Kraków chce przegonić Warszawę i pobić rekord Polski. Ich biało-czerwona flaga ma być najdłuższa

W Krakowie chcą pobić rekord Polski. Z okazji Dnia Flagi rozwinięty ma zostać ważący blisko tonę sztandar uszyty przez osadzone w Zakładzie Karnym w Nowej Hucie.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku. 2 maja ma być rozwinięta w Krakowie flaga, jakiej jeszcze w Polsce nie widziano. Z okazji święta uszyto flagę długą na ponad 2 km.

- Jest zszyta z dwóch półtorametrowych kawałków. Zakupiliśmy 21 rolek białego materiału i 21 rolek czerwonego materiału - mówi w rozmowie z reporterką TOK FM Mariusz Siudek, komendant krakowskiej chorągwi ZHP.

Prośba o wsparcie

Gigantyczna flaga waży tonę, więc do jej rozwinięcia potrzeba będzie bardzo wielu rąk - w akcji weźmie udział ponad dwa tysiące zuchów i harcerzy. Organizatorzy proszą o wsparcie.

- Zapraszamy na to wydarzenie mieszkańców całej Małopolski, gości którzy będą na weekend majowy w Krakowie. To będzie fantastyczne wydarzenie, radosny sposób świętowania Dnia Flagi - zachęca Siudek.

Wszystko zacznie się w południe. Na kwadrans w centrum Krakowa wstrzymany zostanie ruch. W tym czasie flaga rozwijana będzie od Bramy Floriańskiej, przez Rynek Główny, ulicę Grodzką aż na Wzgórze Wawelskie.

Padnie rekord Polski?

Pomysłodawcy akcji chcą pobić rekord Polski w długości flagi narodowej. Dotychczasowy należy do Warszawy, gdzie rozwinięto sztandar o długości 1556,2 metrów. Krakowską flagę uszyły kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Nowej Hucie.

Bez względu na to, czy rekord uda się pobić - flaga z Krakowa ma być przekazana do Zakładu Karnego w Ruszczy, gdzie więźniarki przerobią ją na mniejsze flagi, które Urząd Wojewódzki będzie rozdawać z okazji Święta Niepodległości.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM