"To jest gigantomania. PiS chce budować lotnisko w szczerym polu". Trzaskowski krytykuje CPK

- To są znowu pomysły z PowerPointa pana premiera, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - tak Rafał Trzaskowski komentował w Poranku Radia TOK FM budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rafał Trzaskowski jest zdecydowanym przeciwnikiem zamknięcia warszawskiego lotniska na Okęciu i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. W odróżnieniu od Patryka Jakiego, kandydata PiS na prezydenta stolicy, poseł PO uważa, że nowy port lotniczy ograniczy rozwój Warszawy.

Patryk Jaki lotnisko na Okęciu chce zostawić ewentualnie tylko do realizacji połączeń lokalnych.

Inne głosy w rządzie mówią jednak o całkowitym jego zamknięciu dla ruchu pasażerskiego. Wówczas, to Radom pełniłby funkcję lotniska zapasowego. 

- To będzie niesłychanie ograniczało szanse rozwojowe Warszawy. Bo my nie jesteśmy Tokio albo Szanghajem, tutaj nie mieszka 20 mln obywateli, że można sobie fundować lotnisko kilkadziesiąt kilometrów poza Warszawą albo w Radomiu. Bo PiS chce przecież również zamknąć Modlin - mówił w Poranku Radia TOK FM, kandydat na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski. 

Kandydat PO na prezydenta Warszawy podkreślił, że wiceminister Patryk Jaki nie głosował w sprawie specustawy dotyczącej CPK. 

-  Wyciągnął kartę z czytnika (tym samym wstrzymując się od głosowania - red.), a dzisiaj opowiada jakieś dziwne teorie o tym, że może zostanie jakiś ruch (na warszawskim Okęciu - red.). No to niech przekonuje swoich kolegów - przypomniał Trzaskowski. 

Czytaj też: "Mieszkańcy nie zostaną wywłaszczeni pod hotele". Czy deklaracje rządu uspokoją nastroje w Baranowie?

Gigantomania w szczerym polu

Prowadzący Poranek Radia TOK FM, Piotr Kraśko, zauważył, że lotniska na warszawskim Okęciu nie da się już jednak bardziej rozwijać. 

- Niewielkie inwestycje i Okęcie może nam jeszcze przez dziesięciolecie posłużyć. Notabene, mnóstwo pieniędzy zainwestowane zostało i w węzły komunikacyjne, i kolej SKM. Szkoda te pieniądze wyrzucać w błoto. Mamy też Modlin.  O te dwa lotniska można oprzeć ruch lotniczy -  ripostował Trzaskowski. 

Jak podkreślił, "PiS chce budować lotnisko w szczerym polu". - To jest gigantomania. To co mówi rząd, że będzie na tym lotnisku lądowało więcej samolotów niż w Pekinie, to są znowu pomysły z PowerPointa pana premiera, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - podsumował poseł PO. 

Trzaskowski uważa, że zamknięcie lotniska na Okęciu spowoduje ograniczenie miejsc pracy oraz szans rozwoju Warszawy. 

Według rządowych wyliczeń, dokładna lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego znana będzie w 2020 roku, po zakończeniu badań środowiskowych. Oddanie do użytku nowego lotniska nastąpi nie wcześniej niż w 2027 roku. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM