Warszawa straci Okęcie? Patryk Jaki: Może zostać jako lotnisko lokalne

- Będę walczył o Centralny Port Komunikacyjny. Okęcie może zostać, ale jako lotnisko lokalne - mówi w rozmowie z tokfm.pl Patryk Jaki.

Patryk Jaki jest zdecydowanym zwolennikiem Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie, mimo że podczas głosowania nad specustawą mającą ułatwić jego budowę, wstrzymał się od głosu. W rozmowie z tokfm.pl zadeklarował, że będzie walczyć o przeniesienie międzynarodowego lotniska z Okęcia do gmin pomiędzy Warszawą a Łodzią. 

Okęcie jako lotnisko lokalne

- Jestem przekonany, że Warszawa, aby mogła się rozwijać, potrzebuje nowego dużego lotniska - mówił Jaki w rozmowie z Natalią Bet. 

Według kandydata na prezydenta stolica, Okęcie nie ma już możliwości rozwojowych. 

- Okęcie może zostać, ale tylko jako lotnisko lokalne. Warszawiacy zasługują na lotnisko, które będzie mieć dużo więcej połączeń niż dzisiaj, które będzie miało gęstszą siatkę godzinową połączeń, tak żeby to było komfortowe dla mieszkańców Warszawy, ale też miejsce, gdzie będzie można szybciej dojechać niż na Okęcie - mówił wiceminister sprawiedliwości. 

Jednocześnie Patryk Jaki zaznaczył, że dojazd na lotnisko w Baranowie, zajmować będzie 15 minut  i chciałby, aby osoby posiadające kartę miejską jeździły tam za darmo. 

- Chciałbym, żeby z Kartą Warszawiaka można było dojechać na lotnisko za darmo - obiecał kandydat PiS. 

Zobacz także: Dlaczego nie starczyło dla niepełnosprawnych, choć "wystarczy nie kraść"? Jaki: To populizm

"PiS chce wysłać warszawiaków do Baranowa"

Rządowe plany zakładają przeniesienie lotniska do 2027 roku. Mieszkańcy Baranowa nie są zachwyceni mającą powstać na terenie ich gminy inwestycją. Nie wiedzą po jakich cenach będzie wykupywana od nich ziemia, ani na jakich warunkach i gdzie będą mogli przenieść prowadzone przez nich gospodarstwa. Jak mówił tokfm.pl Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK, dopiero w 2020 roku będzie znana dokładna lokalizacja portu. 

Przeciwnikiem przeniesienia lotniska z Okęcia do Baranowa jest konkurent Jakiego w walce o fotel prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę na to, że Patryk Jaki nie wziął udziału w ważnym głosowaniu dla Warszawy w Sejmie: - Wściekam się, gdy widzę jak PiS próbuje zabrać Warszawie lotnisko na Okęciu, a warszawiaków wysłać do Radomia czy Baranowa. Byłem oburzony, gdy mój rywal tchórzliwie uniknął głosowania, kiedy w Sejmie rozstrzygała się przyszłość portu lotniczego im. Fryderyka Chopina - powiedział w wywiadzie dla weekend.gazeta.pl.

Nieobecność podczas głosowania w Sejmie wytknęła Jakiemu również posłanka Agnieszka Pomaska. 

Z kolei Jacek Wojciechowicz, były wiceprezydent stolicy, a obecnie kandydat na prezydenta, chce, by Rada Warszawy rozpisała referendum, w którym warszawiacy wypowiedzieliby się na temat zamknięcia Okęcia dla ruchu pasażerskiego. 

Grill z Jakim: Czy życzy sobie pani kiełbaskę?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (152)
Warszawa straci Okęcie? Patryk Jaki: Może zostać jako lotnisko lokalne
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 29 razy 25

  Jaki, ty może nie urządzaj nam życia, dobra? Wracaj do siebie.
  15 minut? Z sufitu to wziąłeś? A wiesz, ile się jedzie np. z Mokotowa na Żoliborz, opolski młotku? Nikt nie będzie tam zapierniczał, skoro wszyscy żyjemy w permanentnym niedoczasie. Dlatego Okęcie jest dla nas, warszawiaków, WYGODNE. Nie chcemy żadne Baranowa. Wypad z tym.
  Ciekawe, kto z pis.dzielców kupił tam pola, że tak lobbuje. Warto się temu przyjrzeć.

 • anna_pot

  Oceniono 19 razy 19

  po co Pan Jaki kłamie i to tak ostentacyjnie. Czym niby będzie się jechało z Warszawy do Baranowa 15 minut - to jest prawie 50km? Chyba że limuzyną rządową ze średnią prędkością 200km/h.
  Pociąg ekspresowy z Centralnej do rogatek Warszawy jedzie 15 minut.

 • norman67

  Oceniono 23 razy 19

  Lotnisko w Baranowie - Radom do kwadratu - PiS w ofensywie - strach się bać swołoczy.

 • zielony_wesolek

  Oceniono 20 razy 18

  Ten Pan Jaki, chyba udaje że nie rozumie, że CPL to jest zamrożenie rozwoju lotnisk w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i likwidacja Okęcia, inaczej ta cała zabawa nie ma sensu. To jest polityka centrali, a nie regionów.

 • lotto_1

  Oceniono 17 razy 17

  Tu nie chodzi o lotnisko tylko wałek na kasie. Prowizja dla partii 5% od kontraktu i wszystko jasne. Kasa dla swoich na lata.

 • cozano

  Oceniono 17 razy 17

  Znaczy się, że według Jakiego w promieniu 120 km od Warszawy mogłyby się znajdować 5 lotnisk. Trzeba przyznać, że niezłe nasycenie.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 20 razy 16

  Ćwoki kiedyś wierzyły Tymińskiemu , Lepperowi ... ostatnio Dudzie . Czemu nie mają wierzyć Jakiemu nawet jak powie , że prezes zbuduje mu kosmodrom w Baranowie ?

 • Anna Krotowska

  Oceniono 18 razy 16

  Uwierzyliscie dudzie, a teraz bedzie powtorka tego samego manewru!

 • kacykmoralny

  Oceniono 15 razy 15

  15 km od Baranowa jest nieczynne lotnisko wojskowe w Sochaczewie, tuż przy linii kolejowej. Jest to 390 hektarowa działka należąca do Skarbu Państwa (ponoć na nowe lotnisko potrzebują 800 hektarów, czyli ta działka załatwia już połowę gruntów). Ale rząd uparł się budować lotnisko 15 km dalej, gdzie nie posiada żadnych gruntów i trzeba wywłaszczyć tysiące działek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX