Narodowcy wygrali z władzami Katowic. Prezydent: "Coś jest nie tak z głowami pewnych ludzi"

Prezydent Katowic chciał zakazać wiecu Młodzieży Wszechpolskiej. Sąd Okręgowy uchylił decyzję, powołując się na konstytucyjną wolność zgromadzeń.

Wszystko na to wskazuje, że wiec Młodzieży Wszechpolskiej planowany na najbliższą niedzielę w Katowicach odbędzie się mimo zastrzeżeń prezydenta miasta Marcina Krupy.

Sportowa rozgrywka?

Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił decyzję prezydenta miasta, zakazującą Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowania w tym dniu zgromadzenia. Swój wyrok uzasadnił konstytucyjną wolnością zgromadzeń. Ponadto sędzia Krzysztof Żyłka tłumaczył, że miasto w niewystarczający sposób przeanalizowało i wskazało, w jaki sposób manifestacja narodowców może kolidować z innymi zaplanowanymi na 20 maja na Rynku w Katowicach imprezami.

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej Łukasz Kolada po wyjściu z sądowej sali nie ukrywał zadowolenia: - Młodzież Wszechpolska - Marcin Krupa 1:0. Sprawiedliwość wygrała - powiedział. 

Z kolei prezydent Marcin Krupa tak skomentował jego słowa:

- Jeżeli to traktujemy rozgrywkę sportową, to coś jest nie tak z głowami pewnych ludzi. Stoję na straży bezpieczeństwa mieszkańców i kultury, która powinna dominować w tym wszystkim.

Czytaj też: Kukiz tłumaczy, dlaczego wprowadził narodowców do Sejmu

Prezydent Krupa zapowiada złożenie zażalenia na decyzję sądu. Według niego istnieje ryzyko, że podczas niedzielnego zgromadzenia, podobnie jak podczas zorganizowanego przez Młodzież Wszechpolską na początku maja Marszu Powstańców Śląskich, dojdzie do łamania prawa. Przeciwnicy marszu narodowców usiedli wówczas na ulicy, by go zablokować. Narodowcy skandowali hasła o "narodowej dumie" i wzywali do przeciwników, by "poszli do domu". Interweniowała policja, odciągając kontrmanifestantów. Prezydent rozwiązał zarówno zgromadzenie, jak i manifestację antyfaszystów.

Kraśko ostro o patriotach wielbiących Hitlera

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Narodowcy wygrali z władzami Katowic. Prezydent: "Coś jest nie tak z głowami pewnych ludzi"
Zaloguj się
 • Tom Henner

  Oceniono 6 razy 2

  Sieg Heil.I tyle w tamacie propagiwania faszyzmu w pisowskiej Polsce

 • abe.cztery

  Oceniono 1 raz 1

  No i to jest jedna z wad demokracji - każde g może tej demokracji nadużywać do swoich celów, w tym do łamania zasad tejże.

 • ruch.lewostronny

  0

  Widzę, że zakaz propagowania ideologii zaczyna dotyczyć tylko lewicy...

 • kaszynap985

  0

  To skandal! Jawne zezwolenie na faszyzm! Panie Ziobr4o, opanuj się pan, bo jak dojdzie do ,,kryształowej nocy" bis, to pan będziesz winien!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 11 razy -5

  Kolejny samorzadowiec demokrata esteta
  Dzieki takim samorzadowcom estetom i ludziom wolnosci Warszawa dostala w darze modernistyczny koszmarny kloc z dachem w formie kubla, i to w bezposrednim sasiedztwie barokowej swietnie zrekunstrowanej kamienicy Nowickiego.

 • masofrev

  Oceniono 13 razy -5

  W Polsce cenzura prewencyjna jest zakazana. A wolność zgromadzeń - owszem, konstytucyjnie gwarantowana. Ale lewakom nie w smak, gdy demonstruje ktoś o innych poglądach niż lewackie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX