Budka: "Nowy podatek dla najbogatszych to kolejne dzielenie społeczeństwa"

"Morawiecki przeczy sam sobie. Mówi o rekordowym budżecie, a kiedy trzeba pomóc najsłabszym, to nie ma pieniędzy" - Borys Budka podsumował w TOK FM "daninę solidarnościową".

Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy od kilku dniu okupują Sejm, zmusił rządzących do rozpoczęcia rozmów i szukania rozwiązań. Jedynym jak dotąd pomysłem wysuniętym przez premiera Morawieckiego jest "danina solidarnościowa": podatek dla najlepiej zarabiających, który miałby sfinansować wsparcie dla rodzin osób niepełnosprawnych.

„Trzeba pokazać prawdziwy budżet”

- To jest oczywiście mydlenie oczu opinii publicznej. Pan premier Morawiecki powinien w tej chwili pokazać budżet. Ale ten prawdziwy budżet - domagał się poseł PO i były min. sprawiedliwości Borys Budka na antenie Poranka Radia TOK FM. - Platforma opowiada się konsekwentnie przeciwko podnoszeniu podatków. Przeciwko temu by dzielić społeczeństwo. Przeciwko temu by napuszczać jednych na drugich. To jest najgorsza narracja jaką można przyjąć.

Były minister sprawiedliwości przypomniał również, że PO w projekcie budżetu na rok 2016 przeznaczyła 600 mln zł na wsparcie własnie rodzin dzieci niepełnosprawnych. Nie wymagało to wówczas podniesienia podatków. Na co poszły więc te pieniądze? - retorycznie pytał poseł Platformy. 

Jak to się ma do obietnic PiS? Komentatorzy krytyczni

W Poranku Komentatorów Radia TOK FM naczelny dziennika "Rzeczpospolita" nazwał pomysł premiera "naszczuwaniem jednej części społeczeństwa na inne" oraz "psuciem systemu podatkowego". - To może doprowadzić do tego, że sejm i ustawy nie będą potrzebne, bo każdy podatek będzie mieć swój cel od razu wyznaczony - komentował. 

Prócz konfrontacji ludzi zamożnych z najbiedniejszymi, goście TOK FM wskazali inne wątpliwości związane z "daniną". - Trzeba to też zderzyć to z obietnicami PiS przed wyborami. PiS krytykowało PO, że podwyższyła podatek VAT i nie obniżyła, kiedy to obiecywała - zwróciła uwagę Renata Grochal z "Newsweeka".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM