Polacy świętują 3 Maja, a w Sejmie... "dzień zamknięty". Po raz pierwszy od 2008 roku
Protest w Sejmie trwa od 16 dni. Niepełnosprawni i ich opiekunowi nie mają wątpliwości, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dobra okazja, żeby przypomnieć o konstytucyjnych gwarancjach dla osób z niepełnosprawnościami.
- Konstytucja wyraźnie mówi o tym, że trzeba w sposób szczególny dbać o osoby niepełnosprawne. Warto o tym przypominać. I dobrze, żeby właśnie w dniu, nasz rząd się zreflektował i pomógł tej najsłabszej grupie społecznej - mówi w rozmowie z reporterem TOK FM
Z powodu protestu, po raz pierwszy od prawie 10 lat Sejm jest zamknięty dla zwiedzających w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do tej pory, co roku 3 maja każdy mógł przyjść i bez zbędnych formalności zwiedzić budynki sejmowe. Zakaz wstępu dotyczy nie tylko zwiedzających, ale także gości i części dziennikarzy.
Czytaj też: "Kamera TVPiS cały czas nagrywa protestujących w Sejmie". Czekają na kanapki z kawiorem?>>>
Szans na kompromis nie widać
Od ubiegłego piątku, kiedy opiekunowie odrzucili ostatnią propozycję rządu, rozmowy między nimi a min. Elżbietą Rafalską ustały. Minister zaproponowała, by zamiast 500 zł dodatku osoby z niepełnosprawnościami miały zagwarantowane świadczenia i sprzęt o porównywalnej wartości.
Rodzice tę propozycję odrzucili. Jak tłumaczą, nie ma gwarancji, że nie będzie kolejek po tego typu świadczenia. Przypominają też, że już dwukrotnie przedstawiali rządowi kompromisowe rozwiązania dotyczące dodatku w wysokości 500 złotych.
To jedyny punkt, który różni rząd i protestujących. Według rządzących, w budżecie nie ma pieniędzy na wypłatę takiego świadczenia.
Cały czas protestujący liczą, że próśb o spotkanie wysłucha prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Czytaj też: Kaczyński otrzymał kule z dostawą do domu od urzędnika. Ten komentarz obnaża absurd sytuacji>>>
Mają też nadzieję na spotkanie z Agatą Kornhauser-Dudą. Protestujący przekazali list-zaproszenie dla Pierwszej Damy przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. - Pani prezydentowa przyjęta ten list i czekamy na odpowiedź - mówi Hartwich.
W najbliższą sobotę przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością, według protestujących, to idealna okazja do spotkania z żoną prezydenta.
Dr Janusz Sibora w rozmowie z Tokfm.pl podkreślił, że Pierwsza Dama unika zabierania głosu w sprawach społeczno-politycznych. I nawet jeśli spotka się z protestującymi, to nie poprawi to wizerunku rządzących. Bo protest w Sejmie trwa ponad dwa tygodnie. I rządzący nie reagują.
Przypomnijmy, że na początku protestu, niepełnosprawnych i ich rodziców odwiedził Andrzej Duda. Prezydent obiecał realizację ich postulatów, ale po dwóch tygodniach stanął po stronie rządu i sceptycznie wypowiadał się o odrzuceniu propozycji minister Rafalskiej.
Czytaj też: Protest trwa. Prezydent rozczarowany>>>
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- Horror w schronisku pod Nowym Tomyślem. "Policja znalazła martwe psy w budach i lodówkach"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Ukraina urządziła "pokazuchę" przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. "Będzie rozczarowanie"
- Załamanie pogody. Intensywne opadu śniegu i huraganowy wiatr. Alerty RCB i ostrzeżenia IMGW
- Szklaki turystyczne w Tatrach zamknięte do odwołania. Z powodu zagrożenia lawinowego
- Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?