Połowa Polaków jest zdania, że rząd powinien pomagać niepełnosprawnym dzieciom. Ale nadal mało wiemy o ich cierpieniu

Ponad połowa Polaków uważa, że to państwo powinno zapewnić opiekę dzieciom nieuleczalnie chorym i niepełnosprawnym. Tak wynika z najnowszych badań.

Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła dobra” zleciło badania, z których wynika, że niewiele wiemy o tym, jak naprawdę wygląda opieka nad chorymi dziećmi. To największa w Polsce tego typu placówka, nastawiona na opiekę nad chorymi dziećmi w domu.

Zdumiewająca niewiedza 

Proces badawczy trwał pół roku. Wynika z niego, że ponad 70 proc. badanych nie jest w stanie wytłumaczyć, czym jest hospicjum domowe dla dzieci. Natomiast 44 proc. badanych nie spotkało się nigdzie z tym tematem.

- Ta niewiedza jest zdumiewająca – przyznaje Krzysztof Szmyd, lekarz i kierownik hospicjum. - Dużo osób nie rozumie pewnych pojęć. Temat pojawia się w mediach, są decyzje polityczne, więc warto wiedzieć, o czym tak naprawdę mówimy - dodaje.

W powszechnej opinii hospicja pomagają onkologicznym pacjentom. Tymczasem prawda jest taka, że większość pacjentów ma choroby neurologiczne. W przypadku dolnośląskiego hospicjum to 55 proc. pacjentów. 21 proc. pacjentów ma choroby genetyczne, 9 proc. - choroby układu oddechowego, a tylko 1 proc., to dzieci chore na nowotwory.

Z badań wynika też, że 52 procent Polaków uważa, że to państwo, jako instytucja, powinno zapewnić opiekę dzieciom nieuleczalnie chorym i niepełnosprawnym. W Polsce hospicja prowadzone są przez organizacje pozarządowe, głównie fundacje i stowarzyszenia.

- To w kontekście protestu rodziców osób niepełnosprawnych jest bardzo znaczące – dodaje dr Zbigniew Chmielewski, z Uniwersytetu Wrocławskiego, który opracował te badania – Wyniki badań potwierdzają powagę sytuacji, potwierdzają, że państwo powinno mieć tu swój udział. Rozmawiajmy o tym, bo okazuje się, że trzeba – wyjaśnia Chmielewski.

Tylko, co piąty respondent wskazał, że osobami chorymi i niepełnosprawnymi powinny zająć się organizacje pozarządowe, a co dziesiąty, że powinien to być Kościół i związki wyznaniowe.

DOSTĘP PREMIUM