Mecz bokserski w pasiaku. Takie atrakcje promuje Muzeum II Wojny Światowej

W Auschwitz nazywany był Białą Mgłą, boksował za przysłowiową kromkę chleba, pięściami walczył o życie. Muzeum II Wojny Światowej poświęciło mu wystawę. Promowana jest inscenizacją walki w ringu.

W internecie można już znaleźć zdjęcia z przygotowań do sobotniej inscenizacji walki polskiego więźnia KL Auschwitz - Tadeusza Pietrzykowskiego z niemieckim kapo Walterem Duningiem. Na ringu wystąpią członkowie bokserskiego klubu Ring 3city.

Wydarzenie „Teddy – Bokser z Auschwitz” będzie upamiętnieniem polskiego boksera.

Tadeusz Pietrzykowski nie był jedynym bokserem, który brał udział w obozowych walkach. Zbliżające się wydarzenie będzie okazją do zgłębienia tematu pięściarzy w obozach koncentracyjnych

- mówi Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej. 

Nr obozowy 77

Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem bokserskim Warszawy w wadze koguciej. W 1940 roku podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po schwytaniu na Węgrzech, został wysłany pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie zmuszany przez Niemców, stoczył kilkadziesiąt walk bokserskich. Zdecydowaną większość z nich wygrał. W obozie został oznaczony numerem 77. 

W 1943 roku został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie również zmuszono go do boksowania. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia. 

Inscenizacja jest zapowiedzią wystawy, którą od soboty będzie można oglądać w muzeum. Ekspozycja pt. "Bokserzy w piekle obozów" zgłębia temat pięściarzy w obozach koncentracyjnych. Tego samego dnia, o godz. 15, zaplanowano pokaz filmu "Bokser i śmierć", reż. Petera Solana (z 1962 roku). 

Więcej o programie wydarzeń towarzyszących wystawie znajdziesz tu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Mecz bokserski w pasiaku. Takie atrakcje promuje Muzeum II Wojny Światowej
Zaloguj się
 • waldus059

  Oceniono 9 razy 7

  Już niedługo pokazywać będą walki kiboli z policja ale te sprzed 2015 r jako przejaw tłumienia postaw patriotycznych. bo obecny dyrektorek - partyjny funkcjonariusz psiuaru wywodzi sie z tego środowiska

 • janjan101

  Oceniono 2 razy 2

  SS-man-kapo. co za niedouczony cep takie bzdury wypisuje.

 • Janeusz Fasolski

  Oceniono 6 razy 2

  Schwytany na Wegrzech..... "Polak - Wegier dwa bratanki" - ja tam nie che miec bratanka faszysty

 • ar.co

  Oceniono 12 razy 2

  Tylko czemu ta szopka ma służyć? Bo odtwarzanie mordobicia z pewnością niczego nie "zgłębia".
  W ramach "zgłębiania" następnym razem obejrzymy inscenizację a) śmiertelnego zastrzyku z fenolu; b) topienia więźniów przez kapo w latrynie; c) selekcji do gazu?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Po 89 podobne metody wladza stosowala wobec klas nizszych wyznaczajac stawke godzinowa trzy pincdziesunt, choc uczciwie trzeba przyznac iz umozliwila emigracje niezadowolonym z takich warunkow. Przez ata ludzie byli gotowi donosic jeden na drugiego uprawiac prostytucje zeby zarobic na te przyslowiowa kromke chleba i to wszystko w aureoli wolnosci demokracji i wiernosci humanistycznym i liberalnym wartosciom.

 • ulisse

  Oceniono 4 razy 0

  ponura prawda o tych którzy przeżyli to piekło: za chleb potrafili na śmierć bić Bogu ducha winnych współwięźniów. Każdy reżim znajdzie usłużnych kapo - kulsonów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX