Czy Polacy znają propozycje Nowoczesnej? Kraśko chce się zakładać z Lubnauer

- A czy potraficie sformułować pomysły programowe w trzech słowach? Dlatego 500 plus chwyta, a "Aktywna rodzina" nie - mówił Piotr Kraśko do Katarzyny Lubnauer.

Dwie weekendowe konwencje, dwa pomysły na przykucie uwagi wyborców. PiS obiecał m.in. 300 złotych wyprawki, darmowe leki dla kobiet w ciąży, emerytury dla matek co najmniej czworga dzieci. I ruszył w Polskę.

Opozycja? Mamy koalicję PO i Nowoczesnej. I... krytykę pomysłów Prawa i Sprawiedliwości.

- Gdyby opozycja - Koalicja Obywatelska - przedstawiła w weekend kandydatów na prezydentów pięciu dużych miast w Polsce, to byście może przykryli konwencję PiS. A tak: się spotkali i mają plan dla Mazowsza. Tamci sypią miliardami! Może nie mają racji, może to złe plany, ale jakiś program przedstawili - ocenił Piotr Kraśko w rozmowie z Katarzyną Lubnauer.

- To był pierwszy moment, kiedy ogłosiliśmy, że idziemy razem do wyborów. Ogłosiliśmy powstanie nowego bytu politycznego - to nowa jakość - odpowiadała szefowa Nowoczesnej w "Poranku Radia TOK FM".

Co interesuje wyborców?

Reakcją Katarzyny Lubnauer na pytania Kraśki, o konkretne propozycje programowe, było przypomnienie programu „Aktywna rodzina”, dotyczącego ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi - w skrócie o 250 zł na każde dziecko.

Czytaj też: "Nie urodzi się więcej dzieci". Ekspertka ostrzega, że PiS spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy>>>

Szefowa Nowoczesnej  podkreślała też, że rządowym programem 500 Plus objętych jest tylko 57 proc. dzieci. I skrytykowała pomysł 300 zł wyprawki dla każdego ucznia. Bo to, zdaniem posłanki, typowy przykład szukania sposobu,  jak za publiczne pieniądze kupować głosy wyborcze.

 - A czy potraficie sformułować pomysły programowe w trzech słowach? Dlatego 500 plus chwyta a "Aktywna rodzina" nie. Teraz możemy zrobić eksperyment: wyjść przed siedzibę Radia TOK FM i przepytać sto osób, które spotkamy, czy wiedzą, jak działa program „Aktywna rodzina”. Szczerze wątpię. Możemy się o to zakładać. A jeżeli zapyta pani ludzi, jaki jest program PiS-u, to powiedzą: 500 plus - podsumował Kraśko.

Koalicja bez kandydatów

Na razie jedynie w Warszawie i Szczecinie Koalicja Obywatelska a wspólnych kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta. W stolicy to Rafał Trzaskowski (PO) i Paweł Rabiej (Nowoczesna), w Szczecinie - Sławomir Nitras (PO) i Przemysław Słowik (Nowoczesna).

Nie ma porozumienia np. w sprawie Wrocławia, gdzie kandydatem PO na prezydenta miasta jest były polityk PiS - Kazimierz Michał Ujazdowski.

- Zna pan moje poglądy i wie, że z Kazimierzem Ujazdowskim dość mocno się mijamy. Ale pamiętajmy o jednym: mimo wszystko cenię w nim to, że w sytuacji gdy rządzi PiS,  on ze względu na sprzeciw wobec łamania przez nich prawa, konstytucji, zdecydował się wyjść z tego obozu - tak odpowiadała Lubnauer na pytanie gospodarza "Poranka Radia TOK FM" o to, czy zagłosowałaby na Ujazdowskiego jeśli kandydat jej partii przepadłby w I turze głosowania.

Czytaj też: Ujazdowski: PiS to partia centralistyczna. Prezes nie ufa samorządowi>>>

TOK FM PREMIUM