"Święto pokoju" odpowiedzią na celebrowanie urodzin Hitlera

Antyfaszyści z trzech krajów jadą do miejscowości Ostritz. Będą protestować przeciwko neonazistom, którzy chcą w niemieckim miasteczku celebrować rocznicę urodzin Adolfa Hitlera.

W neonazistowskim festiwalu "Tarcza i miecz", który odbędzie w Ostritz (między Zgorzelcem, a Bogatynią, po niemieckiej stronie Nysy) mają wziąć udział - poza Niemcami i Polakami - m.in. Łotysze i Litwini. Thorsten Heise, wiceszef neonazistowskiej Narodowej Partii Niemiec, przygotował dla uczestników urodzinowej imprezy polityczne wiece, koncerty neonazistowskiego rocka oraz walki MMA.

W organizacji trzydniowego festiwalu niemieckim kolegom pomogli polscy neofaszyści. Na swoich stronach internetowych oferują pomoc w organizacji tanich noclegów po polskiej stronie granicy.

Głośne "nie"

Odpowiedzią mieszkańców saksońskiego Ostritz na neonazistowską fetę jest festiwal "Święto pokoju". Na imprezę mają przyjechać antyfaszyści z Polski, Czech i Niemiec. 

- Trzeba tam jechać i trzeba protestować - mówi reporterce TOK FM Magdalena Owczarek z partii Razem.

W "Święcie pokoju" wezmą udział m.in. premier Saksonii Michael Kretschmernad, burmistrz Goerlitz Siegfried Deinege oraz burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Przymykanie oczu

Imprezy neofaszystowskie to nie jest specyfika niemiecka. W Polsce wielokrotnie organizowano koncerty zespołów głoszących rasistowskie, neofaszystowskie hasła. Obchody rocznicy urodzin Hitlera też w Polsce obchodzono. Kilka miesięcy temu zobaczyliśmy, w Superwizjerze TVN, jak wyglądała impreza zorganizowana przez organizację Duma i Nowoczesność.

Czytaj też: "Polska od lat jest neonazistowskim zagłębiem"

Organizacje skrajnie prawicowe mają się w Polsce bardzo dobrze. W minioną niedzielę ONR maszerował przez Gdańsk i organizował konferencję w legendarnej sali BHP w Stoczni Gdańskiej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wystąpił wczoraj z wnioskiem o delegalizację ONR.

Jutro (w sobotę) w Gdańsku odbędzie się manifestacja - organizowana przez KOD - pod hasłem "Demokratyczny Gdańsk mówi NIE dla nacjonalizmu i faszyzmu!". To odpowiedź na zorganizowaną przez imprezę zorganizowaną przez ONR.

Czytaj też: Łapiński o polskich neonazistach: "Śmieszne i straszne"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM