Mecz bokserski w pasiaku. Takie atrakcje promuje Muzeum II Wojny Światowej

W Auschwitz nazywany był Białą Mgłą, boksował za przysłowiową kromkę chleba, pięściami walczył o życie. Muzeum II Wojny Światowej poświęciło mu wystawę. Promowana jest inscenizacją walki w ringu.

W internecie można już znaleźć zdjęcia z przygotowań do sobotniej inscenizacji walki polskiego więźnia KL Auschwitz - Tadeusza Pietrzykowskiego z niemieckim kapo Walterem Duningiem. Na ringu wystąpią członkowie bokserskiego klubu Ring 3city.

Wydarzenie „Teddy – Bokser z Auschwitz” będzie upamiętnieniem polskiego boksera.

Tadeusz Pietrzykowski nie był jedynym bokserem, który brał udział w obozowych walkach. Zbliżające się wydarzenie będzie okazją do zgłębienia tematu pięściarzy w obozach koncentracyjnych

- mówi Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej. 

Nr obozowy 77

Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem bokserskim Warszawy w wadze koguciej. W 1940 roku podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po schwytaniu na Węgrzech, został wysłany pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie zmuszany przez Niemców, stoczył kilkadziesiąt walk bokserskich. Zdecydowaną większość z nich wygrał. W obozie został oznaczony numerem 77. 

W 1943 roku został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie również zmuszono go do boksowania. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia. 

Inscenizacja jest zapowiedzią wystawy, którą od soboty będzie można oglądać w muzeum. Ekspozycja pt. "Bokserzy w piekle obozów" zgłębia temat pięściarzy w obozach koncentracyjnych. Tego samego dnia, o godz. 15, zaplanowano pokaz filmu "Bokser i śmierć", reż. Petera Solana (z 1962 roku). 

Więcej o programie wydarzeń towarzyszących wystawie znajdziesz tu.

TOK FM PREMIUM