Plac Piłsudskiego już przejęty. Westerplatte kolejne na liście? "Zagadką jest nie czy, a kiedy"

Muzeum II Wojny Światowej przedstawiło plan na odbudowę Westerplatte. W planach nie przeszkadza, że teren jest we władaniu samorządu. "Pomoże wojewoda?" - zastanawia się reporter Radia TOK FM.

O tym, że rządzący są bardzo zainteresowani Westerplatte, dowiedzieliśmy się przed tygodniem. Mianowany przez min. Piotra Glińskiego dyrektor Muzeum II Wojny Światowej - Karol Nawrocki - zaproponował prezydentowi Gdańska odkupienie terenu za dwa miliony złotych. Dziś władze muzeum przedstawiły wizualizacje i plany przebudowy. Na przejętym od Gdańska Westerplatte ma powstać muzeum plenerowe. Realizacja planów przedstawionych przez dyr. Nawrockiego ma kosztować ok. 100 mln zł.

Pieniądze potrzebne są m.in. na odbudowę zniszczonej w czasie wojny, stacji kolejowej i placówki "Fort".

"Po tonie dyrekcji można wnioskować, że zagadką jest nie 'czy' a 'kiedy' muzeum przejmie władzę nad tym terenem. Pomoże wojewoda?" - pyta na Twitterze reporter TOK FM Paweł Radzewicz.

Władze Gdańska kategorycznie odrzucają propozycję oddania Westerplatte. Radni przekazali - w drodze darowizny - teren miejskiemu Muzeum Gdańska. A placówka chce tam urządzić... muzeum plenerowe.

Nie da się? PiS zrobi tak, że się da

Warto przypomnieć, że rządzący pokazali już, jak przejąć kontrolę nad terenem nadzorowanym przez samorząd. Chodzi o warszawski plac Piłsudskiego. PiS zrobił wszystko, by zrealizować pomysł stawiania tam pomników smoleńskich. I dopiął swego.

Jesienią ubiegłego roku na wniosek wojewody Zdzisława Sipiery, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oddało mu teren, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, w trwały zarząd. A potem wojewoda, na prośbę Komitetu Społecznego Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, którego szefem jest poseł Jacek Sasin, wydał zgodę, by na placu stanął pomnik smoleński.

I władze Warszawy nie miały nic do powiedzenia w tych sprawach. Prezydent stolicy uważa, że prokuratura powinna zająć się tym, w jaki sposób rządzący doprowadzili do postawienia pomnika.

- Dowiedziałam się, że chcą kupić Westerplatte. A jak Adamowicz nie odda za 2 mln, to może wejdą na Westerplatte? A już tacy byli w 1939 roku, co wchodzili na Westerplatte. Będą kupować place, a jak nie kupią, to będą zabierać... - ostrzegała w TOK FM Gronkiewicz-Waltz, zaledwie kilkanaście godzin po przedstawieniu "oferty" odkupienia Westerplatte od władz Gdańska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Pl. Piłsudskiego już przejęty. Westerplatte kolejne na liście?
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 5

  Nic o jakieś nowej stoczni. Nowych kontraktach. Nowych kontenerowcach. O konkretnych projektach XXI wieku? O wielkim Gdańsku?

 • krzywelustro

  Oceniono 8 razy 4

  Należy się spodziewać, że biskup Jędraszewski odda PiSowi Wawel po dobroci. O pieniądze nie będzie musiał sie targować, obydwie strony będą przeszczęśliwe.

 • pt.nut

  Oceniono 12 razy 4

  Proponuje referendum w sprawie przymusowej sterylizacji wyznawców „dobrej zmiany”. Dla dobra przyszłych pokoleń i ludzkości w ogóle.

 • next-mcgyver2

  Oceniono 12 razy 4

  My, mieszkańcy Gdańska nie oddamy naszych terenów pisowskiemu okupantowi. Tutaj nie ma takich miękkich faj jak w Warszawce.

 • labeo

  Oceniono 7 razy 3

  Skończą się ich rządy i oddadzą.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 11 razy 3

  No cóż...
  Polskę ze zgliszczy podniósł PRL.
  A ponieważ "wyklęci" niczego nie budowali, to Jarek w ich imieniu odbuduje Westerplatte.
  Tylko, że oni chcieli III W.Ś., tym razem atomowej.
  Nie lepiej by było, gdyby cały PiS porządnie się napromieniował?

 • cezar85

  Oceniono 6 razy 2

  trzeba zmienić nazwę na Plac PiSudskiego

 • Bartek Kopytowski

  Oceniono 8 razy 2

  no tak, i co też tam takie czarne schodki postawią? bo ewidentnie to miejsce tak samo jak Plac Piłsudskiego w Warszawie zbyt mało kojarzy się z katastrofą smoleńską

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX