Prezydenckie "nie" dla tzw. ustawy degradacyjnej. Jaruzelski i Kiszczak zachowają stopnie

Andrzej Duda zawetował przygotowaną przez PiS ustawę degradacyjną. Przepisy wprowadzały możliwość pozbawiania stopnia wojskowego tych, którzy w latach 1943-1990 "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Prezydent chciałby, by nowa ustawa dotycząca wojskowych była "przyjęta przez społeczeństwo ze zrozumieniem". A przede wszystkim, by nie była niesprawiedliwa - podkreślił Andrzej Duda, tłumacząc powody zawetowania tzw. ustawy degradacyjnej.

- Mam wątpliwości, odebranie stopni wojskowych kierownictwu WRON jest mało dyskusyjne, ale nie tylko ci ludzie składali się na WRON - stwierdził prezydent. I dodał, że zawetowanie ustawy nie jest dla niego łatwą decyzją.

Przypomnijmy, że na podstawie ustawy wszyscy członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zostaliby zdegradowani. A wśród nich był nie tylko m.in. gen. Wojciech Jaruzelski, ale i kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Prezydent zapowiedział też, że po świętach będzie rozmawiał z ministrem obrony i przedstawicielami organizacji kombatanckich na temat pomysłów na nowe regulacje. 

Czytaj też: B. oficer GROM: Ustawa dezubekizacyjna to "mięcho wyborcze" dla sfrustrowanych wyborców PiS>>>

TOK FM PREMIUM