Mniej wyroków śmierci i egzekucji - donosi Amnesty International

Liderem w niechlubnej statystyce skazywania na śmierć i wykonywania tych wyroków są Chiny.

W 2017 r. na całym świecie zapadło 2 591 wyroków śmierci, wykonano 993 egzekucji. Według danych Amnesty International to spadek. Ale trzeba podkreślić, że dane nie obejmują informacji z Chin.

- Nie mamy konkretnych danych statystycznych na temat tego, ile egzekucji jest tam wykonywanych. Ale Chiny na pewno są na pierwszym miejscu na świecie, jeżeli chodzi o liczbę egzekucji - mówiła w TOK FM Aleksandra Zielińska z Amnesty International Polska.

Poza Chinami - najwięcej wyroków kary śmierci wykonuje się w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie oraz Iraku.

Spośród niechlubnych liderów w orzekaniu i wykonywaniu wyroków śmierci duży spadek odnotowano w Iranie. - Ogólnie o 10 proc. mniej egzekucji wykonano w Iranie, aż o 40 proc. mniej jeżeli chodzi o wyroki dotyczące przestępstw narkotykowych - mówiła Zielińska.

Kara śmierci nieskuteczna w walce z przestępczością

Jak przypomina w swoim raporcie AI, orzekanie kary śmierci za przestępstwa narkotykowe jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Według danych organizacji, karę śmierci za tego typu przestępstwa wykonano w Chinach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze i wspomnianym już Iranie.

Czym można wytłumaczyć spadek widoczny w światowych statystykach? Jak tłumaczyła działaczka AI, w wielu krajach prowadzone są badania i statystyki dotyczące tego, czy kara śmierci rzeczywiście pomaga "w rozwiązywaniu palących problemów społecznych" i czy prowadzi do zmniejszania skali przestępczości. 

- Globalnie, statystycznie kara śmierci do tego nie prowadzi. Nie jest to skuteczne narzędzie w walce z przestępcami.  Wydaje mi się, że duże znaczenie ma to, kiedy społeczeństwa orientują się,  że kara śmierci nie rozwiązuje problemów, z którym się mierzą - stwierdziła.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM