Petru: Po co aresztować Gawłowskiego? Tak działa państwo policyjne

Wg Ryszarda Petru nie zachodziły żadne przesłanki do zastosowania aresztu wobec posła Gawłowskiego. - W krajach Europy Zachodniej aresztuje się bardzo poważnych przestępców - mówił w TOK FM.

Decyzją szczecińskiego sądu, sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski został aresztowany na trzy miesiące.

- Po co aresztować osoby takie jak poseł Stanisław Gawłowski? Przecież on nie ucieknie z kraju - komentował w "Poranku Radia TOK FM" założyciel Nowoczesnej Ryszard Petru.

Według posła Nowoczesnej, forma przeprowadzenia akcji była skrajna i nieuzasadniona. - Trudno nie mieć wrażenia, że jest to działanie polityczne. Co do zasady jestem przeciwnikiem aresztowania osób, które nie stwarzają zagrożenia, że uciekną z kraju albo będą mataczyć - mówił. Jak podkreślił Petru, "w krajach Europy Zachodniej, w krajach anglosaskich aresztuje się bardzo poważnych przestępców".

Prowadząca "Poranek Radia TOK FM" Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę, że sąd uzasadnił decyzję o areszcie właśnie zagrożeniem mataczenia oraz możliwością wpływania na zeznania świadków.

Ale według Petru, nie zachodziły żadne przesłanki do zastosowania trzymiesięcznego aresztu: poseł Gawłowski zgłaszał się do sądu na wezwania prokuratury.

Koniec z immunitetów dla opozycji

13 kwietnia Sejm uchylił immunitet dwóch posłów Nowoczesnej: Kamili Gasiuk-Pihowicz oraz właśnie Ryszarda Petru.

- Uchylono mi immunitet za samo nazwanie pana Wąsika (sekretarza stanu w KPRM - red.) przestępcą. Będę się z nim sądzić. Ale chciałem przypomnieć, że on został skazany. Potem Andrzej Duda go niezgodnie z prawem ułaskawił. Wąsik został też uznany za winnego w innym procesie - w Gdańsku w 2014 roku. W dwóch instancjach został uznany za winnego. Po trzecie, słowa „przestępca” może używać każdy, nawet wobec osoby nieskazanej. A po czwarte, najważniejsze, do czego służy immunitet? Właśnie do tego, żeby posłowie opozycji byli ciągani po sądach za tego typu wypowiedzi - skwitował Petru.

Poseł Nowoczesnej zauważył, że Prawo i Sprawiedliwość, stosuje podwójne standardy:  wobec  przedstawicieli opozycji i wobec własnych parlamentarzystów. Przypomniał w tym miejscu sprawę senatora Koguta, wobec którego nie został zastosowany areszt. A na nim - tak jak na Gawłowskim - ciążą zarzuty korupcyjne.

Po konwencji PiS

Czy Ryszard Petru popiera przedstawione na sobotniej konwencji PiS pomysły – mniejszy ZUS dla drobnych przedsiębiorców oraz obniżkę CIT dla małych firm?

- Z tego co słyszałem ZUS będzie proporcjonalny: dla jednych mniejszy, dla innych nieco większy. A więc jedni zyskają, a drudzy stracą - komentował poseł Nowoczesnej.  

Czytaj też: Poseł: Morawiecki rzuca obietnicami jak Ferdek Kiepski. Orgia obietnic przekracza granice kabaretu>>>

Bez przyjrzenia się szczegółom Petru nie chciał jednak komentować proponowanych rozwiązań. Jak mówił, nie wiadomo czy ostatecznie proponowana zmiana okaże się obniżką czy podwyżką. Zaznaczył również, że planowana przez rząd obniżka CIT-u dotyczy zaledwie 0,7 proc. podatników.

300 zł dla wszystkich

300 zł na wyprawkę, premia za urodzenie drugiego dziecka w szybkim czasie, emerytura minimalna dla matki z co najmniej czwórką dzieci -  to kolejne propozycje PiS ogłoszone na ostatniej konwencji.

Dla posła Nowoczesnej oznacza to, że nic się nie zmieniło po zmianie premiera. Beata Szydło wydawała pieniądze, a Mateusz Morawiecki, który miał je zarabiać, nadal wydaje. Wyprawka będzie kosztować budżet państwa ponad 1 mld zł rocznie.

- Jestem przeciwnikiem rozdawnictwa wszystkim pewnego rodzaju świadczeń socjalnych. Osoba dobrze zarabiająca nie odczuje zupełnie takiej wyprawki. To będzie więc duże marnotrawstwo pieniędzy dla osób, które sobie radzą. No i dlaczego bezdzietna para ma finansować cudze dzieci? - pytał retorycznie twórca Nowoczesnej.

Czytaj też: Obietnice PiS jak... program lojalnościowy na stacji benzynowej. Ekspert o igrzyskach i chlebie>>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM