Żalek bezlitosny dla rodziców w Sejmie. "Traktują dzieci jak żywe tarcze. Nie można im dać gotówki"

- Jeżeli na oczach całej Polski można traktować dzieci jak zakładnika do swoich interesów, to boję się, że w zaciszu domów może być niestety tak samo - mówi poseł Żalek dla portalu tokfm.pl.

Już trzeci tydzień mija od momentu, gdy rodzice i dzieci z niepełnosprawnością rozpoczęli swój protest w Sejmie. Domagają się wprowadzenia dodatku w wysokości 500 zł oraz renty socjalnej w wysokości najniższego tego typu świadczenia wypłacanego przez ZUS. Rząd zgadza się tylko na realizację drugiego postulatu. 

W zaciszu domu

Poseł klubu PiS Jacek Żalek w rozmowie z portalem tokfm.pl wytłumaczył, dlaczego - jego zdaniem - rząd nie powinien zgodzić się na na wprowadzenie 500 zł dodatku, a wspomnianą kwotę należy oferować w formie rzeczowej, np. w formie pieluch czy cewników.

- Po tym, jak oni się zachowują opiekunowie w Sejmie, jestem przekonany, że nie można dać im tej gotówki. Bo jeżeli jako żywe tarcze traktują swoje dzieci, to cóż dopiero dzieje się w domu, a mogą zdarzyć się niestety zwyrodniali rodzice. Dzieci te czasami nie mają głosu. Bo są zamknięte, bo nie chodzą do szkoły - przyznał, dodając: 

Jeżeli na oczach całej Polski można traktować dzieci jak zakładnika do swoich interesów, to boję się, że w zaciszu domów może być niestety tak samo

Zdaniem posła rząd nie ma instrumentów do tego, aby sprawdzić, czy przeznaczone na ten cel pieniądze, faktycznie zostałyby wydane na potrzeby dzieci. 

Paragraf dla tych, którzy przetrzymują dzieci

Jacek Żalek to nie pierwszy polityk, który krytykuje formę protestu w Sejmie. Posłanka Bernadeta Krynicka w rozmowie z TVN24 stwierdziła, że "znalazłaby paragraf" na rodziców, którzy, jej zdaniem, "przetrzymują" swoje dzieci w Sejmie.

Również wicemarszałek Ryszard Terlecki wyraził ubolewanie nad tym, że osoby niepełnosprawne od tylu dni przebywają w Sejmie. - Myślę z wielkim smutkiem o tym, że ci niepełnosprawni są przez tyle dni w Sejmie i dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca, żeby ich tu tyle trzymać - powiedział przed majówką. Protest w Sejmie 

Przypomnijmy, protestujący od 21 dni w Sejmie domagają się wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacanego w gotówce. Rząd PiS tymczasem stoi na stanowisku, by wspomnianą kwotę oferować w formie rzeczowej, na przykład w formie pieluch czy cewników o porównywalnej wartości. Jak wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wprowadzenie dodatku kosztowałoby budżet państwa blisko 9 mld zł.

Mimo braku porozumienia z protestującymi sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek wieczorem projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Zobacz także: "Może rząd rozłoży 500 zł dla niepełnosprawnych na 20-30 lat? Nie wyjdziemy z Sejmu"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (345)
Poseł klubu PiS bezlitosny dla rodziców w Sejmie. "Traktują dzieci jak żywe tarcze. Nie można im dać gotówki"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 62 razy 60

  Większości posłom bym nie dała gotówki. Żadnego wynagrodzenia. Za chamstwo, znieczulicę i lenistwo się nie powinno płacić.

 • OLA O

  Oceniono 33 razy 29

  Oj.
  Czyżby ten pan nie rozumiał ze te "dzieci" to dorośli ludzie.
  Czy ktoś kto jest przykuty do wózka, łużka nie zna swoich praw?
  Niepełnosprawny to nadal człowiek.

 • nemilek

  Oceniono 30 razy 26

  Ludzie bierzecie przykład z Gosiewskiej !!! Głośno krzyczała, że za te setki tysięcy się nie da wyżyć i to mając zdrowe dzieci i że jej dzieciom się dużo więcej należy no i wywalczyła miliony, bo tyle w skali 10-letniej dostanie. Zawsze oburzona na prowadzenie śledztwa smolenskiego i że pomordowali ich Ruski i pohańbili pamięć pilotów i BłasIka, no i ciągle na nowo jakie niewielkie odszkodowanie dostała, to teraz ani słowa o protestujących w Sejmie czy im się pare stów należy czy nie. Zgadnijcie dlaczego ? Mi się wydaje, że skoro ona wywalczyla miliony, to powinna być doradcą protestujących rodziców chorych dzieci.

 • def11

  Oceniono 30 razy 24

  Panie Żalek jeżeli tak zachowuje się pan publicznie, to strach pomyśleć co w domu ...

  PS. W żadnym wypadku nie powinien pan pobierać wynagrodzenia w gotówce, co najwyżej w kartoflach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX