"Są pod ścianą. Poświęcają własne życie". Spurek o proteście opiekunów niepełnosprawnych

- To państwo doprowadziło do sprywatyzowania opieki nad osobami z niepełnosprawnością - powiedziała na antenie Radia TOK FM dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jej zdaniem osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie zostali postawieni pod ścianą.

Dlatego, że to państwo doprowadziło sprywatyzowania opieki nad osobami z niepełnosprawnością. Nie sprywatyzowania w tym sensie, że stworzyło komercyjne usługi, ale pozostawiło opiekę w sferze domowej

- tłumaczyła dr Sylwia Spurek w "Połączeniu" Jakuba Janiszewskiego, jednocześnie przypominając, że kolejni Rzecznicy Praw Obywatelskich od wielu lat zwracali uwagę na problem rodziców osób niepełnosprawnych. 

Przerzucono odpowiedzialność na opiekuna. Rodzica, osobę najbliższą. A to polega na wymaganiu od opiekuna poświęcenia swojego życia - dla życia osoby z niepełnosprawnością. Tak nie powinno być

- dodała. 

Najbardziej doraźne, palące i pilne 

Zastępczyni Rzecznika Prawa Obywatelskich przyznała, że zgadza się z postulatami rodziców osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy: rodzice domagają się spełnienia dwóch propozycji.

Pierwszy to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla tych niepełnosprawnych, którzy po wejściu w dorosłość nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Miałby wynosić 500 zł miesięcznie - bez kryterium dochodowego. Drugi postulat to zrównanie socjalnej renty z najniższą rentą z ZUS przysługującą osobom całkowicie niezdolnym do pracy. 

Te dwa postulaty finansowe są jak najbardziej zrozumiałe. Bo są to podstawowe potrzeby. Najbardziej doraźne, najbardziej palące i najbardziej pilne

- powiedziała dr Sylwia Spurek, dodając, że trzeba je jak najszybciej rozwiązać. 

Przypomnijmy. Rodzice dorosłych dzieci z niepełnosprawnościami już ponad tydzień protestują w Sejmie. W miniony piątek Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie daniny solidarnościowej - najlepiej zarabiający mieliby się w ten sposób składać na świadczenia dla najbardziej potrzebujących.

Protestujący odrzucili tę inicjatywę i domagając się spełnienia ich dwóch podstawowych postulatów: zwiększenia renty socjalnej i wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego.

Zobacz także: Biedroń wymyślił nowe hasło dla PiS. Szydło brała udział w spływie, gdy w Sejmie strajkują rodzice

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM