Narodowy Instytut Wolności ma dostać 380 mln zł. "Istnieje od 8 miesięcy i nie ma jeszcze nawet strony internetowej"

Rząd chce 10-krotnie zwiększyć budżet Narodowego Instytutu Wolności. Mimo że instytucja istnieje od 8 miesięcy, ma nieczynną stronę internetową.

Uwagę na to, że organizacja nie posiada strony internetowej, zwrócił dziennikarz Darek Ćwiklak. Po kliknięciu w adres widać jedynie informację, że strona jest w budowie. Z komunikatu można też się dowiedzieć, że w związku z tym, że strona internetowa Narodowego Instytutu Wolności jest w przygotowaniu, organizacje swoje sprawozdania zamieszczają w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego. 

Nie 35, ale 387 mln zł

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że rząd planuje zwiększyć dofinansowanie z budżetu państwa dla powołanego w ubiegłym roku Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. 

Zgodnie z ustawą - z 15 września 2017 roku - przepisy zakładały, że instytut w latach 2017-2026 na realizację swoich zadań otrzyma z budżetu maksymalnie 65,66 mln zł. Jednak we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała do Sejmu projekt, który zwiększa tę kwotę ponad 10-krotnie, czyli do 387,38 mln zł. 

W uzasadnieniu można przeczytać, że aktualnie NIW zajmuje się Funduszem Inicjatyw Obywatelskich, ale w przyszłości zajmie się realizacją innych programów rządowych, w tym Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PRO), Rozwoju Harcerstwa oraz Rozwoju Wolontariatu „Korpus Solidarności”.

Więcej etatów

W uzasadnieniu napisano również, że „W Ocenie Skutków Regulacji projektu ustawy przewidziano, że środki z dotacji podmiotowej w wysokości 3,6 mln zł rocznie są niewystarczające i pozwalają na stworzenie ok. 22 etatów, a do realizacji wszystkich zadań Narodowego Instytutu Wolności niezbędnych jest ok. 60 etatów”. 

DOSTĘP PREMIUM