Nocna prohibicja. W centrum Poznania nie kupisz już alkoholu. "Będą kontrole policji"

Policja i straż miejska będą sprawdzać czy sprzedawcy sklepów całodobowych na poznańskim Starym Mieście przestrzegają zakazu i nie sprzedają alkoholu po godzinie 22.

Od dzisiaj, czyli od 31 maja, decyzją radnych wchodzi w życie zakaz sprzedaży napojów wyskokowych od godzinie 22 do 6 rano w ścisłym centrum Poznania.

- Policjanci ze szczególnym uwzględnieniem będą zwracać uwagę na to czy w lokalach dochodzi do takiej sprzedaży. Każdy właściciel sklepu, który przepis złamie będzie musiał liczyć się z konsekwencjami, które wobec niego będą zastosowane. W tym przypadku jest to kara grzywny - mówi Marta Mróz z poznańskiej komendy policji. 

Zakaz nie dotyczy restauracji, kawiarni i pubów

Wprowadzenie nocnej prohibicji to spełnienie prośby mieszkańców centrum Poznania, którzy mieli już dość nocnych zabaw wywołanych przez pijane osoby. Po godzinie 22 alkohol dalej będzie można wypić w pubach, kawiarniach i restauracjach.

Nie tylko Poznań zdecydował się na ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy. Na wprowadzenie takich przepisów gminom pozwala nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Na ograniczenia zdecydował się również Kraków. Tam aż jedenaście krakowskich dzielnic opowiedziało się za nocnym zakazem sprzedaży alkoholu w sklepach. W części z nich alkoholu nie kupimy już od godz. 22, w innych od 23. Po wprowadzeniu w życie uchwały, zakaz dotyczył będzie również stacji benzynowych.

Nad wprowadzeniem nocnej prohibicji zastanawia się również Łódź i Piotrków Trybunalski.

Zobacz także: Picie pod chmurką nielegalne? Marek Tatała: Być może czekają nas kolejne batalie sądowe

TOK FM PREMIUM