Prawie milion złotych dla Rady Mediów Narodowych powołanej przez PiS. Ponad 200 tys. na pensje

W czwartek Sejm zajmie się sprawozdaniem z działalności Rady Mediów Narodowych. Z dokumentu wynika, że w 2017 roku ciało powołane przez PiS wydało na swoją działalność blisko milion złotych.

Rada Mediów Narodowych składa się pięciu członków. Przewodniczącym jest były wicemister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Czabański (PiS). W skład rady wchodzi również Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez klub PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz’15).

Pensje, biuro i materiały biurowe 

Jak wynika z ostatniego sprawozdania, jutro zajmie się nim Sejm, koszty działalności rady wzrosły. Wynagrodzenia członków RMN wyniosły w roku 2017 łącznie 207,6 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej - 80,48 tys. zł. Na wynagrodzenia pracowników wydano - 165, 5 tys. zł. Natomiast na wynagrodzenie bezosobowe (czyli m.in. na umowy zleceń i umów o dzieło) przeznaczono 113 tys. zł. 

Opłata za czynsz za lokal przy Al. Ujazdowskich wyniosła w ubiegłym roku 201,5 tys. zł, rok wcześniej – 43,86 tys. zł. Co ciekawe w sieci nie sposób znaleźć adresu siedziby rady, do kontaktu podany jest adres Kancelarii Sejmu przy Wiejskiej. 

Za materiały biurowe i wyposażenie zapłacono 14,3 tys. zł (rok wcześniej zabrakło tej rubryki, zaś w rubryce „artykuły spożywcze” wykazano 1,5 tys. zł.). Koszty podróży służbowych członków Rady wyniosły w roku 2017 1 - 5,6 tys. zł. (rok wcześniej: 6,34 tys. zł.).

"Media powinny kierować się polską racją stanu"

Przypomnijmy. Rady Mediów Narodowych (organ kolegialny powołujący i odwołujący zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej) działa od 2016 roku. - Jej powstanie to pierwszy krok na drodze do wzmocnienia mediów publicznych w Polsce; był on niezbędny ze względu na sytuację mediów publicznych - mówił wówczas przewodniczący RMN Krzysztof Czabański (PiS), dodając, że "media publiczne, w przeciwieństwie do mediów komercyjnych, powinny kierować się polską racją stanu, a nie względami finansowymi; nie kierować się komercją, zyskiem czy interesami grupowymi”. 

Rada co roku musi przedstawiać Sejmowi, Senatowi, prezydentowi, premierowi oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji

Zobacz także: Braun: Prezes Kurski przyznał, że zaciągnął ogromny kredyt na pensje i zapowiedział zwolnienie 300 osób z TVP

DOSTĘP PREMIUM