"To jest gigantomania. PiS chce budować lotnisko w szczerym polu". Trzaskowski krytykuje CPK

- To są znowu pomysły z PowerPointa pana premiera, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - tak Rafał Trzaskowski komentował w Poranku Radia TOK FM budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rafał Trzaskowski jest zdecydowanym przeciwnikiem zamknięcia warszawskiego lotniska na Okęciu i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. W odróżnieniu od Patryka Jakiego, kandydata PiS na prezydenta stolicy, poseł PO uważa, że nowy port lotniczy ograniczy rozwój Warszawy.

Patryk Jaki lotnisko na Okęciu chce zostawić ewentualnie tylko do realizacji połączeń lokalnych.

Inne głosy w rządzie mówią jednak o całkowitym jego zamknięciu dla ruchu pasażerskiego. Wówczas, to Radom pełniłby funkcję lotniska zapasowego. 

- To będzie niesłychanie ograniczało szanse rozwojowe Warszawy. Bo my nie jesteśmy Tokio albo Szanghajem, tutaj nie mieszka 20 mln obywateli, że można sobie fundować lotnisko kilkadziesiąt kilometrów poza Warszawą albo w Radomiu. Bo PiS chce przecież również zamknąć Modlin - mówił w Poranku Radia TOK FM, kandydat na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski. 

Kandydat PO na prezydenta Warszawy podkreślił, że wiceminister Patryk Jaki nie głosował w sprawie specustawy dotyczącej CPK. 

-  Wyciągnął kartę z czytnika (tym samym wstrzymując się od głosowania - red.), a dzisiaj opowiada jakieś dziwne teorie o tym, że może zostanie jakiś ruch (na warszawskim Okęciu - red.). No to niech przekonuje swoich kolegów - przypomniał Trzaskowski. 

Czytaj też: "Mieszkańcy nie zostaną wywłaszczeni pod hotele". Czy deklaracje rządu uspokoją nastroje w Baranowie?

Gigantomania w szczerym polu

Prowadzący Poranek Radia TOK FM, Piotr Kraśko, zauważył, że lotniska na warszawskim Okęciu nie da się już jednak bardziej rozwijać. 

- Niewielkie inwestycje i Okęcie może nam jeszcze przez dziesięciolecie posłużyć. Notabene, mnóstwo pieniędzy zainwestowane zostało i w węzły komunikacyjne, i kolej SKM. Szkoda te pieniądze wyrzucać w błoto. Mamy też Modlin.  O te dwa lotniska można oprzeć ruch lotniczy -  ripostował Trzaskowski. 

Jak podkreślił, "PiS chce budować lotnisko w szczerym polu". - To jest gigantomania. To co mówi rząd, że będzie na tym lotnisku lądowało więcej samolotów niż w Pekinie, to są znowu pomysły z PowerPointa pana premiera, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - podsumował poseł PO. 

Trzaskowski uważa, że zamknięcie lotniska na Okęciu spowoduje ograniczenie miejsc pracy oraz szans rozwoju Warszawy. 

Według rządowych wyliczeń, dokładna lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego znana będzie w 2020 roku, po zakończeniu badań środowiskowych. Oddanie do użytku nowego lotniska nastąpi nie wcześniej niż w 2027 roku. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
"To jest gigantomania. PiS chce budować lotnisko w szczerym polu". Rafał Trzaskowski krytykuje CPK
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 10 razy 4

  Dobrazmiana wstając z kolan walnęła się w dekiel, stąd takie pomysły. Na Nowogrodzkiej pod czujnym okiem ekonomisty roku i człowieka wolności w jednej osobie, powstają kolejne pomysły. Tuz przed wyborami parlamentarnymi w 2019r. zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę w Rzeszowie największej na świecie stoczni budującej okręty podwodne. Polska stanie się tym samym największym światowym producentem tych okrętów. Głównym inwestorem strategicznym ma zostac PKN Orlen Obajtka i SKOK Wołomin Biereckiego. Z kolei
  w Łomiankach powstaną zakłady im. Bartka Misiewicza, budujące odrzutowce 5 generacji, dla
  przemysłu obronnego rzecz bezcenna, odrzutowce będą zupełnie niewidoczne nie tylko przez radary wroga, będą niewidoczne przez nikogo. Zakłady lotnicze mają byc finansowane z czynszów pochodzących z programu + mieszkanie. Z części wynagrodzeń osadzonych z nowo budowanych przez Jakiego więzień, sfinansowana ma byc budowa fabryki szklanych domów Morawieckiego, sponsorem wspierającym zostanie kolega ojca premiera i jego firma GetBack.
  Łaski nikomu nie zrobią.

 • Janusz Rybicki

  Oceniono 4 razy 2

  Wystarczy schować POW do 2 km tunelu, wybudować trzeci pas na Okęciu i jeden nowy pas w Modlinie i mamy za 1 mld zł dwa lotniska o zdolności 40 mln pas/ rocznie. Tak zrobiono we Frankfurcie nad/ Menem i Niemcom się udało, a pisiory chcą wywalic 40 mld na Baranów , a ich budżet już się nie zamyka na 2019 r., co pokazała ostatnia afera z niepełnosprawnymi.

 • Marek Trybut

  Oceniono 4 razy 2

  1/ Nikt nie przedstawił rzetelnych argumentów o potrzebie budowy tak dużego lotniska w Polsce i że takie lotnisko będzie europejskim hubem (konkurować z Londynem, Paryżem, Berlinem, Rzymem, etc) a to decyduje o opłacalności inwestycji.

  2/ Nikt nie przedstawia rozwoju sieci połączeń lotniczych w Europie, a przecież od jakości i możliwości europejskiej sieci zależy opłacalność inwestycji w Baranowie. Za 10 lat na skutek rozwoju cywilizacyjnego znacznie mogą ulec zmianie potrzeby i sposoby przemieszczania się.

  3/ Nikt nie przedstawia, które lotnisko miałoby być zapasowym lotniskiem dla dużego Baranowa, z technicznymi możliwościami przyjmowania dużych samolotów.

  4/ Obok koncepcji Baranowa należałoby rozpatrzeć konkurencyjny wariant, który zawierałby:
  - podniesie ilościowych i jakościowych parametrów Okęcia;
  - rozbudowę i podniesienie standardu lotniska w Modlinie, stwarzając warunki do przejęcia część ruchu lotniczego z Okęcia i pełnienia przez Modlin roli głównego lotniska zapasowego;
  - rozbudowanie lotnisk w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, tak by zgodnie z potrzebami pasażerów, przekierować tam ruch lotniczy, który teraz obsługuje Okęcie;
  - uzupełnienie sieć lotnisk, udoskonalając mniejsze lotniska w Rzeszowie, Lublinie, Radomiu, Szczecinie, itd.

  5/ Dywersyfikacja ruchu lotniczego poprzez udoskonalenie sieci lotnisk, z główną rolą Okęcie/Modlin jest z wielu względów rozwiązaniem bardziej sensownym (koszty, ryzyko, funkcjonalność, elastyczność) oraz eliminującym potrzeby tworzenia kosztownej infrastruktury kolejowej, drogowej, hotelowej itd.

  W świetle powyższego uważam budowę Baranowa jako skok na kasę. Przy 30 mld (początkowy szacunek) niejeden polityk, partia i Rydzyk się wyżywi (patrz wieloletnie koszty budowy elektrowni atomowej w Polsce).

  PS. W PRL za czasów Gierka, gigantomania w wielu dziedzinach była znacznym utrapieniem i dla władz i dla społeczeństwa. Na przykład budowano olbrzymie piekarnie likwidując przy tym piekarnie osiedlowe. Skutek był taki, że gdy w piekarni na Woli była awaria, to braki w dostawie chleba odczuwało przez kilka dni pół Warszawy.
  Tak samo będzie z Baranowem.

 • balcerowicz_musi_wrocic

  Oceniono 8 razy 2

  Ma rację Czaskoski. Jak unia nie każe, to niby dlaczego mamy budować jakieś lotnisko?

 • Jerry P

  Oceniono 8 razy 2

  To nie jest gigantomania tylko normalny kolejny skok na kasę złodzei z PiSu. Będą za państwowe miliardy wykupować tysiące hektarów od podstawionych słupów. Żadnego lotniska tam nigdy nie będzie na samym końcu postawią tam co najwyżej kolejny pomnik smoleński i jeszcze dopłacą kilkadziesiąt milionów ojcowi inkasentowi za poświęcenie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  To sa pomysly z dalekiego wschodu Korei Tajpei Chnin czy Hong Kongu. Skad niby ma to wiedziec chloptas, ktory dotychczas zajmowal sie reprywatyzacja kamienic, skad ma wiedziec koles ktory wreczyl 20 gr staruszce iz daleki wschod juz dzis dyktuje warunki wojny ekonomicznej i ze wlasnie takimi metodami przegonil zachod w technologii i rozwoju naukowym.

 • rbik53

  Oceniono 5 razy 1

  .
  no nie, panowie i panie,
  to nie zapowiedzi dęte
  bo musi mieć swe lotnisko
  Kaczyński, the L presidente.

 • mrpens

  Oceniono 4 razy 0

  Trzaskowski będzie budował ToiToi'e

 • ksenofobista

  Oceniono 6 razy 0

  Czy przewidziana jest nagroda dla osoby ktora odgadnie czyje imie bedzie nosic te lotnisko?
  Jarka czy Leszka.
  A moze prezes chce ukarac Warszawe, ze jest za malo PISowska?
  Nic nowego takie numery wyprawial dyktator Zimbabwe Mygabe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX