Budka: "Nowy podatek dla najbogatszych to kolejne dzielenie społeczeństwa"

"Morawiecki przeczy sam sobie. Mówi o rekordowym budżecie, a kiedy trzeba pomóc najsłabszym, to nie ma pieniędzy" - Borys Budka podsumował w TOK FM "daninę solidarnościową".

Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy od kilku dniu okupują Sejm, zmusił rządzących do rozpoczęcia rozmów i szukania rozwiązań. Jedynym jak dotąd pomysłem wysuniętym przez premiera Morawieckiego jest "danina solidarnościowa": podatek dla najlepiej zarabiających, który miałby sfinansować wsparcie dla rodzin osób niepełnosprawnych.

„Trzeba pokazać prawdziwy budżet”

- To jest oczywiście mydlenie oczu opinii publicznej. Pan premier Morawiecki powinien w tej chwili pokazać budżet. Ale ten prawdziwy budżet - domagał się poseł PO i były min. sprawiedliwości Borys Budka na antenie Poranka Radia TOK FM. - Platforma opowiada się konsekwentnie przeciwko podnoszeniu podatków. Przeciwko temu by dzielić społeczeństwo. Przeciwko temu by napuszczać jednych na drugich. To jest najgorsza narracja jaką można przyjąć.

Były minister sprawiedliwości przypomniał również, że PO w projekcie budżetu na rok 2016 przeznaczyła 600 mln zł na wsparcie własnie rodzin dzieci niepełnosprawnych. Nie wymagało to wówczas podniesienia podatków. Na co poszły więc te pieniądze? - retorycznie pytał poseł Platformy. 

Jak to się ma do obietnic PiS? Komentatorzy krytyczni

W Poranku Komentatorów Radia TOK FM naczelny dziennika "Rzeczpospolita" nazwał pomysł premiera "naszczuwaniem jednej części społeczeństwa na inne" oraz "psuciem systemu podatkowego". - To może doprowadzić do tego, że sejm i ustawy nie będą potrzebne, bo każdy podatek będzie mieć swój cel od razu wyznaczony - komentował. 

Prócz konfrontacji ludzi zamożnych z najbiedniejszymi, goście TOK FM wskazali inne wątpliwości związane z "daniną". - Trzeba to też zderzyć to z obietnicami PiS przed wyborami. PiS krytykowało PO, że podwyższyła podatek VAT i nie obniżyła, kiedy to obiecywała - zwróciła uwagę Renata Grochal z "Newsweeka".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Borys Budka z Platformy Obywatelskiej o "daninie solidarnościowej", winie za katastrofę smoleńską oraz wycince Puszczy Białowieskiej
Zaloguj się
 • jahodovy

  Oceniono 16 razy 14

  Najbogatsi w tym kraju? Kościół Katolicki, pan Tadeusz Rydzyk, to na początek. Pan Morawiecki też nie należy do biednych.

 • nie_lubie_kaczora

  Oceniono 6 razy 6

  Panie Morawiecki: proponuję zabrać domy o powierzchni>500 m2 bogatym i dać potrzebującym. Prawdopodobnie domy takie ma ok. 1% społeczeństwa więc i tak można ich dymać do woli bo to wąska grupa wyborcza!!!

 • japiech

  Oceniono 8 razy 6

  Zaraz zaraz. Zarabiam przyzwoicie, płacę uczciwie podatki i inne daniny. Nie mam kredytu. Nie mam żadnych innych zobowiązań. I mam oddać coś jeszcze więcej bo palant jeden z drugim naobiecywali ?

 • vito60

  Oceniono 4 razy 4

  Pan prezzso nie zapłaci tej ,daniny, wszak jak łociec dyrechtor nic nie posiada i czasem musi pożyczać od znajomej. US,czelnienie pożyczek,+ proponuje.

 • getz54

  Oceniono 10 razy 4

  Nowy podatek dla najbogatszych nie jest dzieleniem społeczeństwa tylko brataniem się z plebsem.
  Bolszewicy wykorzystują świetną koniunkturę ekonomiczną na świecie i kupują głosy plebsu , zeby rządzic po wyborach bez zadnego fircyka,15, Ziobry i Gowina. Muszą samodzielnie rządzic zeby ukryc katastrofalny stan zadłuzenia strukturalnego państwa. 9 miliardów złotych przekazane z NBP uratowało budzet państwa w 2017 roku. Bolszewicy wyhodowali sobie faszystów z MW i ONR, leni i obiboków za 500+, spółki skarbu państwa obsadzili jakimiś Obajtkami, az strach myślec co to bęzie, jak to wszystko zaraz pierd&lnie. Moze Orban jednak powstrzyma swojego namiestnika w kolonii i do większej tragedii nie dojdzie, moze Węgry udzielą bolszewikom kredytu, albo co gorzej pod zastaw swojej kolonii wezmą kredyt np. u Putina. Po ekonomistach roku z Krynicy wszystkiego mozna się spodziewac

 • norman67

  Oceniono 2 razy 2

  Znajdę się w tej grupie. Skoro niepełnosprawni potrzebują, będę płacić. A PiS niech dalej wydaje na Rydzyka, Misiewiczów, gebelsowską telewizję, ochronę prezesika i komisję smoleńską. Biednym należy pomagać, a z pisowską swołoczą walczyć.

 • hefajstos1

  Oceniono 2 razy 2

  Grupa osób " wyróżniona" tym podatkiem nie podoła rosnącej ilości takich świadczeń, jeśli poroniony projekt Godkowej zostanie uchwalony i kobiety zostaną zmuszone wbrew swojej woli do rodzenia kalekich niepełnosprawnych.

 • Jerzy Nowina

  Oceniono 2 razy 2

  Burza w szklance fekaliów, nowego podatku (jeżeli wejdzie) NIKT NIE BĘDZIE płacił, państwo utrzymują i utrzymywać będą biedacy z podatków pośrednich (bo tak jest tanio).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX