Rząd oddaje Mieszkania Plus. Ekspert: Ludzie rezygnują z podpisywania umów

- To jest wpychanie na siłę realizowanych już inwestycji pod program Mieszkanie Plus, żeby wykazać, że coś jest oddawane do użytku - ekspert o mieszkaniach oddanych w ramach rządowego programu. Ludzie są rozczarowani zapisami w umowach.

Okazuje się, że mieszkania, które rząd firmuje programem Mieszkanie Plus, nie  powstały dzięki niemu. Nie do końca są to też takie mieszkania, jakich spodziewali się ich przyszli najemcy. 

Najpierw, w gminie Jarocin w województwie wielkopolskim, lokalny TBS wybudował pierwsze 96 lokali. Towarzystwo Budownictwa Społecznego budowało jednak z programu wsparcia TBS-ów, finansowanego z pieniędzy Banku Gospodarstwa Krajowego. Rząd zaczął zaś inwestycję po prostu firmować nazwą programu Mieszkanie Plus. Teraz przyszła kolej na mieszkania w Białej Podlaskiej. Tutaj również użyto funduszy BGK.  

- Oddawane są pierwsze mieszkania budowane przez BGK Nieruchomości, czyli finansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Prawdopodobnie są to pieniądze, które jeszcze poprzedni rząd zagospodarował na program mieszkań na wynajem i teraz są one transferowane na budowę nieruchomości w ramach bardzo szeroko rozumianego programu Mieszkanie Plus - wyjaśnił w TOK FM dr Adam Czerniak, ekspert  w dziedzinie funkcjonowania rynku nieruchomości ze Szkoły Głównej Handlowej. 

 - To jest trochę na siłę wpychanie realizowanych już inwestycji mieszkaniowych pod program Mieszkanie Plus, żeby wykazać, że coś w ramach tego programu jest już oddawane do użytku - zauważył specjalista.

Według Czerniaka, mieszkania które są obecnie oddawane w Białej Podlaskiej, były tak naprawdę przygotowane wcześniej jako mieszkania komunalne, których projekt gotowy był już w 2016 roku. W Jarocinie natomiast mieszkania czynszowe były sztandarowym pomysłem wyborczym obecnego burmistrza

Miały być pod klucz, a jest stan deweloperski

Dla przyszłych lokatorów istotniejsza jest jednak inna kwestia. Mieszkania Plus miały być oddawane do użytku w stanie gotowym do zamieszkania. Tymczasem, w Białej Podlaskiej do rąk przyszłych mieszkańców trafiają lokale w stanie deweloperskim. Najemca będzie więc musiał wykończyć mieszkanie na własny koszt. To wydatek rzędu 20-30 tys. złotych.

Czytaj też: Współautor Mieszkania Plus bez złudzeń: Założenia programu są nierealne>>>

Nie tylko to różni rzeczywistość od składanych wcześniej obietnic. 

- Większość osób, która zdecydowała się wynajmować mieszkanie w ramach programu w Białej Podlaskiej, chciała je wynajmować w trybie z dojściem do własności, czyli że płaci się czynsz, a na koniec ma się mieszkanie na własność - mówił dr Czerniak. Specjalista dodaje, że zgodnie z przekazanym mieszkańcom oświadczeniem, sprawa wygląda inaczej.

Oświadczenie, w którym mieszkańcy zostali poinformowania o tym, że warunki najmu z dojściem do własności zostaną im przedstawione w późniejszym terminie.Oświadczenie, w którym mieszkańcy zostali poinformowania o tym, że warunki najmu z dojściem do własności zostaną im przedstawione w późniejszym terminie. TOK FM

Osoby, które zdecydują na podpisanie umowy, dopiero w przyszłości dowiedzą się na jakich warunkach będą mogły dojść do własności mieszkania.
-  Nie wiadomo po jakiej cenie, nie wiadomo w jakim terminie, nie wiadomo w jakim trybie. A te osoby już będą musiały włożyć pieniądze w to, żeby te mieszkania wykończyć.  Nie dziwię się, że część osób zrezygnowała z ofert rządowej. Choć popyt na samym początku był bardzo wysoki, bo 1400 osób złożyło podania na niecałe 200 mieszkań - mówił dr Czerniak. Zaznaczył, że niektórzy widząc nowe warunki z możliwości najmu zrezygnowali. 

Program Mieszkanie Plus został ogłoszony za rządów premier Beaty Szydło. Początkowo miał ułatwiać średniozamożnym Polakom wynajem mieszkania z późniejszą możliwością dojścia do własności, potem został zmieniony w program dopłat do czynszu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (195)
Rząd oddaje Mieszkania Plus. Ekspert: Ludzie rezygnują z podpisywania umów
Zaloguj się
 • my_kroolik

  Oceniono 42 razy 34

  Ludzie są kompletnie odrealnieni. Wydaje się im, że to są jakieś czary i magia, a prywatni deweloperzy mają 70% marży. Mieszkania rządowe będą: albo budowane po taniości i w bardzo kiepskich lokalizacjach, albo w takich samych cenach co na rynku, albo dotowane z podatków innych ludzi. Nie ma czwartej opcji. Pora pogodzić się z faktem, że dobrobyt się wypracowuje w pocie pokoleń, a nie wygrywa jakimiś cudownymi sztuczkami kłamliwych polityków.

 • trup

  Oceniono 32 razy 26

  KOOORWA, wymyślanie od nowa prochu! Skopiujcie system niemieckich mieszkań czynszowych / socjalnych. Tam działa to perfekcyjnie wiec dlaczego u nas mnożymy tylko patologie typu TBS czy dotowanie prywatnych deweloperów pseudopomocowymi systemami

 • szafir51

  Oceniono 14 razy 12

  Ludzie, jaka własność prywatna!? Płaci czynsz - mieszka, nie płacy - wypad z lokalu. Mamy już mieszania komunalne, które przechodzą z pokolenia na pokolenie bez weryfikacji statusu materialnego mieszkańców. W komunalnych kamienicach w centrum miast mieszkają ludzie zarabiający po kilka średnich krajowych, parkują luksusowe fury za 200 tys zł.
  Ludzi tych bez problemu byłoby stać na kredyt mieszkaniowy i spłatę rat ale po co, jak mają za darmo?

  I teraz to samo, ktoś dostanie, będzie płacił czynsz a potem magicznie stanie się właścicielem. Jak to się ma do tych, którzy sami musieli na swoje mieszkanie zapracować (też płacą czynsz)?

  Powinno powstać dużo mieszkań na wynajem, co obniży ceny najmu na rynku i spowoduje, że więcej ludzi zamiast swojego "M" w jednym miejscu wybierze wynajem. Zwiększy to mobilność, co będzie skutkowało łatwiejszą możliwością zmiany pracy, miejsca zamieszkania itp.

 • drakaina

  Oceniono 18 razy 12

  Doskonale. Im więcej rozczarowanych, tym większa szansa na zmianę. Dobrą.

 • antonikarcz

  Oceniono 26 razy 12

  ALTERNATYWY 4.
  Polityka rządu PiS według scenariuszy z polskich komedii.

 • kamuimac

  Oceniono 19 razy 11

  no i tak sie kończy sztucznie naciągany program - od samego początku było wiadomo że jedynym powodem dla ktorego ludzie sie łakomili na te mieszkania była naiwna nadzieja że za 10-20 lat bedą je mogli wykupić za ułamek wartości - jak sie okazuje że to sam wynajem to ludzie rezygnują bo nie o wynajem chodziło :) ale ważne że 500 plusy są zadowolone

 • magdarysz

  Oceniono 25 razy 11

  Nie bardzo rozumiem. Ludzie chcieli płacić czynsz za mieszkanie i przejąć je na własność? Jakiś absurd. Przecież jak ktoś kupuje mieszkanie to też płaci czynsz. Tak to każdy by chciał.

 • oko2009

  Oceniono 10 razy 10

  Czy PiS komukolwiek coś dał? Nawet te dane 500 plus zostało odebrane pod postacią większych podatków, wyższej akcyzy benzyny i co za tym idzie postępującej drożyzny. Kiedy ludziom klapki z oczu opadną to nie wiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX