Rządowe plany zmieniają się jak w kalejdoskopie. Czyli historia pewnego mostu na Wiśle

Jeszcze dwa miesiące temu nie było mowy o moście na Wiśle, między Kazimierzem Dolnym a Janowcem. Teraz nagle okazuje się że przeprawa znalazła się w rządowym programie Mosty Plus.

Most między urokliwymi miasteczkami województwa lubelskiego ma być jednym z 20 przepraw zbudowanych do roku 2025.

Decyzja jest zaskakująca, bo jeszcze w marcu - w odpowiedzi na pytanie posła Wojciecha Karpińskiego - ministerstwo infrastruktury o budowie mostu między Kazimierzem Dolnym i Janowcem nie informowało. Choć latem ubiegłego 2017 roku budowę obiecywał Mateusz Morawiecki, podczas kongresu PiS w Przysusze.

- Z odpowiedzi ministerstwa wynikało, że budowa mostu to zadanie samorządu, a władze centralne mogą jedynie - w miarę możliwości - starać się wspierać w tym samorządowców. Byłem więc pewien, że mostu nie będzie. Bo który samorząd byłoby stać na inwestycję wartą - jak sądzę - ćwierć miliarda złotych? - pyta retorycznie poseł Karpiński.

Aż tu nagle...

Nie tylko poseł PO musiał więc być zaskoczony, kiedy podczas wtorkowej prezentacji nowego rządowego programu Mosty Plus poinformowano o budowie przeprawy między Kazimierzem Dolnym i Janowce.

Ma być to jeden z 20 mostów, które rząd chce zbudować do roku 2025. Realizacja programu ma kosztować 2,3 mld zł. Większość pieniędzy na realizację tego planu ma pochodzić - oczywiście  z budżetu centralnego. O programie informował sam premier Mateusz Morawiecki.

Poseł Karpiński, z lekkim przymrużeniem oka, sugeruje, że może to jego aktywności zawdzięczać można to, że przeprawa z województwa lubelskiego znalazła się w rządowym programie.

- Po mojej interpelacji okazuje się, że ten most pojawił się na mapie. Może rzeczywiście ktoś się uderzył w piersi i przypomniał sobie zapowiedź premiera sprzed roku, z kongresu PiS w Przysusze, której minister infrastruktury może nie dosłyszał. Mam nadzieję, że dzięki mojej interpelacji sobie o tym przypomniano - dodaje polityk PO.

Wysłaliśmy do ministerstwa prośbę o informację, dlaczego resort po raz kolejny zmienił zdanie ws. mostu między Kazimierzem Dolnym i Janowcem. Czekamy na odpowiedź.

DOSTĘP PREMIUM