Prawie milion złotych dla Rady Mediów Narodowych powołanej przez PiS. Ponad 200 tys. na pensje

W czwartek Sejm zajmie się sprawozdaniem z działalności Rady Mediów Narodowych. Z dokumentu wynika, że w 2017 roku ciało powołane przez PiS wydało na swoją działalność blisko milion złotych.

Rada Mediów Narodowych składa się pięciu członków. Przewodniczącym jest były wicemister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Czabański (PiS). W skład rady wchodzi również Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez klub PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz’15).

Pensje, biuro i materiały biurowe 

Jak wynika z ostatniego sprawozdania, jutro zajmie się nim Sejm, koszty działalności rady wzrosły. Wynagrodzenia członków RMN wyniosły w roku 2017 łącznie 207,6 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej - 80,48 tys. zł. Na wynagrodzenia pracowników wydano - 165, 5 tys. zł. Natomiast na wynagrodzenie bezosobowe (czyli m.in. na umowy zleceń i umów o dzieło) przeznaczono 113 tys. zł. 

Opłata za czynsz za lokal przy Al. Ujazdowskich wyniosła w ubiegłym roku 201,5 tys. zł, rok wcześniej – 43,86 tys. zł. Co ciekawe w sieci nie sposób znaleźć adresu siedziby rady, do kontaktu podany jest adres Kancelarii Sejmu przy Wiejskiej. 

Za materiały biurowe i wyposażenie zapłacono 14,3 tys. zł (rok wcześniej zabrakło tej rubryki, zaś w rubryce „artykuły spożywcze” wykazano 1,5 tys. zł.). Koszty podróży służbowych członków Rady wyniosły w roku 2017 1 - 5,6 tys. zł. (rok wcześniej: 6,34 tys. zł.).

"Media powinny kierować się polską racją stanu"

Przypomnijmy. Rady Mediów Narodowych (organ kolegialny powołujący i odwołujący zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej) działa od 2016 roku. - Jej powstanie to pierwszy krok na drodze do wzmocnienia mediów publicznych w Polsce; był on niezbędny ze względu na sytuację mediów publicznych - mówił wówczas przewodniczący RMN Krzysztof Czabański (PiS), dodając, że "media publiczne, w przeciwieństwie do mediów komercyjnych, powinny kierować się polską racją stanu, a nie względami finansowymi; nie kierować się komercją, zyskiem czy interesami grupowymi”. 

Rada co roku musi przedstawiać Sejmowi, Senatowi, prezydentowi, premierowi oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji

Zobacz także: Braun: Prezes Kurski przyznał, że zaciągnął ogromny kredyt na pensje i zapowiedział zwolnienie 300 osób z TVP

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Prawie milion złotych dla Rady Mediów Narodowych powołanej przez PiS. Ponad 200 tys. na pensje
Zaloguj się
 • kenter85

  Oceniono 6 razy 6

  I taka piz...a będzie decydować co mamy oglądać. Dzięki suwerenie za wybór niesamowicie inteligentnych ludzi do rządu. Szkoda tylko że lubicie jak się was krótko trzyma za pyski.

 • krynolinka

  Oceniono 7 razy 5

  Nie kierować się zyskiem czy interesami grupowym?
  Zysku przecież być nie musi, rząd dorzuci, natomiast interes PiS-u jest wystarczająco zabezpieczony. Tylko odbiorców partyjnej szczekaczce ubywa. Z roku na rok milion mniej.

 • van_klomp

  Oceniono 7 razy 5

  Niech im wypłacą tę bańkę w pieluchomajtkach jak niepełnosprawnym.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 4

  O pani posłanka nayebashi coś tam coś tam.

 • mr_gm

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to leciało?...Wystarczy nie kraść...czyś coś w ten deseń.

 • remo29

  Oceniono 6 razy 4

  A suweren jak tam? Dalej 20-letnim golfem na LPG? Ile benzynki da się teraz kupić za 20 zeta?

 • danuel

  Oceniono 6 razy 4

  Rodzina i przyjaciele na swoim.

 • dyst2

  Oceniono 3 razy 3

  Nastepna wysysarka pieniedzy z budzetu do kieszeni pis/dzielcow. a suweren dostal 500 zl na kielbache do grilla i sie cieszy.

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 3

  Tych złodziei tylko podtopić w szambie i nago chłostając biczem przegnać przez miasto, to jest teraz polska racja stanu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX