Sensacja we wrocławskim ZOO. Urodził się rzadko spotykany ssak. "To sukces na skalę światową"

To pierwsze narodziny tego gatunku w ogrodach zoologicznych. Kuskus to gatunek mało poznany i niezmiernie trudny w hodowli. Występuje jedynie w czterech ogrodach na całym świecie.

Narodziny przedstawiciela tak rzadkiego i mało poznanego gatunku to prawdziwa sensacja. Daje to nadzieję na jego przetrwanie w przyszłości, zwłaszcza że kuskusów jest zaledwie 13 na świecie. Mieszkają w czterech ogrodach zoologicznych: w Batu Secret na Jawie (Indonezja), Pairi Daiza w Belgii, Ústí nad Labem w Czechach i we Wrocławiu.

To niezwykłe wydarzenie, jestem szczęśliwy i dumny, bo to kolejny gatunek, który jako pierwszy na świecie rozmnożył się właśnie u nas. W zeszłym roku świętowaliśmy pierwsze, udokumentowane wyklucie się dzioborożca palawańskiego, a teraz mamy kuskusa. Coraz więcej gatunków zwierząt ma szansę przetrwać dzięki ogrodom zoologicznym, w tym dzięki naszemu, wrocławskiemu

– mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo.

Młody kuskus bardzo rzadko wychodzi  z torby matki, zazwyczaj wystawia tylko głowę i łapy, a także ogon. Na razie na jego dietę składa się tylko mleko matki. Co ciekawe, u tego gatunku skład mleka matki zmienia się w zależności od fazy rozwoju młodego. Na 99 proc. nowo narodzony osobnik jest samiec.  

Osobliwy torbacz z Indonezji

Narodziny kuskusa to sukces hodowlany na skalę światową. Sukces poprzedzony przygotowaniami, żeby stworzyć dobre warunki życia tym zwierzętom – odpowiedni wybieg, specjalna dieta czy profesjonalni opiekunowie. Warto dodać, że w zasadzie biologia kuskusów nie jest znana. Wiadomo co nieco na temat ich diety, ale już na temat rozrodu praktycznie nic. Podejrzewa się jedynie, że są to zwierzęta monogamiczne, więc dobór pary nie jest ani prosty, ani pewny.

To dopiero początek pracy. Przed opiekunami sporządzanie notatek dotyczących chowu kuskusów, ich analiza, a także dzielenie się wnioskami i informacjami z innymi ogrodami zoologicznymi, aby dzięki skutecznej hodowli, można było w przyszłości zapewnić stabilność populacji tych niezwykłych torbaczy.


 

TOK FM PREMIUM