Policyjne postępowanie to nie wszystko. Jest nagroda za wskazanie morderców fok

Policja szuka zabójców czterech fok. Zwierzęta zabito w bestialski sposób. Dwie foki znaleziono z kamieniami u szyi, kolejna miała zmiażdżoną czaszkę, ostatnia - długą ranę ciętą.

Policyjne śledztwo to nie wszystko. Do WWF Polska zgłaszają się ludzie, którzy są gotowi zapłacić za pomoc w odnalezieniu winnych. Jak informuje reporter Radia TOK FM, nagroda za złapanie zabójców fok to 5 tys zł.

Tyle zadeklarowała zajmująca się ochroną przyrody organizacja , należąca do jednego z oburzonych sympatyków zwierząt.

Czytaj też: Martwe foki na gdyńskim Oksywiu. Ktoś przywiązał im cegły do szyi

Na razie trwa ustalanie szczegółów przekazania pieniędzy.

Cztery martwe foki znaleziono do tej pory w trzech miejscach.  W okolicy gdyńskiego Oksywia zwierzęta były obwiązane sznurem i obciążone cegłą. Foka znaleziona w okolicy Helu miała zmiażdżoną czaszkę.  Kolejna, znaleziona na jednej z mielizn Zatoki Puckiej, miała długą ciętą ranę.

Kto nie lubi fok?

Sprawą zajmuje się policja. Na razie nie wiadomo, kto przyczynił się do śmierci fok.

W kręgu podejrzanych mogą być rybacy, którym te zwierzęta wyjadają ryby z sieci i którzy jako nieliczna grupa ludzi mają z fokami kontakt i możliwość ich złapania.

O potrzebie kontroli populacji tych zwierząt mówili niedawno politycy - m.in. posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, nazywając je szkodnikami. Pojawiły się nawet wypowiedzi sugerujące, że powinna zostać wydana zgoda na strzelanie do fok. Tak jak było to przed II wojną światową.

Czytaj też: "Politycy nie załatwią sprawy krzykami" - szefowa Stacji Morskiej w Helu o pomyśle odstrzału fok

Za zabicie zwierzęcia grozi do 3 lat więzienia

Tych zwierząt jest coraz mniej

W Polsce żyje około 30 tys. fok szarych, co stanowi 30 proc. występującej tu jeszcze sto lat temu populacji. Reszta zginęła wskutek polowań i wprowadzanych do morza zanieczyszczeń. Dzisiaj, przetrwania nie ułatwia im stale rozwijająca się turystyka, drastycznie wpływająca na kurczenie się naturalnie zamieszkiwanych przez foki terenów. 

Często przyczyną śmierci jest również zaplątanie się w sieci rybackie - w ten sposób rocznie w Bałtyku ginie ok. 800 fok. 

Fundacja WWF Polska od 2010 roku prowadzi "Błękitny Patrol" - grupę około 200 wolontariuszy monitorujących polskie wybrzeże Bałtyk. 

W razie dostrzeżenia foki należy niezwłocznie powiadomić o tym patrol (tel. +48 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40). Udzielenie informacji o miejscu przebywania zwierząt pomaga w przygotowaniu chroniących je programów. 

Czytaj też: Rząd podejmie decyzję o odstrzale fok? Posłanka PiS mówi, że to szkodniki, których trzeba się pozbyć>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Policyjne postępowanie to nie wszystko. Jest nagroda za wskazanie morderców fok
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 5 razy 5

  Jestem nimal pewien, ze foki mordują miejscowi rybacy, albo jeszcze czynni zawodowo, albo kłusownicy, którzy wzięli kasę od Unii i dalej łowią na dziko. Te piękne zwierzęta zjadają duze ilości ryb, i mają pierszeństwo w wyborze menu. Przy kurczących się zasobach są zagrozeniem egzystencjalnym dla rybaków. Do kormoranów tez sterzelano, zakładano trutki, płoszono je, z tego samego powodu. Szwedzi dopłacają swoim rybakom do strat spowodowanych przez foki, ale tam nikomu nie przyszło do głowy rozpruwac tym zwierzętom brzuchów, miazdzyc czaszek, tylko zaczęto między sobą rozwiązywac problem. U Polaków wszystko proste, nóz, bejsbol, piła łańcuchowa, harwester...... i sprawa załatwiona, a, i jeszcze Unia musi nam zapłacic za straty
  i fatygę.

 • rozterka47

  Oceniono 4 razy 4

  Mam nadzieje , że sprawca pójdzie siedzieć .

 • glit64

  Oceniono 1 raz 1

  Oby nieługo mozna było wyznaczyc nagrodę za łeb wyborcy Pis-u. z tej doskonale pustej czary bedzie mozna zrobic garnek, swiecznik badz inne pozyteczne urzadzenie

 • artea4

  0

  Przeciez rybacy juz sie przyznali, ze to oni morduja, a niejaki rybak Dettlef czy jakos tak odgrazal sie w rozmowie z dziennikarzem, ze dalej beda zabijac foki. Wiec w czym problem maja sledczy. Poza tym biedni nie wiedza czy foki same sie zaplataly czy zostaly zabite. No biedni sledczy ! Na pewno te foki same sobie cegly przywiazaly do szyi ! Prymitywna, zwyrodniala ciemnota rybacka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX