Polska uznana za drugie najbardziej homofobiczne państwo Unii Europejskiej

Znane są wyniki najważniejszego rankingu dotyczącego równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Polska zajęła przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Za nami tylko Łotwa.

Tęczowy ranking ILGA Europe pokazuje poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe) w 49 krajach Europy, w tym w Polsce. Raport został opublikowany z okazji zbliżającego się - 17 maja - Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią. 

Belgia najbardziej przyjazna 

Polska od pięciu lat zajmuje coraz niższą pozycję w rankingu. Rok temu za nami były dwa kraje. Obecnie gorsza od Polski jest jedynie Łotwa. 

Za tak słaby wynik Polski odpowiedzialni są politycy, którzy przez ostatni rok byli bierni i nie zrobili nic, aby poprawić sytuację osób LGBTI żyjących w Polsce. Jeżeli polski rząd nie zrobi nic, aby polepszyć sytuację osób LGBTI, to za rok Polska uzyska tytuł homofobicznego lidera Unii Europejskiej

- komentuje wyniki rankingu ILGA Europe Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii, dodając: 

Skala przemocy wobec osób LGBTI w Polsce jest porażająca. Wskazują na to wyniki ostatnich badań, zgodnie z którymi aż 70 proc. osób LGBTI doznało przemocy na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Mimo to Polski rząd konsekwentnie opiera się równościowym trendom i nie robi nic, by zwiększyć bezpieczeństwo 2 milionów obywateli i obywatelek LGBTI

– komentuje.

Liderem rankingu, podobnie jak rok temu, jest katolicka Malta. Na podium znalazła się również Belgia, tuż za nią Norwegia oraz Finlandia, Wielka Brytania i Francja.

W homofobicznym ogonie Europy

Bliżej niż rok temu jest nam do Rosji. Od kraju, w którym obowiązuje prawo zakazujące „propagowania homoseksualizmu”, różnimy się zaledwie 11 punktami.

W tym roku Polskę wyprzedziła ponownie m.in. Ukraina, która poprawiła swój zeszłoroczny wynik o 2 punkty i ma ich obecnie 21. Lepszym wynikiem od Polski może pochwalić się również Bułgaria i Rumunia oraz Węgry.

O wyniku Węgier należy pamiętać podczas kampanii wyborczej, kiedy PiS będzie po raz kolejny stawiał Polakom Węgry za wzór. Wówczas warto przypomnieć, że Węgry to kraj, w którym geje i lesbijki mogą zawierać związki partnerskie i że węgierskie prawo chroni osoby LGBTI przed przestępstwami z nienawiści

– podkreśla Makuchowska.

Polska należy do grupy 6 krajów UE, w których geje i lesbijki nie mogą się pobrać czy to zawierając związek partnerski, czy biorąc ślub. Poza Polską pary osób tej samej płci dyskryminuje Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Litwa i Łotwa.

Osoby LGBTI żyjące w Polsce nie mogą liczyć również na ochronę przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej i edukacji. Kolejnym ograniczeniem jest obowiązek rozwodu dla osób transpłciowych uzgadniających swoją płeć oraz brak zakazu dokonywania interwencji chirurgicznych bez świadomej zgody osób interpłciowych.

TOK FM PREMIUM