Sąd: Dziennikarz "GW" relacjonujący protest w Puszczy Białowieskiej - winny

Sąd w Hajnówce uznał, że dziennikarz "GW" Maciej Chołodowski - relacjonujący jeden z protestów w Puszczy Białowieskiej - złamał zakaz wstępu do lasu. Ale sąd odstąpił od wymierzenia kary.

Lasy Państwowe zarzucały dziennikarzowi, że relacjonując jeden ze spacerów obywatelskich po Puszczy Białowieskiej złamał zakaz wstępu do lasu. 

Maciej Chołodowski bronił się, podkreślając, że wykonywał obowiązki służbowe. Przywoływał też konstytucję, dającą prawo do pozyskiwania informacji. Udowodnił też, że strażnicy leśni kłamali, twierdząc, że nie wiedzą, że zatrzymują dziennikarza.

Sąd uznał jednak, że dziennikarz rzeczywiście złamał zakaz wejścia do lasu, jest więc winny. Równocześnie odstąpił od wymierzenia kary - 500 zł grzywny, uznając, że dziennikarz działał w stanie wyższej konieczności, a zdobycie przez niego informacji było ważniejsze niż zakaz Lasów Państwowych.

Wyrok nie jest prawomocny. Chołodowski nie wyklucza apelacji.

Spacer obrońców puszczy

Do zdarzenia, przypomnijmy, doszło w maju 2017 roku. Spacer został zorganizowany przez obrońców Puszczy Białowieskiej, m.in. fundację Dzika Polska.

Według aktywistów zakaz wstępu na teren lasu został wydany po to, aby ukryć przed opinią publiczną skalę wycinki. Spacer miał zwrócić na to uwagę. 

Czytaj też: Zostali uniewinnieni, teraz sami donoszą do prokuratury. Ekolodzy chcą ukarania nadleśniczego z Hajnówki>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Sąd: Dziennikarz "GW" relacjonujący protest w Puszczy Białowieskiej - winny
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 5 razy 3

  Nie bardzo rozumiem decyzję sądu. Został złamany zakaz wchodzenia do lasu. Hm....
  A jak jakiś Gąsiennica zakaze patrzenia na Gubałówkę ? Albo jakiś wójt gminy wprowadzi zakaz poruszania się skrajem drogi, a ksiądz zakaz oddychania w kościele świętym powietrzem przez niewiernych ?
  Kazdy w tym kraju będzie miał coś na sumieniu. Jak dostaną za karę prace społeczne będzie to z pozytkiem, ale jak nie dostaną pracy, bo zaświadczenie o niekaralności im na to nie pozwoli, to będzie to ze stratą dla rodziny. Szukam dziury w całym, przeciez tego kraju i jego urzędów wogóle nie ma. Nie istnieją. Wystąpił taki sam paradoks jak w przypadku KRS. Pierwsze posiedzenie KRS prowadzi I Prezes SN. ale pani profesor Gersdorf musi odejśc 4 kwietnia na przymusową emeryturę. Więc nikt nie otworzy obrad i nieukonstytuuje przez to KRS. KRS nie będzie istniał. Nie będzie tez I Prezesa SN bo wybiera go KRS, którego nie ma. Tak to magister Ziobro zakiwał się na śmierc w szale reformowania sąów, a doktor prawa Duda to podpisał i jeszcze się tym chwalił na lewo i prawo. Taka jest dobrazmiana. Trzeba im ulzyc, i odebrac władzę bo sobie z nią nie radzą jak zwykle.

 • Mr. X

  Oceniono 5 razy 3

  I po to była potrzebna reforma sądownictwa.

 • jkal

  Oceniono 2 razy 0

  to PO wui są zakazy?

 • swobodan1

  Oceniono 4 razy 0

  Czy to prawda,że dziennikarz z "GW" Maciej Chołodowski w Puszczy Białowieskiej
  udawał murzyna patrz dziennikarz tej gazety też murzyn na manifestacji !!!

 • swobodan1

  Oceniono 4 razy 0

  Wyrok sądu dziennikarz winny ale niewinny , sędzia który ukradł 40 zł nie winny,
  sędzia który ukradł części do wiertarki nie winny,prokurator który pod wpływem
  alkoholu jechał samochodem nie winny, Tomasz Komenda, który został oskarżony
  o morderstwo i gwałt chociaż tego nie zrobił winny i został skazany przez nadzwyczajną
  kastę sędziowską na 25 lat. Takie mamy sądy w Polsce !!!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Znow byl telefon z komitetu centralnego na czerski i sad odstapil od wykonania, wy juz tam towarzysze na czerski inaczy nie umieta.

 • Mariusz M.

  Oceniono 3 razy -1

  Jakby był wypastowany na czarno jak na Marszu Niepodległości w 2016 roku to może by go wszyscy wzięli za dzika jak w filmie Samu Swoi na nie byłoby sprawy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX