Jaki obiecuje zostawienie Okęcia, bo chce wygrać wybory? Sasin: Lotnisko w centrum to zły pomysł

- Jako były wojewoda wiem, jakim problemem dla okolicznych mieszkańców jest to lotnisko - tak o warszawskim Okęciu mówi Jacek Sasin. Polityk PiS był gościem Dominiki Wielowieyskiej w TOK FM.

Były kandydat PiS na prezydenta stolicy nie składa takich obietnic jak Patryk Jaki, który uspokaja, że Okęcie "może zostać, ale jako lotnisko lokalne".

Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów i kandydat PiS na prezydenta Warszawy z 2014 r. Jacek Sasin bronił na antenie TOK FM planu stworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w oddalonym o 40 km od Warszawy Baranowie. W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi jego powstanie.

Budowa CPK oznacza - według deklaracji rządu - zamknięcie warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina.

Jacek Sasin mówił w Poranku Radia TOK FM o tym, że lotnisko na Okęciu "będzie wygaszane", choć jego kolega z rządu - Patryk Jaki, obecny kandydat PiS na prezydenta Warszawy, obiecuje, że "Okęcie może zostać, ale jako lotnisko lokalne". Czy obietnice Jakiego ws. pozostawienia Okęcia to tylko element kampanii wyborczej?

Czytaj też: "To jest gigantomania. PiS chce budować lotnisko w szczerym polu". Trzaskowski krytykuje CPK>>>

- Jako były wojewoda mazowiecki wiem, jakim problemem dla okolicznych mieszkańców jest to lotnisko: generuje hałas, uniemożliwia rozwój okolicznych dzielnic i tworzenia tam budynków użyteczności publicznej: szkół, przedszkoli, szpitali - komentował Jacek Sasin.

Modlin? Fatalne warunki meteorologiczne

- Lotnisko w centrum to nie jest dobry pomysł, we wszystkich dużych miastach się od tego odchodzi, buduje się je niedaleko aglomeracji - ocenił przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. I zgodnie z rządowymi planami, uważa, że lotniskiem zapasowym dla Warszawy powinien być nie Modlin tylko Radom, który od stolicy dzieli ok. 93 km 

Przypomnijmy, budowa lotniska w Modlinie którego budowa kosztowała 380 mln zł, a miejscowość leży 40 km od Warszawy.
- To lotnisko ma fatalne warunki meteorologiczne, przez wiele dni nie można przez nie z niego korzystać - podkreślił Jacek Sasin.

W rozmowie z portalem tokfm.pl minister Sasin przyznał, że kandydaci PiS na prezydentów mogą liczyć na niezależność od centralnej polityki partii. - Zasadnicze zręby polityki samorządowej są w całym kraju takie same. PiS je standaryzuje, natomiast dla każdego miasta istnieje indywidualny program kandydata.

Czytaj też: Kandydat PSL na prezydenta stolicy o Warszawie, która ma być "jak truskawki"

Minister nie chciał komentować pozostałych szczegółów programu kandydata PiS Patryka Jakiego. - Będziemy go poznawać sukcesywnie w trakcie kampanii wyborczej. Trzeba dziś pytać Patryka Jakiego, jakie są jego konkretne propozycje dla Warszawy - stwierdził.

Czytaj też: "Mieszkańcy nie zostaną wywłaszczeni pod hotele". Czy deklaracje rządu uspokoją nastroje w Baranowie?>>>

TOK FM PREMIUM