Polacy świętują 3 Maja, a w Sejmie... "dzień zamknięty". Po raz pierwszy od 2008 roku

- Konstytucja wyraźnie mówi o tym, że trzeba w sposób szczególny dbać o osoby niepełnosprawne - przypomina Iwona Hartwich. Z powodu protestu po raz pierwszy od lat Sejm jest zamknięty dla zwiedzających.

Protest w Sejmie trwa od 16 dni. Niepełnosprawni i ich opiekunowi nie mają wątpliwości, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dobra okazja, żeby przypomnieć o konstytucyjnych gwarancjach dla osób z niepełnosprawnościami.

-  Konstytucja wyraźnie mówi o tym, że trzeba w sposób szczególny dbać o osoby niepełnosprawne. Warto o tym przypominać. I dobrze, żeby właśnie w dniu, nasz rząd się zreflektował i pomógł tej najsłabszej grupie społecznej - mówi w rozmowie z reporterem TOK FM 

Z powodu protestu, po raz pierwszy od prawie 10 lat Sejm jest zamknięty dla zwiedzających w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do tej pory, co roku 3 maja każdy mógł przyjść i bez zbędnych formalności zwiedzić budynki sejmowe. Zakaz wstępu dotyczy nie tylko zwiedzających, ale także gości i części dziennikarzy.

Czytaj też: "Kamera TVPiS cały czas nagrywa protestujących w Sejmie". Czekają na kanapki z kawiorem?>>>

Szans na kompromis nie widać

Od ubiegłego piątku, kiedy opiekunowie odrzucili ostatnią propozycję rządu, rozmowy między nimi a min. Elżbietą Rafalską ustały. Minister zaproponowała, by zamiast 500 zł dodatku osoby z niepełnosprawnościami miały zagwarantowane świadczenia i sprzęt o porównywalnej wartości.

Rodzice tę propozycję odrzucili. Jak tłumaczą,  nie ma gwarancji, że nie będzie kolejek po tego typu świadczenia. Przypominają też, że już dwukrotnie przedstawiali rządowi kompromisowe rozwiązania dotyczące dodatku w wysokości 500 złotych.

To jedyny punkt, który różni rząd i protestujących. Według rządzących, w budżecie nie ma pieniędzy na wypłatę takiego świadczenia.

Cały czas protestujący liczą, że próśb o spotkanie wysłucha prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Czytaj też: Kaczyński otrzymał kule z dostawą do domu od urzędnika. Ten komentarz obnaża absurd sytuacji>>>

Mają też nadzieję na spotkanie z Agatą Kornhauser-Dudą. Protestujący przekazali list-zaproszenie dla Pierwszej Damy przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. - Pani prezydentowa przyjęta ten list i czekamy na odpowiedź - mówi Hartwich.

W najbliższą sobotę przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością, według protestujących, to idealna okazja do spotkania z żoną prezydenta.

Dlaczego PiS nie rozwiąże problemów niepełnosprawnych jak najszybciej?

Dr Janusz Sibora w rozmowie z Tokfm.pl podkreślił, że Pierwsza Dama unika zabierania głosu w sprawach społeczno-politycznych. I nawet jeśli spotka się z protestującymi, to nie poprawi to wizerunku rządzących. Bo protest w Sejmie trwa ponad dwa tygodnie. I rządzący nie reagują. 

Przypomnijmy, że na początku protestu, niepełnosprawnych i ich rodziców odwiedził Andrzej Duda. Prezydent obiecał realizację ich postulatów, ale po dwóch tygodniach stanął po stronie rządu i sceptycznie wypowiadał się o odrzuceniu propozycji minister Rafalskiej.

Czytaj też: Protest trwa. Prezydent rozczarowany>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Polacy świętują 3 Maja, a w Sejmie... "dzień zamknięty". Po raz pierwszy od 2008 roku
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 9 razy 7

  No bo jakże to otwierać podwoje Sejmu, gdy wewnątrz bałagan. Tacy nieestetyczni ci niepełnosprawni, tyle nieporządku woków nich, że TVPiS nie mogłoby wspaniałych, uradowanych twarzy pokazać... Jeszcze by jaki rodzic zakłócił przykrym słowem transmisję, a przecież dzisiaj święto, nie tylko państwowe, konstytucyjne, ale też kościelne, nie uchodzi narzekać, trzeba się radować, jak prezydent, jak pierwsza dama. Jest pięknie, a będzie jeszcze piękniej.

 • chris rhode

  Oceniono 10 razy 6

  Każdy reżim upadnie prędzej czy później i tak sobie myślę, że tow. Kuchcinskiego I jego kolegów postawi się przed jakimś trybunałem chociaż ja osobiście poszedł bym droga Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 7 razy 5

  Paradoksalnie, to dobrze, że kaczystowski sejm jest zamknięty w dniu 3. Maja. W końcu w kaczystowskim sejmie notorycznie gnoi się konstytucję i władzę ustawodawczą.
  A protestujących w sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych już zapewne nic nie zdziwi i nic nie dotknie. Pozdrawiam ich.

 • barakuda62

  Oceniono 5 razy 3

  a w Sejmie... "dzień zamknięty". Po raz pierwszy od 2008 roku
  -------------
  10 lat - przypadek?... nie sądzę :(

 • Andrzej Szulc

  Oceniono 2 razy 2

  PiS uchwali specjalne zarządzenie w sprawie osób niepełnosprawnych bo ich wódz Kaczyński ma problemy zdrowotne

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Nie tylko Polacy swietuja, swietyje rowniez targowica i jej godni nastepcy czerskiej wiertniczej i innych totalnitarno toksycznych osrodkow.

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Przypomnę,że żona prezydenta Dudy nie otrzymuje żadnych pieniędzy to protestujący
  w Sejmie nie powinni dostać żadnych pieniędzy. Nie rozumiem z jakiej racji proszą
  żonę prezydenta o pomoc i mediację bo gdy chodziło o przyznanie pensji żonie prezydenta
  to te same łże media mówiły kategorycznie nie. Proponuję oprócz tego co obiecano
  wcześniej niepełnosprawnym nie dać nic więcej - obowiązkiem matki i ojca jest opieka
  i wychowanie swoich dzieci a nie państwa. Państwo może jedynie pomóc a nie dawać
  pieniądze na utrzymywanie dzieci.

 • iwano10

  Oceniono 3 razy -1

  Nasz,o zgrozo,rząd zapewne nie wiedział,że w Polsce żyją niepełnosprawni i że, mają rodziców!!!Po rozdaniu,zdrowym i niekoniecznie biednym kasy pt.500+,nie ma już kasy na nic?No tak - niepełnosprawni mogą nie głosować za otrzymaną kasę!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX