PiS straci na proteście niepełnosprawnych? "Miłość zwolenników tego rządu jest ślepa"

- Rząd na pewno stracił "ludzką, socjalną twarz" - ocenia dr Paweł Kubicki. Socjolog nie jest jednak przekonany, czy PiS "stracił dla swoich zwolenników atrakcyjności".

W niedzielę, 27 maja, po 40 dniach osoby niepełnosprawne i ich rodzice opuścili Sejm.

Iwona Hartwich, jedna z protestujących matek, przyznała, że na tę decyzję miało wpływ to, jak byli traktowani na sejmowych korytarzach. Przypomnijmy, protestujący nie mogli otwierać okien i wychodzić z budynku parlamentu, wprowadzono też m.in. zakaz korzystania z wind, korzystać mogli tylko z jednej toalety.

"Miłość zwolenników jest ślepa"

Jak oceniła na antenie TOK FM dr Katarzyna Kasia z ''Kultury Liberalnej'' -zawieszenie protestu nie jest porażką niepełnosprawnych - ale może przyczynić się do kryzysu w rządzie PiS.

- W tej chwili jest to jedna z najważniejszych spraw w Polsce. To, co zrobił rząd Prawa i Sprawiedliwości, a właściwie to, czego nie zrobił w tej sprawie, to jest koniec - oceniła.

Innego zdania jest dr Paweł Kubicki z SGH. Socjolog od wielu lat zajmuje się monitoringiem wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. 

Rząd na pewno stracił "ludzką, socjalną twarz", ale pytanie, czy stracił dla swoich zwolenników atrakcyjność, nie jestem przekonany. Moim zdaniem patrząc po komentarzach, miłość zwolenników tego rządu jest ślepa

- ocenił dr Kubicki. 

Zobacz także: Ten film to hit sieci. Wałęsa pokazał starą rozmowę z Macierewiczem. "Poproszę swoją teczkę"

Propozycja rządu to wydmuszka

Przypomnijmy, protestujący, którzy na sejmowym korytarzu mieszkali od 18 kwietnia, zgłaszali dwa postulaty. Pierwszy najważniejszy dotyczący wprowadzenia dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18 lat dodatku w wysokości 500 złotych miesięcznie. Drugi zaś mówił o zrównaniu renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy. I ten właśnie drugi postulat - jak przyznają sami protestujący - rząd zrealizował podnosząc niepełnosprawnym świadczenia z 865 zł do 1030 zł.

"Matka niepełnosprawnego apeluje do rządu PiS. "Za 500 zł dodatku wymienilibyśmy zasikane wersalki">>>

PiS wprowadził także pakiet - wyceniony na 520 złotych - ułatwiający niepełnosprawnym dostęp do sprzętu i świadczeń medycznych. I zdaniem rządu to jest właśnie spełnienie postulatu protestujących, dotyczącego wypłaty świadczenia w wysokości 500 zł. Ale niepełnosprawni i ich opiekunowie nie zrezygnowali z postulatu dotyczącego wypłaty gotówki.

Czytaj też: "Będą poniesione straty polityczne". Kwaśniewski uważa, że PiS zapłaci za zbywanie protestujących>>>

Żalek o protestujących rodzicach: Nie można dać im tej gotówki. Traktują dzieci jak żywe tarcze

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (127)
PiS straci na proteście niepełnosprawnych? "Miłość zwolenników tego rządu jest ślepa"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 32 razy 20

  "miłość zwolenników tego rządu jest ślepa"- to rzeczywiście fenomen, jak bardzo ślepym trzeba być, żeby w tej konkretnej sytuacji nie porównać choćby chwilowo niepełnosprawnego prezesa z niepełnosprawnymi od urodzenia, żeby przez chwilę nie oceniać, dlaczego jeden może dostać wszystko, żeby czuć się komfortowo, a tysiącom innych musi wystarczyć 1000 zł miesięcznie. Gdzie w tym proteście pojawiły się głosy obrońców życia poczętego? Bo oni zdaje się też właśnie udowodnili (kolejny raz), że drogocenne jest dla nich to, co w brzuchu kobiety, ale poza brzuchem to nie ich problem, więc głosu nie zabierają, transparentów nie noszą po ulicach, wystaw nie organizują...

 • krark

  Oceniono 6 razy 6

  Część tych niepełnosprawności powstała w wyniku obrażeń okołoporodowych. Czy lekarze odpowiedzieli za doprowadzenie do kalectwa tych ludzi i nieszczęścia całych rodzin. Raczej nie, bo polscy lekarze nie popełniają błędów i sami w razie czego potrafią się oczyścić, podobnie zresztą jak prawnicy. Niewinni z założenia.

 • Igor Terleg

  Oceniono 8 razy 4

  Nie straci, zyska. Gdyby Hartwich nie istniała, PiS by ją musiał wymyślić.

 • danuel

  Oceniono 10 razy 4

  Som piniądze jest miłość. Panie lekkich obyczajów też kochają dobroczyńcę co zapłaci 500+.

 • aronia0

  Oceniono 5 razy 3

  Zelazny elektorat to jakies 20-25% tych, ktorzy w ogole glosuja. Duzo z nich to starsi, biedni, sfrustrowani ludzie z niskimi emeryturami, ale za to bardzo religijni. Nie wprawdzie na rzadach PIS nie zyskali, ale dopoki kosciol bedzie popieral PIS za plynaca do Kosciola kase, co ludzie bezwarunkowo beda tez PIS popierac, bo tak mowi ksiadz na niedzielnym kazaniu i radio maryja (nawet watplie, czy rozumieja, co sie w kraju dzieje). Elektrorat ten, z powodow oczywistych bedzie sie zmniejszal. Mlodszych ludzi PIS juz nie potrafi za bardzo przyciagnac, bo w PIS rzadza dziadkowie (Kaczynski, Macierewicz, Terlecki itp. maja kolo 70-tki), ze swoja archaizna wizja Polski i siata. Ta partia skazana jest na wymarcie - wczesniej czy pozniej. Oby jak najwczesniej.

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 6 razy 2

  PIS raczej zyska na kolejnej kompromitacji opozycji. PiS zawsze zyskiwał, gdy był konsekwentny i gdy się po-nowoczesność w absurdalnych akcjach ośmieszła.
  Tym razem pisiaki nie cofnęli się, nie wykonali gwałtownych ruchów, w znacznej mierze powstrzymali sie od głupich komentarzy. Duzo gorzej o opozycją. Robienie sobie selfie z niepełnoprawnym, napuszczanie ich do rzucania jajkami, przybycie niespełnionych chciałobysięcelebrytów (np. bolka w klapkach)... przeciez opozycja ośmieszyła niepełnosprawnych i ich sprawę. Potraktowała ich jak małpy w cyrku.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 6 razy 2

  Logiczny rozbiór tematu:

  "Miłość zwolenników tego rządu jest ślepa"... zaś niechęć do poprzedniego rządu jest nieprzeparta.
  Oba rządy sobie na to najwyraźniej zasłużyły, bo jak wiadomo, z niczego nie ma nic.

 • wicipinski

  Oceniono 18 razy 2

  Skoro wyborcy akceptują takie zachowania rządzących, to oznacza, że kulturowo jesteśmy głęboko w Azji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX