ich obrzydza. Idą przeciwko tej jakości sprawowania władzy, lekceważeniu procedur, regulaminu, tego, co tak naprawdę jest etosem, zapomnianym przez PiS i niszczonym. Sejm, parlament to jest etos Rzeczypospolitej - mówiła założycielka Strajku Kobiet.

Zdaniem Marty Lempart, PiS nie przewidział, że kwestia praw kobiet będzie tym elementem, który zagrozi jego władzy. - Czy się skończy rewolucją? Nie wiem. Ale na pewno prawa kobiet to element, który będzie im zagrażał. Wiem, że o to się rozbije sprawa w wyborach parlamentarnych. To kobiety zdecydują, kto wygra – przekonywała.

Czarny Piątek

W Warszawie, gdzie w protestach wezmą udział m.in. mieszkanki i mieszkańcy wielu polskich miast, bo hasłem piątkowej akcji jest "Jedziemy na Warszawę".

W stolicy od rana przeciwniczki zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych są bardzo aktywne i widoczne.

O 14 przy stacji metra Świętokrzyska odbędzie się akcja "Spacerniak". Godzinę później przed siedzibą Archidiecezji Warszawskiej, przy ul. Miodowej, zacznie się marsz pod hasłem "Wasza wiara, od nas z dala!". Uczestniczki i uczestnicy Traktem Królewskim przejdą do Ronda Dmowskiego: mają zatrzymywać się przed każdym kościołem na trasie marszu.

O 16 zacznie się protest przed Sejmem, a o 18 przeciwnicy zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych mają manifestować przez siedzibą PiS, przy ul. Nowogrodzkiej.

Akcję Strajku Kobiet wspierają organizacje społeczne, KOD, Obywatele RP, a także politycy, nie tylko ci zasiadający w Sejmie.

A przeciwnicy Czarnego Piątku organizują dziś "Biały Piątek"

Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka wzywa Sejm do odrzucenia projektu "Zatrzymaj aborcję". Zdaniem Nilsa Muižnieksa, dalsze ograniczanie praw seksualnych i reprodukcyjnych Polek będzie sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami naszego kraju w zakresie praw człowieka.

Po południu protesty odbędą się w wielu miastach w Polsce. Między innymi:

 • Szczecin - pl. Solidarności;
 • Wrocław - Rynek, pod Pręgierzem;
 • Kraków - Rynek Główny;
 • Toruń przed pomnikiem Mikołaja Kopernika;
 • Gdańsk przed siedzibą rady miasta;
 • Krosno -  przed biurem posła PiS Stanisława Piotrowicza.

Manifestacja przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych odbędzie się też w Londynie - przed polską ambasadą.

Komisja otworzyła drzwi

Powodem zwołania Czarnego Piątku są sejmowe prace nad obywatelskim projektem "Zatrzymaj aborcję". Autorzy dokumenty chcą całkowitego zakazu przeprowadzania aborcji z powodu ciężkich wad płodu A z tego powodu dokonywana jest zdecydowana większość legalnych zabiegów usuwania ciąży.

W poniedziałek komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję". Wczoraj prace nad dokumentem miała zacząć sejmowa komisja rodziny i polityki społecznej, ale w ostatniej chwili posiedzenie odwołano.

Sejmowe prace nad projektem ograniczającym możliwość przeprowadzania legalnej aborcji radykalnie przyspieszyły po apelu Episkopatu Polski. Biskupi w specjalnym komunikacie ogłosili, że "apelują o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych" nad projektem firmowanym przez Kaję Godek i "Zatrzymaj aborcję".

Czytaj też: "Ta dyskusja to stek bzdur i kłamstw". Federacja na Rzecz Kobiet o obradach nad zakazem aborcji>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Marta Lempart o roli PiS w Czarnym Piątku przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. "Myśleli, że rozbiją nam protest, a wywołali dziką furię. Niech dorosną"
Zaloguj się
 • ziggybum

  Oceniono 23 razy 17

  Udanego protestu! Ale pamiętajcie drogie panie - kaczyzmu nie zniszczy się na ulicy, jeśli Polacy - kobiety i mężczyźni - nie zniszczą kaczyzmu w sobie - nie zaczną znów brzydzić się bezczelnością, zawiścią, naiwnością, nienawiścią, hipokryzją i zwykłą głupotą.

 • unforgi

  Oceniono 23 razy 17

  W Warszawie o 15.00 pod Kurią przy Miodowej.

 • hefajstos1

  Oceniono 15 razy 13

  Stare świętojebliwe dziadygi i nawiedzone matki -Polki z sejmu razem z katabasami chcą wprowadzić średniowieczne prawa.
  Wyjedźcie doSan Escobar i tam żyjcie z sukienkowymi wg waszych i ich pokęconych pomysłów.

 • pwpafcio

  Oceniono 13 razy 11

  Pani Kaja Godek - typowy przedstawiciel gatunku nie rozumiejący znaczenia słów "Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe" - jak się nie mylę to chyba chrześciański przekaz, prawda? To, że spotkała Panią ta tragedia nie oznacza aby inni też musieli cierpieć - szczególnie dzieci.

 • anonim_ka

  Oceniono 12 razy 10

  Jestem zachwycona , że tylu mężczyzn bierze udział w proteście . Cieszę się , że maja dobre relacje ze swoimi matkami ,siostrami, zonami i dziewczynami . Niektóre wywiady z 20 letnimi niezwykle świadomymi młodymi mężczyznami naprawdę wzruszają i budują nadzieję.

 • jokanda102

  Oceniono 14 razy 8

  Z fanatykami nie ma sensu dyskutowac! Ciesze sie, ze zapedy pislamu + kosciola wywolaly furie. Im trzeba sie przeciwstawiac aktywnie, a nie tracic czas na czcze dyskusje. Dyskutowano nad tematem prawa do aborcji od ponad 25 lat - bez konsensusu. Fanatycy stali sie przez to jeszcze bardziej bezczelni, i mysla, ze 10% zwolennikow zakazu prawa do aborcji moze urzadzac zycie pozostalym 90%.
  Mnie by na taka bezczelnosc nie bylo stac, nigdy - nawet najblizszej przyjaciolce - nie udzielalabym porad co ma zrobic. Moglabym przedstawic za i przeciw, ale decyzje kazdy musi podjac SAM. I na zakonczenie: koniec dyskusji z fanatykami. Fanatyzm nalezy ZWALCZAC!

 • rbik53

  Oceniono 7 razy 5

  CZARNY PIĄTEK powinien być kontynuowany CZARNĄ NIEDZIELĄ - czyli bojkotem Kościoła. Bo to on za tym stoi.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 12 razy 4

  jedno jest pewne, PiS perfekcyjnie gra w chója z cywilizowaną mniejszością Polek i Polaków.

  Dzisiejszy protest to albo ostateczny żałosny koniec demokratycznego państwa, albo początek zorganizowanego tępienia katolskiej kołtunerii, początek laicyzacji i zwrot w kierunku 21 wieku

  Wszystko zależy od formy i liczebności, Warszawa to duże miasto i liczę że wypowie się swoją obecnością przynajmniej 100 tysięcy kobiet .

  A jak znów będzie garstka to pozamiatane i kulsony będą miały używanie podczas rewizji osobistych zatrzymanych lesbijskich warchołek

  Zobaczymy...ale jestem pesymistycznie nastawiony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX