Chazan i Ordo Iuris chcą ograniczyć kobietom dostęp do antykoncepcji. Jest projekt ustawy

Ordo Iuris chce, by klauzula sumienia w myśl proponowanych zmian ustawy, dotyczyła też właścicieli aptek. Poparcia inicjatywie udziela prof. Bogdan Chazan i mówi o zawodzie strażaka i ratownika.

Na dzisiejszej konferencji zorganizowanej wspólnie z Centrum Życia i Rodziny zaprozentowano projekt zmiany m.in. ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Nad taką zmianą, Senat pracował już wcześniej po petycji Fundacji SPES, powiązanej z Instytutem.  Teraz, Insytut stworzył projekt wraz z wyszczególnieniem zmian dotyczących konkretnych, związanych z działalnością medyczną, zawodów. 

Chazan: "Lekarz do wynajęcia" 

Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta, odmówić wykonania zawodu będą mogli nie tylko lekarze, ale również farmaceuci, felczerzy, pielęgniarki, położne, a nawet właściciele aptek i diagności laboratoryjni.

Poparcia inicjatywie Ordo Iuris udziela prof. Bogdan Chazan.

- Uważa się, że lekarze są do wynajęcia. Ale czy strażakom zleca się podpalanie lasów, a ratownikom topienie topiących się?

- powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej. 

Instytut zaznacza jednak, że odmowa wykonania obowiązku zawodowego z powodu sprzeciwu sumienia nie może powodować niebezpieczeństwa utraty życia, zagrożenia zdrowia innych osób i porządku publicznego ani naruszać w "sposób nieproporcjonalny" wolności i praw innych osób. 

"Zamach na prawa pacjenta"

W sieci od razu pojawiły się głosy sprzeciwu wobec nowego projektu. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zareagowała natychmiast, nazywając go zamachem na prawa pacjenta i wolności konstytucyjne. 

Temat klauzuli sumienia jest też obecny w rozpoczynającej się walce o wyborców. Kandydaci na prezydentów miast, Rafał Trzaskowski i Jacek Jaśkowiak, chcą zapewnić całodobowy dostęp do gabinetów ginekologicznych, w których przyjmowaliby lekarze nieposługujący się "sprzeciwem sumienia". 

Miejskie szpitale bez klauzuli sumienia? "Nikt nie będzie prawił kazań"

TOK FM PREMIUM