PiS każe płacić niepełnosprawnym. Poseł z Kukiz'15 przypomina, że PO i Nowoczesnej płacić nie kazano

- Podczas okupacji Sejmu 2016 r. postulowałem, żeby kosztami obciążyć PO i Nowoczesną - przypomina wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Protest trwa 34 dzień. Marszałek Kuchciński uważa, że "ktoś musi zapłacić".

Pomysł płacenia za koszty protestu pojawił się podczas spotkania z wyborcami. Marszałek Marek Kuchciński sugerował, że “ktoś musi zapłacić” za wyżywienie protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Poseł PO Michał Szczerba w oficjalnym piśmie do marszałka oskarżył go o “naruszanie powagi Sejmu” i “niegodne zachowanie” deklarując jednocześnie chęć pokrycia kosztów posiłków.

Z podobną deklaracją wyszedł kandydat na prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Równi i równiejsi?

- Podczas okupacji Sejmu w grudniu 2016 r. postulowałem, żeby kosztami protestu obciążyć PO i Nowoczesną. PiS nie chciał tego zrobić - przypomina wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) w rozmowie z portalem tokfm.pl.

Zdaniem polityka, "rząd ma problem" z trwającym od ponad miesiąca protestem. - Ponieważ w 2014 r. poparli postulaty niepełnosprawnych. Później zdobyli pełnię władzy i ich nie spełnili - podkreśla Tyszka.

Czytaj też: Pół dnia w urzędach, by kupić pieluszki. Jagna Marczułajtis opowiada, dlaczego protestujący chcą gotówki

Wicemarszałek z Kukiz'15 winą za protest obarcza nieodpowiedzialną politykę obecnego rządu. - Wyszedł premier Morawiecki, rozwiązał worek z darami i powiedział: mamy pieniądze i będziemy rozdawać. Oni rozdają na podstawie badań sondażowych. Wyszło, że warto wspomóc rodziny we wrześniu, dwa miesiące przed wyborami samorządowymi - “piórnikowym” 300 zł. To bardzo wulgarny sposób kupowania głosów - ocenia.

300 zł na wyprawkę szkolną ma być wypłacane - na każde dziecko, bez względu na dochody rodziców.

Czytaj też: "Te 300 zł można wydać na wszystko. Wyprawką byłby bon na podręczniki">>>

Tyszka: Protest paraliżuje władzę ustawodawczą

Jak mówi polityk, z tego powodu kolejne grupy będą się domagać wsparcia.

- Jestem wolnościowcem, natomiast uważam, że grupom, które nie są w stanie poradzić sobie w życiu, takim jak niepełnosprawni, należy pomagać w pierwszej kolejności - zaznacza Tyszka.

Według wicemarszałka potrzeby niepełnosprawnych powinny zostać zaspokojone również dlatego, że trwanie protestu “paraliżuje władzę ustawodawczą”.

- Mamy bardzo ważną ustawę o podwyżce cen paliw. Jeśli odbywa się posiedzenie komisji energii, to chciałbym, aby możliwe było wysłuchanie publiczne, czyli zaproszenie wszystkich, którzy mogliby się na ten temat wypowiedzieć. To niemożliwe, ponieważ PiS boi się, że ktoś dołączy do protestu - podkreśla polityk Kukiz’15.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. Dotychczas w jego wyniku rząd zrównał rentę socjalną z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy. Protestujący żądają 500 zł świadczenia w gotówce. Nie pojawiła się deklaracja spełnienia tego postulatu.

Czytaj też: Pieniądze na niepełnosprawnych są - mówiła Beata Kempa w 2014 roku. Działacz przypomniał wideo>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
PiS każe płacić niepełnosprawnym. Poseł z Kukiz'15 przypomina, że PO i Nowoczesnej płacić nie kazano
Zaloguj się
 • nemilek

  Oceniono 4 razy 4

  W tym kraju jest wielki problem z wyżywieniemoim; bogaci nie mogą się nażreć. Zatem nie może być tak, żeby bogaci dokładali biednym, bo sami chodzą niedożywieni. Spytajcie Gosiewską albo Kaczyńską czy te miliony, które dostały od państwa jako zadośćuczynienie je zadowalają, spytajcie panią Anders czy te 650 tysięcy które poszło na jej przeloty czy to dla niej poważna kwota, spytajcie posłów, którzy pobierają uposażenie poselskie i jednocześnie wysoką emeryturę czy to im wystarcza, spytajcie prezesów, członków zarządu i menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa czy te miliony, które co miesiąc dostają im wystarczają. Jedyna polska rodzina, a to dzięki ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu, która czuje się syta to familia Czartoryskich, a to dlatego, że otrzymała ona 500 milionów złotych. Przezornie całą kasę wyprowadzili tak samo jak Bierecki do Luksemburga po to, aby już nikt nie miał do niej dostępu i ich nie niepokoił na co ją wydają.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 4

  Oto efekt braku wizji społecznej rządzących

  i światowego kryzysu społecznego, gdzie

  97% dóbr, znajduje się w posiadaniu 3% ludzkości !

 • stef0909

  Oceniono 7 razy 3

  Tyszka z KuPiS lans za lansem a to pustak z papierkiem!!!!

 • tlen69

  Oceniono 2 razy 2

  Gdy w kraju jest rozwój gospodarczy, z powodu wstąpienia Polski w 2004 r. do UE oraz, gdy jest już po kryzysie gospodarczym w latach 2008 - 2014 i nie trzeba "zaciskać pasa". Już najwyższy czas zadbać o słabą grupę osoby dorosłe niepełnosprawne i ich opiekunów.
  Poprzez ich protest w sejmie od 18 kwietnia 2018 r. do dzisiaj nagłośnione zostały problemy dotyczące osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Ta społeczna grupa, mająca stałe problemy i obciążenia opieką bliskich, wymaga wsparcia państwa i to co najmniej tyle ile proponują tj. 500 zł w gotówce.
  Pytam czy 500+ i 300+ wypłacane są w bonach, opiece medycznej, w daninach: biletach do kina, długopisach i piórnikach ?
  Rozważmy 500+, czy matka np. 4 dzieci w wieku 15, 12, 10 i 8 lat musi dalej pozostawać w domu i brać zasiłek socjalny , a potem emeryturę socjalną ?!
  15 latki są bardzo samodzielne i pomagając młodszemu rodzeństwu uczą się ról społecznych i obowiązków. Nie bardzo chcą opieki rodziców. Mają duże poczucie niezależności i samoDZIELNOŚCI. Dlaczego matka 15 letniego zdrowego dziecka ma dalej pozostawać w domu i otrzymywać 500+, przecież powinna podjąć pracę i zarobić na godne życie i emeryturę oraz samorealizować się . Nie musi wymieniać pampersów, pchać wózka, ubierać go, zajmować się opieką na 24 godziny.
  Czy politycy i straż mają problemy ze sobą, że "znęcają się" nad protestującymi utrudniając im wiele normalnych wolności i praw ? Czy mają sumienie i empatię?
  Czy ks. Isakowicz ma problemy ze zdrowiem, że protestującym dzielnym opiekunom i niepełnosprawnym przypisuje choroby ...?

 • acototak

  Oceniono 2 razy 0

  Nawet komuchy nie kazały płacić. Niezła menda z tego p osła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX