Rocznica smoleńska. Kilometry barierek w centrum stolicy, odholowywane auta i zamknięty plac Piłsudskiego

Zakazy parkowania, zamknięte ulice i zmiany w komunikacji miejskiej - tak Warszawa szykuje się na przypadającą we wtorek 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Pierwsze utrudnienia dla mieszkańców stolicy pojawią się już w poniedziałek. Zakaz zatrzymywania zacznie wówczas obowiązywać między innymi na ulicy Wierzbowej oraz Tokarzewskiego-Karaszewicza. 

Zakaz parkowania, objazdy, policyjne barierki

Z kolei we wtorek - już o północy - policja wygrodzi barierkami plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, ulice Karolewską oraz plac Piłsudskiego, gdzie 10 kwietnia przez cały dzień będą odbywać się państwowe uroczystości. Tego dnia autobusy będą kursowały objazdami.

- Na bieżąco będziemy informowali mieszkańców o tym, które linie zmieniają swoją podstawową trasę i o tym, co dzieje się na mieście - mówi Ewa Gawor ze stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. 

Ponadto w środę, 11 kwietnia od godz. 0.01 do godz. 24.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) na parkingach przy ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem Dowództwa Garnizonu, przed Hotelem Europejskim i wzdłuż pl. marsz. J. Piłsudskiego).

Przypomnijmy. 10 kwietnia - oprócz centralnych obchodów - zaplanowano także poranne uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim organizowane przez miasto. Tego dnia w Warszawie odbędzie się również co najmniej 5 manifestacji zgłoszonych przez osoby prywatne.

Szczegółowe informacje dotyczące spodziewanych utrudnień można znaleźć na stronie stołecznego ratusza.

Węgrzy już zdążyli odsłonić pomnik smoleński 

W Budapeszcie już stanął pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Jak poinformował portal tokfm.pl Marcin Bobiński, attaché prasowy ambasady RP na Węgrzech, pomnik powstał z inicjatywy lokalnego samorządu XXII dzielnicy Budapesztu. Rządzi w niej Fidesz [czyt. fides], macierzysta partia Orbana, zajmująca większość miejsc w węgierskim parlamencie.

Pomnik, składa się z tablicy wymieniającej wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej - na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim - oraz krzyża ustawionego na kopcu, do którego wiedzie biało-czerwona ścieżka rozwidlająca się w kształt drzewa, zwieńczona imponującą bramą, stylem nawiązującą do sztuki egipskiej.

Jego autorem jest węgierski artysta Sándor Gyula Makoldi, mający w swoim dorobku upamiętnienia bohaterów węgierskiej historii utrzymane w konwencji tamtejszej sztuki narodowej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (53)
Rocznica smoleńska. Kilometry barierek w centrum stolicy, odholowywane auta i zamknięty plac Piłsudskiego
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 9 razy 7

  .
  ..... barierki...płoty......zasieki.......

  Władza boi się, że ją naród kocha za bardzo....

 • Jan Janicki

  Oceniono 7 razy 5

  To już jest skandal.Korea Północna w środku Europy.

 • Tomasz Zielinski

  Oceniono 7 razy 5

  By ich szlag,jak,jak dlugo bedzie ten ukryty zoofil na nasz koszt? dochodzil? ????

 • stef0909

  Oceniono 6 razy 4

  Pisowski reżim krótko mówiąc o d p i e r d a l a już takie klocki że głowa mała!!

 • Lech Pawluk

  Oceniono 4 razy 4

  Z bardzo poważnej katastrofy lotniczej bolesnej dla większości POLAKÓW, dokonuje walkę polityczną nieomal codziennie przez OSIEM lat, które kosztuje społeczeństwo dziesątki mil.pln. Takie zarządzanie kryzysem i podziałem POLAKÓW wcześniej czy później doprowadzi do klęski tych którzy to wywołali i nadal prowadzą. Ludzie rozsądni i logiczne myślący nie uwierzą w dziesiątki sprzecznych tez im przedstawianych przez ludzi /najczęściej dyletantów/nie będących uznawanych za autorytety w tej dziedzinie. Historia obiektywnie to wszystko oceni w krótkim czasie.

 • Bernard Żylik

  Oceniono 6 razy 4

  Że też ja muszę za to płacić. Płacić za WYRZUTY SUMIENIA ambitnego braciszka. Życzę wszystkiego najgorszego.

 • Renata Łopatto

  Oceniono 5 razy 3

  Mam tego cyrku po dziurki w nosie, tak, jak większość Polaków. Jak dlugo jeszcze pytam ? Jak dlugo jeszcze z tej tragedii, będzie się czynić to, co sie czyni od 8 lat !!! Przede wszystkm, to "ciszej nad tym grobem"
  Człowiek przeżywający żałobę po stracie osoby bliskiej, robi to w kazdym razie powinien, w intymności, skromności, wszak to bardzo osobiste chwile. Chyba że chce się wzbudzać litość i czynić bohaterska śmierć, kogoś, kto cytuję "poległ". Proszę nie dziwic się, że w Narodzie rośnie oburzenie i nerwowość z tego powodu. Wszyscy szanują pamięć ofiar tejże katastrofy, ale przesada i nadmierna ranga kazdego miesiąca sprawia, ze normalny człowiek dostaje odruchów wymiornych. Pomnik upamiętniający katastrofę, jest tak nijaki i nie wiem do czego nawiązuje ? To sa schody do nieba ? Czy atrybut prezesa majacy go wyleczyć z kompleksu nizszosci ? Dla mnie ta koncepcja jest ..... I kończąc już, to o kant d..y to wszystko !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX