Rusinek: To po prostu niemożliwe, by w tym roku nie było literackiego Nobla

Członkowie Akademii Szwedzkiej nie wykluczają odłożenia ogłoszenia tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla. - Być może chodzi o to, żeby wstrząsnąć środowiskiem - mówi Michał Rusinek.

Kłopoty wokół Akademii, przyznającej najbardziej znaną nagrodę, zaczęły się w listopadzie od oskarżeń o molestowanie seksualne. W związku ze skandalem ze stanowiska ustąpiła Sara Danius, szefowa komitetu zajmującego się przyznawaniem literackiego Nobla. Do tej pory odeszło już pięć osób.

Teraz coraz więcej mówi się o przeciekach dotyczących nazwisk laureatów.

A medialny szum i spekulacje spowodowały, że Akademia rozważa zawieszenie przyznawania nagrody, która wręczana jest od 1901 roku.

Michał Rusinek uważa, że to po prostu niemożliwe, by w tym roku nie było literackiego Nobla.

Prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej ma nadzieję, że konflikt jest przejściowy. I nie jest to koniec pewnej ery, a jedynie próba wybrnięcia z trudnej sytuacji.

Przejściowe kłopoty?

Rusinek, w rozmowie z reporterką TOK FM, przypomina, że w historii Akademii Szwedzkiej konfliktów było już wiele.

- Kiedyś przecież było tak, że oni sobie nawzajem dali nagrodę - członkowie Akademii.  To rzeczywiście wyglądało bardzo źle i był to taki moment, w którym ta nagroda mogła stracić prestiż - ocenia.

Dlatego zdaniem Michała Rusinka, instytucja, która istnieje ponad 100 lat powinna sobie poradzić z obecnym kryzysem. - Być może chodzi o to, żeby wstrząsnąć środowiskiem - mówi Michał Rusinek.  Bo rok bez wręczenia literackiego Nobla będzie poważnym problemem wizerunkowym.

A nagroda, jak podkreśla pisarz i prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, to nie tylko prestiż dla nagrodzonych (nie tylko w dziedzinie literatury, ale we wszystkich pozostałych naukowych kategoriach). To także "wielkie święto dla Szwedów i Sztokholmu".

Jeśli członkowie Akademii nie dojdą do porozumienia, to nazwisko noblisty w dziedzinie literatury za 2018 rok może być ogłoszona za rok. W takim przypadku w 2019 roku poznamy nazwiska dwóch laureatów.

Do tej pory, przypomnijmy, nagrodę przyznano czworgu Polakom: Henrykowi Sienkiewiczowi, Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi i Wisławie Szymborskiej.

W ubiegłym roku wyróżnienie przyznano brytyjskiemu pisarzowi japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.

TOK FM PREMIUM