Dolnośląscy neonaziści usłyszeli zarzuty prokuratury. Nie przyznają się do winy

Dwaj mężczyźni, którzy zostali zatrzymani po akcji ABW w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku, usłyszeli zarzuty. Chodzi o organizację koncertów neofaszystowskich zespołów.

Piotr G., pseud. “Dziki” i Krzysztof S. pseud. “Słowik” nie przyznali się do winy. Prokuratura zarzuca mężczyznom organizację neofaszystowskich imprez.

Te zachowania dotyczą organizacji pięciu koncertów neonazistowskich, w których trakcie propagowano treści o charakterze faszystowskim i totalitarnym

- mówi prokurator Rejonowy z Wałbrzycha, Marcin Witkowski.

Grozi im do dwóch lat więzienia

Zdaniem prokuratury podczas koncertów łamane było prawo.

Nawoływano do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych, a także prezentowano treści o charakterze symboliki faszystowskiej

- tłumaczy prokurator Witkowski. 

Prokuratura nie wnioskuje o areszt. Mężczyźni mają mieć dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i muszą wpłacić kaucję w wysokości 10 tysięcy złotych. Podejrzanym grozi do dwóch lat więzienia.

Kim są "Słowik" i "Dziki"?

Piotr G. i Krzysztof S. są liderami środowiska dolnośląskich neonazistów. Jak podaje wrocławska "Gazeta Wyborcza", Piotr G. jest bratem aresztowanego niedawno w związku z wyprowadzaniem pieniędzy z PCK wojewódzkiego radnego PiS Jerzego G.

Mężczyźni należą do lokalnej komórki faszystowskiej międzynarodówki "Blood and Honour".

Przypomnijmy. „Dziki” i „Słowik” zostali zatrzymani przez ABW w sobotę. Funkcjonariusze wpadli do jednego z dzierżoniowskich klubów tuż przed rozpoczęciem nielegalnego neonazistowskiego koncertu, który miał się tam odbyć z okazji rocznicy urodzin Adolfa Hitlera.

W tym samym dniu po niemieckiej stronie granicy, w miasteczku Ostrizt odbywał się głośny neonazistowski festiwal “Tarcza i Miecz”. Tu przeczytasz naszą rozmowę z organizatorem antyfaszystowskiego 'Święta pokoju' w Ostritz. 

Zobacz także: Mocne słowa na manifestacji w Gdańsku: Ocalałam z Holokaustu. Zaoszczędźmy tego horroru innym

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM