MON stawia śpiewające ławki za miliony, gdy strajkują rodzice niepełnosprawnych. "Król jest nagi"

W Sejmie od kilku dni trwa strajk rodziców osób niepełnosprawnych. "W tym samym czasie MON ogłasza, że przeznaczy 4,2 mln zł na... ławki na stulecie niepodległości" - informuje Tomasz Fenske, reporter TOK FM.

Protestujący w Sejmie rodzice dorosłych z niepełnosprawnościami odrzucili propozycję rządu. Mateusz Morawiecki zaproponował, żeby najlepiej zarabiający składali się na specjalny fundusz, z którego finansowane byłyby zasiłki dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. 

Dziennikarz Tomasz Fenske skomentował na Facebooku negocjacje między rodzicami, a rządem PiS

Jak to możliwe, że można lekką ręką obiecać kasę wszystkim rodzicom dzieci w wieku szkolnym, już za trzy miesiące, bez względu na stan zamożności, a opiekujący się dorosłymi niepełnosprawnymi, w ogromnej większości żyjący w biedzie, bo pozbawieni możliwości pracowania nawet z domu, nie mogą dostać nic?
Gdy tym samym czasie MON ogłasza, że przeznaczy 4 200 000 zł na... ławki na stulecie niepodległości. Ponad sto ławek, po 30 tys. każda, plus minus. Będą grać i śpiewać.

- pisze reporter Radia TOK FM. 

Prezes Kaczyński lubi przekonywać, że jego partia pokazuje, że się da.
Kibicuję protestującym, żeby to wykorzystali. Komu jak komu, im akurat się należy. Za tę najcięższą pracę

- skomentował dziennikarz. 

Morawiecki o podatku 

Przypomnijmy. Protestujący mają dwa postulaty: zwiększenie renty socjalnej i przyznanie dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 złotych. Premier na rozmowy przyszedł z inną propozycją: wprowadzenie nowego podatku dla najlepiej zarabiających, z którego środki przeznaczane byłyby na świadczenia socjalne.

- Zaproponujemy w najbliższym czasie specjalną daninę solidarnościową. Taką, żeby zamożni ludzie, najlepiej zarabiający mogli w nie wielkim stopniu zostać opodatkowani, po to, żeby złożyć na tych najbardziej potrzebujących. W ten sposób utworzymy specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych - zapowiedział. 

- Z wielu powodów dla rodziców ta propozycja była nie do zaakceptowania. Po pierwsze, nie można dzielić społeczeństwa - mówią w rozmowie z Radiem TOK FM protestujący.

A po drugie spełniania postulatów chcą od razu, a propozycje premiera weszłyby w życie dopiero od nowego roku.

Negocjacje utrudnił prezydent, który rano odwiedził protestujących i zadeklarował, że prace nad projektem, który odpowiada na ich postulaty, rozpoczną się od razu. 

Multimedialne ławki zamiast kolumn 

Ponad 4 mln zł zamierza wydać resort obrony narodowej na ławki z okazji 100.  niepodległości. To nowy pomysł resortu Mariusza Błaszczaka po tym, jak upadł konkurs ogłoszony przez jego poprzednika, Antoniego Macierewicza, dotyczący 100-tu kolumn upamiętniających powrót państwa polskiego na mapę świata.

W całej Polsce ma stanąć ponad 100 multimedialnych pomnikowych ławek, odtwarzających fragmenty Marsza I Brygady i depeszy Józefa Piłsudskiego zawiadamiające o powstaniu państwa polskiego.

Zobacz także: "Państwo nam nie pomaga". Dlatego rodzice niepełnosprawnych dorosłych zaczęli działać sami

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM