"Wam się należy, trzeba dać" - Lech Wałęsa odwiedził niepełnosprawnych w Sejmie

Lech Wałęsa nie zdecydował się na to, by zostać z protestującymi w Sejmie. - Na waszym miejscu poprosiłbym górników o solidarność - radził protestującym były prezydent.

W 33. dniu sejmowego protestu niepełnosprawnych i ich opiekunów, protestujących odwiedził dziś były prezydent Lech Wałęsa. - Chciałbym, żeby to nie było wykorzystywane politycznie. Nie należę do żadnej partii. Mądralom, którzy mówią, że należało to załatwić, kiedy byłem prezydentem, oświadczam, że więcej nie mogłem zrobić. Przejmowałem władzę od gen. Jaruzelskiego, sypała mi się gospodarka - mówił Wałęsa.

- Próbują was rozgrywać, wymanewrować. Paru ludzi dzisiaj u władzy to ludzie, którzy starają kłócić i u władzy pozostać - ostrzegał protestujących były prezydent. - Na waszym miejscu, możecie się nie zgadzać, poprosiłbym górników o solidarność - stwierdził.

Protestujący w Sejmie poprosili Wałęsę, by został mediatorem między nimi a rządem. - Wam się należy, trzeba dać - powtórzył kilka razy. Mimo zaproszeń ze strony matek niepełnosprawnych nie zdecydował się zostać z nimi na sejmowych korytarzach. Zapowiedział jednak, że będzie nawoływał do solidarności z ich protestem.

Protestujące zachęciły byłego prezydenta, by dołączył do nich podczas piątkowego zgromadzenia parlamentarnego NATO. Iwona Hartwich, jedna z matek, obawia się, że miejsce, w którym protestują, zostanie zasłonięte, by nie widzieli go zagraniczni goście. - Gdy Kaczyński przylatywał do Gdańska, zasłonili tablicę "Lotnisko Lecha Wałęsy". To są śmieszni, perfidnie ludzie - odpowiadał dawny lider Solidarności.

Postawę byłego prezydenta skrytykowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, pisząc, że "kollejna osoba wykorzystuje protest by uderzyć w polski rząd".

Nie wpuścili do Sejmu uczestniczki Powstania Warszawskiego

W ubiegłym tygodniu do Sejmu nie zostały wpuszczone  Wanda Traczyk-Stawska - uczestniczka powstania warszawskiego i wieloletniej nauczycielki szkoły specjalnej - oraz założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. Szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił jednak zawczasu, że jako były prezydent Lech Wałęsa nie musi się liczyć z takimi problemami.

"Nic by się nie stało, gdyby Janina Ochojska i Wanda Traczyk-Stawska zostały wpuszczone do Sejmu"

Jak mówił Krzysztof Łapiński w Poranku Radia TOK FM, „nic by się nie stało, jakby panie Ochojska i Traczyk-Stawska spokojnie weszły do Sejmu”. Choć rzecznik prezydenta Dudy zarzekał się, że nie chce recenzować decyzji marszałka Kuchcińskiego, to podkreślił, że każdy podejmujące decyzje powinien rozważyć jej „koszty polityczne, społeczne i inne”.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. Rząd spełnił jeden z ich postulatów - zrównał rentę socjalną z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy. Protestujący żądają 500-złotowego świadczenia w gotówce. Deklaracji spełnienia tego postulatu nie ma.

Czytaj też: Matka niepełnosprawnego apeluje do rządu PiS. "Za 500 zł dodatku wymienilibyśmy zasikane wersalki">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
"Wam się należy, trzeba dać" - Lech Wałęsa odwiedził niepełnosprawnych w Sejmie
Zaloguj się
 • sacco

  Oceniono 5 razy 5

  Żenada roku. Polecam ten "występ". Można zobaczyć zapisy w necie. Załatwił niepełnosprawnych na cacy. Ten protest właśnie upadł.

 • katalizyna

  Oceniono 3 razy 3

  Koszmar. Czy ktoś by mogł pomóx temu staremu, pogubionemu człowiekowi?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy 1

  To trzeba było dać.
  Następny sprawiedliwy.
  Ileż to już było rządów, które mogły dla niepełnosprawnych zrobić wiele...

  Nie wiem kto jest bardziej obłudny, te pisiory, czy totalna opozycja.
  A Wałęsa...
  Szkoda mi go jako człowieka, że PiS go tak podeptał.
  Ale w ogólnym rozrachunku, to facet, który nie wiedzieć czemu, wśród doktorów i profesorów robił za gwiazdę. Arogancki, wyniosły megaloman, przypisujący tylko sobie wszelkie zasługi, spędzający winę na innych. Powiedzieć, że mówi jak potłuczony, to tak, jakby nic nie powiedzieć.
  Najgorszy prezydent RP (obok Dudy).

  Jaki tłum, taka ikona.

 • jan.w2

  0

  Wałęsa, to jednak tępy ubecki kapuś.

 • 66kropek

  0

  Jedno jest pewne: kiedy rząd PiS zalicz glebę w sondażach w tedy na pomoc przybywa Bolek. Po czym wyjeżdża do Puław.

 • swobodan1

  Oceniono 7 razy -1

  Z ostatniej chwili: Lech Wałęsa jest prawdopodobnie chory może mieć wirusowe
  zapalenie wątroby !

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy -2

  Im trzeba dać po jakieś 300 000 000.

 • tlen69

  Oceniono 7 razy -3

  Dość hipokryzji PiS broniących chorych płodów. To cynizm. Zabezpieczyli tylko 4.000 zł. po urodzeniu. Na co to ma starczyć ? ... na księdza, by ochrzcił i na gr*****a ? Żyjący niepełnosprawni domagają się godności i rehabilitacji społecznej, medyczna im się należy z NFZ nieograniczenie. Bez kolejek dla niepełnosprawnych w aptekach i do specjalistów ?... ten priorytet nic państwo dodatkowo nie kosztuje, tylko powoduje wydłużanie oczekiwania na świadczenie innych. VIP-ów też kolejki nie obowiązują ? Nie mówmy o tym, że poprzednicy nie dali... dawali ile mieli i mogli. Obecnie rząd twierdzi, że dodatkowo uzyskał środki z VAT 33 miliardy ? Gdzie one są ?! Na co wydane ? na auta ViP i samoloty w katastrofach i wypadkach niszczone miliardy ? Strzelanki na strzelnicach po co kolejne miliony i miliardy, a wreszcie grające ławeczki za 400 milionów zł. , przepraszam kojarzy mi się to z grającym nocniczkiem dla dziecka, czy coś podobnego ? Komu to doda chwały, czy pamięci na 100-lecie niepodległości ?... Państwo ma zapewnić godność i oczekiwania potrzebujących, a ponoć jest KONIUNKTURA ? Już czas zadbać o słabszych, którzy protestują w sejmie jak HEROSI, są zdeterminowani....

 • nemilek

  Oceniono 5 razy -3

  Cały katolicki naród solidaryzuje się z protestującymi. Polak-katolik to nie jest puste slowo. Mamy już za sobą wiele wzruszających spotkań naszych niezawodnych pań Beaty Gosiewskiej, Marty Kaczyńskiej, Krystyny Pawłowicz czy Anny Anders z protestującymi matkami, ostatnio pojawia się coraz więcej mężczyzn ; był już znany obrońca życia poczętego ojciec Tadeusz Rydzyk, było wielu posłów jak Jan Żalek, który nie szczędził ciepłych słów koczujacym na korytarzu matkom i ich dzieciom, potem przyjechał dzięki Bogu bez wypadku jak zawsze w eskorcie 4 samochodów sam minister Antoni Macierewicz by uściskać udręczone matki, był zasłużony dla obrony życia nienarodzonego redaktor Terlikowski, teraz przybył sam Lech Wałęsa. Wszyscy obiecali wsparcie finansowe i modlitewne. Żarliwe modlitwy wiernych zaowocowały tym, że fundacja rodziny Czartoryskich, założona niedawno w Luksemburgu dla zabezpieczenia gotówki otrzymanej od ministra Glińskiego w kwocie 500 milionów złotych przekazuje 30 % tej sumy na leczenie dzieci z wadami wrodzonymi. Ta wspaniała postawa familii Czartoryskich pozwala jeszcze bardziej docenić geniusz ministra kultury, który doskonale odczytał intencje szlachetnej i zasłużonej dla naszej ojczyzny rodziny, że te pieniądze nie pójdą na ich osobiste wydatki, jak to się z ich dotychczasowych wypowiedzi wydawało, lecz zostaną właściwie spożytkowane. Z serca wam wszystkim dziękujemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX