Ministerstwo pochwaliło się prezentem dla rodziców z okazji Dnia Dziecka. Narodziny malucha zgłosisz online

Do tej pory, aby zgłosić narodziny dziecka rodzic musiał udać się do urzędu osobiście. Teraz noworodka zarejestrować będzie można przez internet. Zmiany wchodzą w życie od jutra i nieprzypadkowo, bo w Dzień Dziecka.

- Zgłoszenie narodzin dziecka będzie możliwe także przez Internet - informuje Ministerstwo Cyfryzacji i zachęca do korzystania z ułatwienia. Drogą elektroniczną można będzie otrzymać odpis aktu urodzenia, powiadomienie o nadanym numerze PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu.

Jak wygląda rejestracja?

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od wystawienia karty urodzenia. By to zrobić przez Internet potrzeba profilu zaufanego - jeśli taki mamy, zgłoszenia narodzin dokonamy na www.obywatel.gov.pl.

Potrzebne będą też dane, te same, co podczas wizyty w urzędzie - a więc akt małżeństwa lub urodzenia, a także nazwa szpitala, w którym dziecko się urodziło, no i najważniejsze - imię, jakie ma nosić. Potem pozostanie już tylko podać adres, pod którym dziecko ma być zameldowane - bo zniesienie meldunku obiecywane przez kolejne rządy od lat to wciąż pieśń przyszłości - oraz sposób odbioru dokumentów. Tu do wyboru są ścieżki tradycyjne, czyli odbiór osobisty lub pocztą oraz wspomniany wariant elektroniczny - wtedy komplet dokumentów otrzymamy na skrzynkę odbiorczą w serwisie ePUAP. 

TOK FM PREMIUM