"PiS to nie dyktatura ani faszyzm. Zabraknie nam języka, gdy demokracja będzie naprawdę zagrożona"

Podczas weekendowego Marszu Wolności nawoływano do "obalenia dyktatury" - Polityka, która ma sprawczość nie odwołuje się do języka nacechowanego emocjonalnie - komentuje w TOK FM Bartłomiej Sienkiewicz.

Współczesną Polskę do PRL porównywał, podczas Marszu Wolności organizowanego przez PO i Nowoczesną, m.in. Daniel Olbrychski. aktor mówił z trybuny, że  "to co funduje nam PiS, wygląda na PRL bis".

- Po Gomułce i Gierku pojawił się nowy I sekretarz partii, o zapędach jeszcze bardziej autorytarnych niż jego poprzednicy - mówił. A prowadzący marsz wznosili hasło: “Wszyscy razem, pięści w górę, obalimy dyktaturę".

Dzień po marszu, Grzegorz Sroczyński wraz ze swoi gościem - Bartłomiejem Sienkiewiczem, zastanawiali się, czy tego typu hasła, pojawiające się po liberalnej stronie sceny politycznej, nie umacniają przypadkiem władzy Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj też:  Jan Lityński: PiS fałszuje fakty. Młodzi ludzie nie dowiedzą się prawdy

Były szef MSW nie jest zwolennikiem porównywania rządów PiS do czasów komunistycznego PRL. - Oczywiście [rząd PiS] to nie dyktatura, nie mamy do czynienia z faszyzmem. Podobnie jak nie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie straszni liberałowie zniszczyli nam świat i rządzą populiści - komentował.

Jak zauważył, podobnego języka używał PiS wobec Platformy Obywatelskiej, mówiąc o “Targowicy” i “braku suwerenności”.

- Język jest objawem narastających emocji. Polityka, która ma sprawczość, nie odwołuje się do języka nacechowanego emocjonalnie, ponieważ nie musi - tłumaczył Sienkiewicz.

Były minister obawia się, że dochodzi obecnie do dewaluacji metafor. - Jak będziemy mieli do czynienia z prawdziwym zagrożeniem demokracji, np. poprzez ustawę wyborczą czy manipulację przy wyborach, to nam po prostu zabraknie języka - obawiał się historyk.

- Przepowiedziano już takie scenariusze, że jeśli nie ma obozów pracy przekopujących mierzeję wiślaną, to można się czuć zawiedzionym - ironizował Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim.

TOK FM PREMIUM