Marsz Niepodległości niczym nazistowska propaganda. Szokujący wpis "w ochronie polskiej racji stanu"

Strona Marszu Niepodległości publikuje wizerunek Żyda z wielkim nosem i symbolami dolara w miejscu oczu, zacierającego ręce w śmiechu. Towarzyszą mu polskie banknoty i napis "nie dla żydowskich roszczeń".

Organizatorzy Marszu Niepodległości starają się prezentować jako miękkie oblicze nacjonalizmu. Odcinają się od nienawistnych haseł i nalegają, by nie nazywać ich rasistami (choć czasem nieudolnie). Kandydat PiS na fotel prezydenta Warszawy Patryk Jaki broniąc wydarzenia twierdził nawet, że osoby z “haniebnymi transparentami” mogą być prowokatorami.

Na oficjalnej stronie Marszu Niepodległości na Facebooku pojawił się post nawołujący do podpisywania petycji zatytułowanej “NIE dla żydowskich roszczeń” skierowanej do szefa MSZ Jacka Czaputowicza. Na towarzyszącej wpisowi grafice widzimy karykaturę Żyda z olbrzymim nosem i symbolami dolara w miejscu oczu, który zaciera ręce w złowieszczym śmiechu, odsłaniającym popsute zęby. W tle przelatują polskie banknoty o wysokich nominałach. "Żądamy podjęcia stanowczych działań w ochronie polskiej racji stanu. Zapraszamy do podpisywania petycji!" - czytamy w podpisie.

Antysemicki wpis robi furorę

Grafika na stronie Marszu Niepodległości sygnowana jest adresem strony Obozu Narodowo-Radykalnego, skrajnie prawicowej organizacji nawiązującej nazwą do kilku podobnych organizacji z okresu międzywojnia, których członkowie nierzadko sympatyzowali z ideologią nazizmu.

ONR wraz z Młodzieżą Wszechpolską współorganizuje pochód nacjonalistów w Święto Niepodległości 11 listopada. W chwili powstawania tego tekstu pod grafiką widnieje 1,3 tys. reakcji, udostępniono ją niemal 400 razy. Przy większości publikacji strony Marszu są to liczby 2-cyfrowe.

Międzynarodowy skandal w tle

Dzieje się to w czasie, gdy Polska spotyka się z krytyką ze strony USA i Izraela po przegłosowaniu nowej ustawy o IPN, która pozwalać karać zagranicznych obywateli za - jak to określił minister Czaputowicz - ma zatrzymać “falę oszczerstw celowo kierowanych wobec Polski i narodu polskiego”.

W swojej petycji narodowcy domagają się sprzeciwu MSZ wobec amerykańskiej “ustawy 447”, która ma pomagać organizacjom żydowskim w odzyskiwaniu mienia utraconego w wyniku II wojny światowej w przypadku, gdy nie istnieją spadkobiercy. “Dokument przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do udzielania ofiarom, tak zwanego Holocaustu, pomocy w odzyskiwaniu majątków bezdziedzicznych, które w większości są dziś własnością samorządów lub skarbu państwa” - czytamy w treści listu.

Według prawicowych mediów Polska musiałaby wedle amerykańskiej ustawy wypłacić żydowskim grupom 65 miliardów dolarów. Jej oceny są jednak podzielone nawet w rządzie PiS, a komentatorzy tacy jak Wojciech Orliński oburzenie wokół ustawy nazywają “teorią spiskową”.

Jak w ulubionym piśmie Hitlera

Styl ilustracji, który wykorzystali narodowcy, powielany przez neonazistowskie ruchy lat 80. i 90., a dziś dominujący w internetowych grupach dyskusyjnych dla suprematystów białej rasy, wywodzi się z prac Philippa Ruprechta, niemieckiego karykaturzysty pracującego dla tygodnika “Der Sturmer”, wydawanego od lat 20. XX wieku do upadku III Rzeszy antysemickiego tabloidu, ulubionego czasopisma Adolfa Hitlera.

Jedna z grafik z 'Der Sturmera', 1936 r.Jedna z grafik z 'Der Sturmera', 1936 r. Calvin College

Jak pisał dla “Gazety Wyborczej” historyk sztuki Andrzej Osęka: “Żyd pojawiał się [na karykaturach ‘Sturmera’] w najrozmaitszych paskudnych wcieleniach: jako żmija, wampir, pająk lub nieokreślona bestia o wielkich zębach, z pyskiem, z którego wystają resztki zjedzonych ludzi. Potwory te miały zawsze taką samą minę: podły uśmieszek na tłustych wargach ociekających śliną, pod haczykowatym nosem. Na czole, żeby nie było żadnych wątpliwości, widniała gwiazda Dawida”. Autor ilustracji po wojnie został za nie skazany na sześć lat ciężkich robót.

Na każdej okładce “Sturmera” obok podtytułu “Niemiecki tygodnik walki o prawdę” widniało także hasło “Żydzi są naszym nieszczęściem”.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (182)
Marsz Niepodległości niczym nazistowska propaganda. Szokujący wpis "w ochronie polskiej racji stanu"
Zaloguj się
 • mvoda

  Oceniono 34 razy 12

  Neoszmalcownictwo w pełnej krasie. Z jasnogórskim błogosławieństwem i ochroną z Nowogrodzkiej.

 • antifaKorps

  Oceniono 22 razy 6

  Znaleźli się ludzie, którzy dramat Holokaustu postanowili wykorzystać jako okazję do gry sądowej o duże pieniądze. Wedle ich planu Polska ma płacić za zbrodnię nazizmu, który Żydów mordował, i komunizmu, który Żydów – wśród innych – wywłaszczył” – pisał Adam Michnik po tym jak w 1999 r. jedenastu Żydów złożyło pozew, którzy chcieli wymusić na Polsce odszkodowania za zbrodnie popełnione przez innych.


  Polska – kraj, który pierwszy powiedział „Nie” Hitlerowi i trwał w walce z nazizmem do ostatniego dnia. Polska – kraj zdradzony w Jałcie. Polska – kraj, który wielokrotnie buntował się przeciw komunistycznej dyktaturze i jako pierwszy ją zdemontował. Ten kraj został teraz oskarżony o „powszechny plan etnicznych i rasowych czystek, w celu usunięcia z Polski 10 proc. mniejszości żydowskiej, która przeżyła Holokaust – alarmował przed laty naczelny „Gazety Wyborczej”.

  Uznając uzasadnienie pozwu za „faktyczne zrównanie Polski – także tej suwerennej i demokratycznej – z III Rzeszą hitlerowską” oraz za „bezcenny prezent dla antysemitów w Polsce i dla owładniętych nienawiścią do Polski Żydów. Jedni i drudzy chcą wojny polsko-żydowskiej; oni żyją z antysemityzmu i antypolonizmu. Jedni i drudzy są w mniejszości, ale jest to mniejszość agresywna, hałaśliwa i pozbawiona skrupułów” – oceniał Michnik.

  W Polsce nigdy nie było żadnego planu antyżydowskiej etnicznej czystki – przypominał zawiadowca „Wyborczej”.

 • jml13060

  Oceniono 13 razy 5

  Karykaturzystom żydowskości mówimy stanowcze NIE!!!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 21 razy 5

  Gdyby te "tępe hitlerki" w sraczkowatych koszulach przekroczyły kiedykolwiek próg wyborczy w jakichkolwiek wyborach, to może mógłby to być problem dla naszego kraju...
  teraz to tylko jeden wielki wstyd

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 24 razy 4

  >i napis "nie dla żydowskich roszczeń".

  No jak, no jak można mówić "nie dla żydowskich roszczeń"?
  GW jest jak najbardziej na TAK.
  I Izrael i Wielki Brutalny Brat.

 • lobuz5

  Oceniono 20 razy 4

  Gdzie ta petycja? Bo chetnie podpisze. Moze oni i sa nawiedzeni ale w sprawie zydowskich roszczen to akurat mowia to, co mysli zdecydowana wiekszosc Polakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX